تیاور، عشق به زمین و سرزمین

سیما و سعید سال‌ها به عشق طبیعت سفر کرده‌اند، هزاران کیلومتر ایرانگردی کرده‌اند و از بکرترین نقاط این طبیعت منحصربه‌فرد لذت بردند. تا این‌که بالاخره تصمیم گرفتند با رهایی از بندهای زندگی شهری به ریشه و اصالتشان یعنی طبیعت برگردند.

زمانی‌که بستر زندگی در طبیعت گیلان برایشان فراهم شد، تیاور متولد شد. تی یاور در زبان شیرین گیلکی به معنای یار و یاور تو است که آن‌ها آن را اینطور تعبیر می‌کنند: تیاور، یار و یاور زمین.

شروع به کار تیاور با محصولات کشاورزی گیلان

 تیاور، رسالتشان در زندگیست؛ سعید و سیما با تأمین محصول، مستقیم از کشاورزان، براساس اصول تجارت منصفانه ارزش افزوده زحماتشان را به خودشان برمی‌گردانند، کشاورزان به دلایل مختلف گاهی مجبور می‌شوند محصول را قبل از برداشت، به قیمتی بسیار کمتر از آنچه شایسته است بفروشند و پس از برداشت فقط خستگی بر تنشان می‌ماند و اگر پس از برداشت، محصولی برای فروش باقی مانده باشد، بازهم سودش به جیب دلالان خواهد رفت.

بچه‌های تیاور تلاش می‌کنند، محصولات با کیفیت را از کشاورزان زحمتکش با رعایت اصول تجارت منصفانه، با قیمت مناسب و عادلانه خریداری کنند و این محصولات را در بسته‌بندی‌های شایسته، به مشتریان عرضه کنند و از همه مهمتر، درآمد حاصل از این اشتغال‌زایی را صرف احیاء جنگل‌های هیرکانی می‌کنند.

سیما و سعید برای طراحی مدل تیاور، مدل‌های متنوعی رو بررسی کردند و در نهایت از طبیعت الهام گرفتند، «از طبیعت برای طبیعت»، این چرخه، با محصولات کشاورزی که طبیعت به ما بخشیده است، آغاز می‌شود و دوباره با حس و انرژی مضاعف به طبیعت باز می‌گردد، تا این چرخه بتواند برای همیشه به حیاتش ادامه دهد.

طراحی یک چرخه طبیعی برای احیاء جنگل‌های هیرکانی

برای احیاء جنگل‌های هیرکانی که به سرعت در حال تخریب است، روش‌های گوناگونی وجود دارد، در واقع تیم تیاور در زمان شروع به دنبال سخت‌ترین روش رفتند؛ احیاء از طریق ایجاد خزانه بذر درختان هیرکانی، حدود دو ماه، دو نفری شروع به تحقیق کردند تا برخلاف نیت‌شان، به دلیل عدم مهارت به طبیعت آسیب نزنند، برای این کار از مطالعه کتاب و مقالات، جستجو در اینترنت، مشورت با اساتید دانشگاه، هم‌فکری با افراد بومی استفاده کردند.

تیم تیاور ۷ گونه از درختان بومی جنگل‌های هیرکانی را انتخاب کردند، پس از جمع‌آوری بذرها، و کاشت آن‌ها نیاز به نگهداری یک‌ساله از نهال‌ها داشتند تا نهال‌ها پس از آن‌که امکان انتقال به عرصه را پیدا کردند، به عرصه‌های تخریب‌شده منتقل شوند اما پس از گذر از چالش‌های جمع‌آوری بذر که در نقاط مختلفی پراکنده هستند، در کاشت و نگهداری و تبدیل شدن آن‌ها به نهال، چالشی اساسی‌تر وجود داشت و آن؛ پیدا کردن عرصه تخریب شده‌ایست که قرق و تحت حفاظت باشد. قرق و حفاظت واقعی از عرصه‌های جنگلی خیالشان را از این جهت که زحماتشان به هدر نخواهد رفت، راحت می‌کرد. در نهایت به‌صورت موازی در حال آماده‌سازی زیرساختی یکپارچه برای ایجاد یک گلخانه در نزدیکی جنلگ‌های هیرکانی هستند تا ضمن احیاء نسبت به قرق و حفاظت نهال‌های کاشته شده اقدام کنند.

در ادامه مسیر تصمیم می‌گیرند، چنانچه تیم‌های مشابه‌ای به‌صورت هدفمند و مشخص به فعالیت‌های درختکاری می‌پردازند از همکاری مادی، معنوی در جهت احقاق هدفشان دریغ نکنند و به همین منظور اخیرا تفاهم نامه‌ای با مؤسسه سبزکاران بالان منعقد کردند به منظور کاشت نهال‌های بومی در منطقه لیشک سیاهکل، منطقه‌ای ۹۰ هکتاری از جنگل‌های هیرکانی که سابقاً تخریب‌شده و در حال حاضر ضمن قرق و حصارکشی منطقه نسبت به کاشت نهال، آفت کشی، آبیاری دوره‌ای و آموزش به مردم بومی اقدام شده است.

