جاذبه‎های گردشگری شیراز

شهر شیراز شهر فرهنگ و ادب و پارسی، جزو قدیمی‌ترین شهرهای ایران و استان فارس است که به دلیل قدمت تاریخی که دارد در سراسر کشور دارای اهمیت و جایگاه خاصی می‌باشد. شیراز قدمتی حدوداً ۶۵۰۰ ساله دارد و در طی تاریخ چندین بار به‌عنوان پایتخت سلسله‌های موجود در استان فارس بوده است ازاین‌رو آثار تاریخی بسیار از هرکدام از این سلسله‌ها و ادوار در شیراز به‌جای مانده است، ازاین‌رو هرساله خصوصاً در فصل بهار که زیبایی این شهر صدچندان می‌شود، پذیرای گردشگران بسیاری از سراسر کشور و حتی از اقصی نقاط مختلف جهان است.

شیراز شهری بزرگ در بخش جنوب غربی ایران است که در دوران قبل از اسلام، پایتخت سلسله‌های هخامنشیان و ساسانیان بوده است و در دوران پس از اسلام پایتخت سلسله‌های دیلمیان، آل‌بویه، اتابکان و زندیه بوده است. هرکدام از این سلسله‌ها علاوه بر اینکه باعث رونق روزافزون این شهر به لحاظ اقتصادی و فرهنگ و ادب شده‌اند، همچنین هرکدام با ساخت بَناهای عظیمی که امروزه در این شهر به یادگار مانده است، باعث اهمیت و جایگاه ویژه این شهر در کشور و حتی جهان شده‌اند.

آژانس مسافرتی ساحل شنی هرساله تورهای مسافرتی بسیاری را در فصول مختلف به مقصد شیراز برای مسافرین و مشتریان خود برگزار می‌کند و مسافران خود را با این شهر زیبا و بزرگ آشنا می‌کند. تورهایی که آژانس مسافرتی ساحل شنی در شیراز برگزار می‌کند هم شامل دیدن از اماکن تاریخی و کهن و هم جاذبه‌های طبیعی و گردشگری این شهر است.

در این مبحث شمارا مکان‌ها و جاذبه‌های بی‌شمار شهر شیراز اعم از جاذبه‌های تاریخی و مذهبی، آرامگاه‌های مشاهیر فاخر شیراز، جاذبه‌های طبیعی، باغات تاریخی شیراز و بازارها و مراکز خرید و حتی هتل‌های محبوب شهر شیراز آشنا می‌کنیم.

آرامگاه مشاهیر در شیراز

آرامگاه‌های زیادی در شیراز وجود دارند که هرکدام به سبب زیبایی و جایگاه خاصی که در بین دوستداران فرهنگ و ادب کهن ایرانی دارند، هرساله گردشگران بی‌شماری را به‌سوی خود و بالطبع به شهر شیراز می‌کشاند و جزو جاذبه‎های گردشگری شیراز به‎حساب می‎آیند.
آرامگاه حافظ یا همان حافظیه: گل سرسبد آرامگاه‌های شیراز که در قسمت شمالی شیراز واقع‌شده است و مقبره لسان‌الغیب حافظ شیرازی در آن واقع‌شده است. طراح آرامگاه حافظ معماری فرانسوی به نام آندره گدار بوده است. این آرامگاه حدود ۲ هکتار وسعت دارد.
آرامگاه سعدی یا سعدیه: محل مقبره شاعر بزرگ پارسی، سعدی شیرازی است. باغی پر از گل رز و درختان سربه فلک کشیده سرو است. لازم به ذکر است که دو آرامگاه سعدی و حافظ، مهمترین جاذبه‎های گردشگری شیراز تلقی می‎شوند.
آرامگاه کورش کبیر: از محبوب‌ترین و نام‌آشناترین مشاهیر ایرانی و بزرگ‌مرد تاریخ ایران، که همچنان و پس از گذشت قرن‌ها هنوز هم به بزرگی از او یاد می‌شود. محال است گردشگر و مسافری به شیراز بیاید و از آرامگاه کوروش کبیر یاد نکند.
آرامگاه شاه شجاع: شاه شجاع از پادشاهان دوران آل مظفر است که قریب به ۳۳ سال حاکم شیراز بوده است. آرامگاهی زیبا که هرساله پذیرای گردشگران بسیاری است. بنای شاه شجاع در سال ۱۳۵۴ هجری شمسی به‌عنوان اثر ملی ثب شد.
آرامگاه خواجوی کرمانی: آرامگاه خواجوی کرمانی نزدیک دروازه قران است و چشمه زیبای رکناباد از کنار این آرامگاه می‌گذرد و همین امر زیبایی آن را برای گردشگران چند برابر نموده است.
باغهای تاریخی شیراز
باغ‌های بی‌شماری در داخل و اطراف شیراز وجود دارد که جاذبه‎های گردشگری شیراز هستند و تفریحگاه‌های مناسبی را برای استراحت و تفریح مسافرانی که به شیراز می‌آیند به وجود آورده. برخی از این باغ‌ها قدمت و ارزش تاریخی بسیار بالایی دارند و هرکدام همانند نگینی در جای‌جای شیراز می‌درخشند و جاذب مسافران و گردشگران است که به شهر شیراز سفر می‌کنند.

