قیمت‌گذاری خانه | راهنمای قیمت‌گذاری مسکن

معامله با بهترین قیمت برای بسیاری از افرادی که قصد خرید، فروش، رهن یا اجاره‌ی یک واحد مسکونی یا تجاری را دارند، بیش از هر چیز دیگری در این بین اهمیت دارد. درحال‌حاضر در ایران قیمت‌گذاری روی ملک معمولاً توسط مالک انجام می‌شود. مسلماً چنان‌چه مالک قیمتی غیرمتعارف برای ملک خود انتخاب کند با احتمال کمتری برای آن مشتری پیدا می‌کند و از سویی با قیمت‌گذاری ملک به‌اندازه‌ای که از قیمت متعارف بسیار ارزان‌تر باشد هم در معامله متضرر می‌شود؛ هرچند در این حالت سریع‌تر مشتری پیدا می‌کند. بنابراین روش صحیح قیمت‌گذاری ملک برای کسب بیشترین سود اهمیت بسیاری دارد. البته آشنایی با انواع روش قیمت‌گذاری خانه تنها برای صاحبان املاک مفید نیست و متقاضیان خرید، رهن یا اجاره هم می‌توانند با اطلاع از این روش‌ها قیمت مناسب ملکی که قصد معامله‌ی آن را دارند بسنجند و بدین‌ترتیب در معامله متضرر نشوند.

اما برای تعیین قیمت مناسب یک ملک باید به چه فاکتورهایی توجه کرد و نحوه‌ی قیمت‌گذاری خانه، آپارتمان، مغازه، یا دفاتر اداری به چه صورت است؟ در این نوشتار به چند فاکتور مهم که می‌توانند در قیمت‌گذاری مسکن مؤثر باشند اشاره خواهیم کرد.

قیمت‌گذاری مسکن

فاکتورهای مؤثر در قیمت‌گذاری خانه

۱- مساحت خانه

ارتباط مستقیم بین مساحت خانه و قیمت آن بر هیچ کس پوشیده نیست و این فاکتور یکی از مهم‌ترین فاکتورها در معاملات مسکن است. البته اگرچه معمولاً با افزایش مساحت ملک قیمت آن افزایش پیدا می‌کند، نسبت این افزایش در شرایط مختلف به یک میزان نیست. به‌عنوان مثال نسبت افزایش قیمت و افزایش مساحت در مناطق مرفه‌نشین شهر با همین نسبت در مناطق فقیرنشین فرق دارد.

۲- موقعیت مکانی خانه

یکی از دیگر فاکتورهایی که باید هنگام قیمت‌گذاری خانه به آن‌ها توجه شود موقعیت مکانی خانه است. همه می‌دانیم که قیمت خانه‌های بالای شهر بیشتر از قیمت خانه‌های پایین شهر است، اما منظور از موقعیت مکانی تنها بالا یا پایین‌شهربودن ملک نیست. دسترسی خانه به مسیرهای شهری و امکاناتی مثل درمانگاه، بیمارستان، مدرسه، فضای سبز و مانند این‌ها هم از دیگر مصادیق تأثیر موقعیت مکانی خانه بر قیمت آن هستند. به‌عنوان مثالی دیگر در بعضی از شهرها مثل تهران موقعیت ملک ازنظر قرارگرفتن روی گسل زلزله هم در تعیین قیمت خانه مؤثر است و ممکن است خانه‌هایی که روی گسل بنا شده‌اند با قیمت‌های پایین‌تری معامله شوند.

گذشته از این‌ها ممکن است خانه‌های موجود در یک منطقه آسان‌تر و سریع‌تر از خانه‌های منطقه‌ی دیگر معامله شوند و این فاکتور هم می‌تواند بر ارزش خانه تأثیرگذار باشد. معامله‌ی سریع خانه در یک منطقه هنگام خرید اهمیت بیشتری دارد و لازم است در این زمان بیشتر موردتوجه قرار گیرد.