اصلی‌ترین محصول تیاور، کره بادام زمینی

سعید و سیما قریب به دو ماه در حال بررسی محصولات مختلف کشاورزی بودند. با تأمین‌کنندگان زیادی صحبت و مذاکره کردند. از غرب تا شرق گیلان سفر رفتند، از ارتفاعات شفت، روستای سیاهمزگی گرفته تا ارتفاعات اشکورات. و در این بین به یکی از استراتژیک‌ترین نقاط گیلان، آستانه اشرفیه رسیدند، شهری نزدیک به سفیدرود با خاک بسیار حاصلخیز، که همجواری این مردم با این خاک می‌شود بادام زمینی درجه یک، وقتی این محصول مستقیم از کشاورز تهیه می‌شود و بدون افزودنِ ناخالصی، مستقیم به یک کره بادام زمینی خالص تبدیل می‌شود، نتیجه‌ی آن چیزی جز تولد اصلی‌ترین محصول تیاور نخواهد بود، کره بادام زمینی‌ای که مشتری‌های خاص و ثابت خودش را دارد. چرا که از بادام زمینی درجه یک تهیه می‌شود و در پروسه فرآوری آن، هیچ افزودنی اضافه نمی‌شود، طبق قوانین ایالت متحده، محصولی می‌تواند لیبل کره بادام زمینی دریافت کند که حداقل ۹۰ درصد آن بادام زمینی باشد، تیم تیاور، در ایران؛ کره بادام زمینی‌ای دارد که صد در صد از بادام زمینی خالص و درجه یک تهیه شده است.

یکی دیگر از اساسی‌ترین محصولات کشاورزی تیاور، چای و دمنوش

از روحیه‌ی ماجراجوی بچه‌ها پیداست که کنجکاوی عنصر اصلی زندگی‌شان است، بنابراین برای تأمین هر محصولی به‌صورت حضوری به منطقه مشهور اون محصول سر می‌زنند. درست است که اصالت سعید به گیلان برمی‌گردد اما می‌گویند ما هم مثل خیلی از مردم فکر می‌کردیم بهترین چای متعلق به لاهیجان است پس با سفر به شرق گیلان و تحقیق بسیار از مردم بومی متوجه شدیم که املش با ۳۳ درصد تولید برگ چای سبز بزرگترین تولیدکننده چای در کشور است و علت شهرت لاهیجان به دلیل وجود کارخانه‌های متعدد چای در آن است. در صورتی‌که بیشترین باغ‌های چای در املش قرار دارد، بنابراین برای تهیه چای با کیفیت تمرکزشان را گذاشتند روی باغ‌های بی‌نظیر چای املش، در این مسیر دوست‌های فوق‌العاده‌ای پیدا کردند، کشاورزان و باغ‌دارهای درجه یک و با سوادی که چای‌های تخصصی و دست‌پیچ یا در اصطلاح عمومی چای دست‌ساز فوق‌العاده‌ای هم تولید می‌کنند، بنابراین تیاور علاوه بر چای سرگل بهاره، چای قلم بهاره، چای قهوه خانه‌ای و چای سبز، یک چای تخصصی هم دارند به اسم چای دست‌پیچ که مسیر کیفی آن از باغ چای تعریف می‌شود و تمام فرآیند تولید چای در کارخانه در این مدل از چای تیاور با دست‌های ارزشمند کشاورزان انجام می‌شود.

سایر محصولات کشاورزی تیاور

 تیاور تا امروز موفق به تأمین محصولاتی همچون بادام زمینی و کره بادام زمینی آستانه اشرفیه، عسل طبیعی ییلاقات و عسل طبیعی جنگل، روغن زیتون طارم، چای سیاه و سبز املش، گل گاوزبان اشکورات، برنج قهوه‌ای آستانه اشرفیه از کشاورزان زحمتکش گیلان شده است. که برای تأمین تک‌تک این محصولات کیلومتر‌ها سفر کرده‌اند و با انسان‌های ناب و زحمتکش بسیاری دوست شدند، با مراحل کاشت، داشت و برداشت تک‌تک این محصولات آشنا هستند و در نهایت نسبت به افزودن این محصولات به سبد محصولات تیاور اقدام کردند، چرا که باور دارند اعتماد مردم بزرگترین سرمایه‌شان است و باید این سرمایه ارزشمند را حفظ کنند.

میزان پیشرفت طرح احیاء جنگل‌های هیرکانی

سیما و سعید با عشق به طبیعت این مسیر رو آغاز کردند و انگیزه اصلی‌شان برای توسعه تیاور، احیاء و تداوم حیات هیرکانی ست، جنگل‌های ارزشمندی که سال‌های سال از حضور در آن بی‌نهایت لذت برده‌اند، بچه‌ها از اولین ماه شروع به کار تیاور به‌صورت موازی علاوه بر تحقیق در خصوص محصولات کشاورزی، نسبت به کسب دانش در خصوص گونه‌های مختلف درختان هیرکانی، گسترش این بخش از کار هم تلاش کرده‌اند و تا امروز (مرداد ۱۴۰۰) موفق شدند با درآمد حاصل از این اشتغال‌زایی، بیش از ۱۴۰۰ بذر و نهال بومی در جنگلهای هیرکانی بکارند. سعید و سیما معتقد هستند در این پروسه تنها نبودند و تک‌تک کسانی که از تیاور خرید کردند و به‌صورت معنوی حمایتشان کردند در این کار ارزشمند و ماندگار سهیم هستند.

تیاور، یار و یاور زمین.

همراه اول