باغ ارم شیراز: باغی تاریخی و قدیمی که منتسب به دوره سلجوقیان است و با درختان سربه فلک کشیده‌اش نمایی از بهشت را برای بازدیدکنندگان تداعی می‌کند. باغ ارم در دوران قاجار و توسط معماری ایرانی به نام حاجی محمدحسن ساخته‌شده است. زمان بازدید از این باغ برای عموم از ۹ صبح تا ۶ عصر است.

خانه زینت الملوک: این باغ در خیابان لطفعلی‌خان زند واقع‌شده و شهرتش را مدیون خوبی‌های صاحبش خانم زینت الملوک می‌باشد. ساخت این خانه از زمان قاجار شروع‌شده است و در ابتدای ساخت محل سکونت قوام‌ها و خانواده‌های آنها بوده است. اما امروز بازدید از این باغ زیبا برای عموم آزاد است. باغ‌های زیبای دیگری نیز در شهر شیراز برای دیدار گردشگران و مسافران این شهر وجود دارد که هرکدام در جای خود صاحب زیبایی طبیعی و تاریخی هستند همانند باغ عفیف‌آباد، باغ نارنجستان قوام، باغ دلگشا و باغ جهان‌نما.

مکان‎های تاریخی و مذهبی شیراز
 تاریخ و مذهب جز جدایی‌ناپذیر شیراز و مردمانش است و از دیرباز نیز همین‌طور بوده است به همین دلیل است که بناهای تاریخی و البته مذهبی زیادی در این شهر برای تماشای گردشگران و کسانی که شیراز را برای تفریح انتخاب می‌کنند وجود دارد. اماکن مذهبی شهر شیراز شامل مسجد جامع عتیق که هفت درب دارد و افسانه‌های مرموز بی‌شماری راجع به آن وجود دارد، مسجد نصیرالملک که به خاطر کاشی‌های صورتی‌رنگ آن به مسجد صورتی نیز معروف شده است و بارگاه شاه‌چراغ که آرامگاه دو برادر شهید امام هشتم در آن واقع‌شده اما در زمان قاجار بنای اصلی آن ساخته شد.

اماکن تاریخی شهر شیراز که به جرات می‌توان گفت این شهر شهرت امروزی خود را مدیون برخی از این مکان‌ها مانند پاسارگاد و تخت جمشید و دروازه قران است، یا دیگر بناهای آن مانند گهواره دید، عمارت دیوان‌خانه شیراز، ارگ کریم‌خانی و حمام و بازار وکیل، نقش رستم و نقش رجب.

پاسارگاد در ۵۰ کیلومتری شهر شیراز و نمادی از شکوه دوران هخامنشیان و مکان مقبره بنیان‌گذار بزرگ سلسله هخامنشیان. پاسارگارد مهمترین جاذبه‎های گردشگری شیراز برای گردشگران خارجی شیراز می‎باشد.
تخت جمشید در ۵۷ کیلومتری شیراز و نمادی از عظمت ۲۵۰۰ ساله دوران هخامنشیان، مکان برگزاری جشن‌های نوروز و دیگر آیین‌های باستانی در زمان هخامنشیان و نمادی از معماری و دستاوردهای سیاسی ایران باستان است.
دروازه قران که بنای آن در زمان دیلمیان در ورودی شهر شیراز ساخته شد و قرانی در بالا آن قراردادند به نشان رسوم کهن ایرانیان که مسافرانشان را از زیر قران رد می‌کنند این دروازه عظیم در زمان کریم‌خان زند بازسازی و تکمیل شد.
ارگ کریم‌خانی که در دوران زندیه به‌عنوان بزرگ‌ترین و مهم‌ترین ساختمان زندیه ساخته شد.
بازار سنتی وکیل که در مرکز شهر شیراز و خیابان زند واقع‌شده و نمادی از شکوه شهر شیراز است و هر مسافری را در بدو ورود به سمت خود جذب می‌کند.
گهواره دید که یک برج دیده‌بانی و خبررسانی بوده که در دوره دیلمیان ساخته‌شده برای فرستادن پیام که برای فرستادن پیام از آتش و دود و بازتاب نور در آینه استفاده می‌شده است.
ارگ کریم‌خان مهم‌ترین و بزرگ‌ترین بنای دوران زندیه که شکوه آن چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند. و در خیابان کریم‌خان زند واقع‌شده است.
مسجد وکیل یا مسجد سلطانی در مجاورت بازار وکیل با شاهکارهای معماری دروان زندیه.
موزه‎های شیراز
از دیگر مواردی که در سفر شیراز اجتناب‌ناپذیر است موزهای این شهر است، موزه‌هایی که علاوه به را تاریخ، زیبایی را هم به رخ دیدارکنندگانش می‌کشد. موزه هفت تنان که نزدیک به حافظیه است و از اماکن با قدمت تاریخی شیراز است، موزه کلاه‌فرنگی یا موزه پارس که قدیمی‌ترین موزه استان فارس می‌باشد و آثار تاریخی باارزشی را در خود جای‌داده و موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی از موزه‌های بزرگ و باشکوه شهر شیراز است.
جاذبه‌های طبیعی اطراف شیراز
شیراز برای طبیعت دوستان و آن دسته از مسافرین که می‌خواهند ساعاتی را در دل طبیعت بگذرانند هم مکان‌های زیبایی دارد که در نزدیکی و اطراف شهر هستند ازجمله چشمه شش پیر شیراز، دریاچه مهارلو در ۱۵ کیلومتری شهر شیراز، تنگ بستانک بافاصله ۱۲۰ کیلومتری در منطقه کام فیروز، غار شاپور در نزدیکی نیشابور با مجسمه شاپور اول در ورودی غار، تنگ تیزاب در ۹۰ کیلومتری شیراز در کنار رودخانه‌ای که از کوه سپیدان سرچشمه می‌گیرد. بهترین زمان برای دیدن طبیعت زیبای شیراز فصل بهار است، شهر بهارنارنج و سوغات مسقطی و عرقیات و فالوده شیرازی ارزش دیدن را دارد.
مراکز خرید و تجاری
خرید کردن جزئی اجتناب‌ناپذیر از هر سفر است و شاید بخش لذت‌بخش هر سفر. شهر شیراز برای مهمانانش بازارها و مراکز خرید بی‌نظیری تدارک دیده که هر گردشگر مشکل‌پسندی را هم راضی می‌کنند. علاوه بر بازارهای محلی و سنتی سه مجتمع بزرگ تجاری و تفریحی سرای مشیر، مجتمع آفتاب پارس و مجتمع تجاری و تفریحی خلیج‌فارس که رتبه شش را در بین مراکز خرید خاورمیانه از آن خودکرده است و علاوه بر مراکز خرید دارای شهربازی و رستوران و دیگر امکانات تفریحی می‌باشد.
با ما سفر کنید
اگر مسافر شهر شیراز، شهر زیبایی و شکوه و قدمت هستید برای اقامت مشکلی نخواهید داشت چراکه در این شهر هتل‌های خوبی مانند هتل هما، پارس، چمران، جام جم و پرسپولیس و … است و کارشناسان ما در آژانس مسافرتی ساحل شنی آماده ارائه راهنمایی و مشاوره در این امر برای مسافرین عزیز هستند.. کافیست با ما در تماس باشید تا با استفاده از خدمات ویژه ما برای تور شیراز یک سفر به یادماندنی و فراموش نشدنی به شیراز داشته باشید.

همراه اول