۳- معماری و طراحی داخلی خانه

خانه‌هایی که چه از نظر نمای بیرونی و چه از نظر طراحی داخلی جلوه‌ی بهتری دارند گران‌تر از خانه‌هایی هستند که این‌چنین نیستند. گاهی حتی نام معماری که خانه را طراحی کرده خود به‌عنوان یک عامل مثبت مهم در افزایش قیمت خانه نقش دارد. البته این عامل تنها به ظاهر و زیبایی خانه ارتباط ندارد و زیبایی یکی از اهداف طراحی داخلی است.

طراحان داخلی سعی می‌کنند با توجه به شرایط ملک و با خلاقیت و دانش خود محیطی هرچه بهتر و آسوده‌تر برای زندگی طراحی کنند. به‌عنوان مثال ممکن است قیمت دو خانه‌ی کوچک با مساحت برابر در شرایطی که طراح داخلی فضای یکی را به‌گونه‌ای طراحی کرده که حداکثر بهره را از فضا ببرد به‌میزان قابل توجهی اختلاف داشته باشد. گذشته از این‌ها مواد و مصالح به‌کاررفته چه در نمای خارجی و در طراحی داخلی در قیمت خانه نقش دارند. توالت فرنگی، شیرآلات مرغوب، کفپوش‌های درجه‌یک، درب ضد سرقت، آیفون‌های مجهز و مانند آن‌ها نیز می‌توانند ارزش خانه را بیشتر کنند.

۴- ویوی خانه

ویوی خوب و نورگیربودن عواملی هستند که برای بسیاری از افراد اهمیت زیادی دارند و به‌همین علت در قیمت‌گذاری خانه دخیل‌اند. خانه‌هایی که از هر چهارسو دارای ویو هستند قیمت بیشتری نسبت به سایر خانه‌ها دارند و به‌همین ترتیب با کاهش ویو از زوایای مختلف قیمت ملک هم کمتر می‌شود.

۵- سند خانه

سندداشتن خانه یکی از عوامل مهم دیگر در تعیین قیمت مسکن است. داشتن سند مزیتی بزرگ برای یک خانه به‌شمار می‌آید و در شرایط برابر خانه‌ی سنددار نسبت به خانه‌ی بدون سند و قولنامه‌ای ارزش بیشتری دارد. توجه به سند خانه در معاملات خرید و فروش اهمیت بیشتری دارد، چرا که قیمت فروش یک خانه‌ی قولنامه‌ای به‌مراتب کمتر از خانه‌ی دارای سند است.

۶- تعداد واحدهای آپارتمان

درمورد خانه‌های آپارتمانی تعداد واحدهایی که در آپارتمان و مجتمع هستند هم در قیمت‌گذاری به‌حساب می‌آید. از آن‌جا که متقاضیان معمولاً آپارتمان‌های خلوت و کم‌جمعیت را ترجیح می‌دهند، این گونه آپارتمان‌ها ارزش بیشتری دارند. گذشته از مجموع واحدها در آپارتمان، تعداد واحدها در هر طبقه نیز حائز اهمیت است و با افزایش تعداد واحدهای هر طبقه ارزش خانه، به‌میزان کمی هم که شده، کاهش پیدا می‌کند.

۷- داشتن آسانسور

آسانسور در آپارتمان‌های امروزی آن‌قدر رایج شده که نبود آن غیرمعمول است و به‌عنوان یک فاکتور منفی ارزش خانه را به‌مقدار نسبتاً زیادی کاهش می‌دهد. بسیاری از افراد از خرید یا اجاره‌ی آپارتمان‌های بالای سه طبقه بدون آسانسور خودداری می‌کنند و این کاهش تقاضا کاهش قیمت خانه را به‌دنبال خواهد داشت. البته این فاکتور می‌تواند برای افرادی که به هر علتی قصد پرداخت مبلغی کمتر برای خرید یا اجاره‌ی آپارتمان را دارند به عاملی مثبت تبدیل شود.

۸- داشتن پارکینگ

داشتن پارکینگ باعث افزایش قیمت خانه می‌شود و این درباره‌ی انباری هم صادق است. بدیهی‌ست که نداشتن پارکینگ هم باعث کاهش قیمت خانه می‌شود و متقاضیان خرید یا اجاره‌ی یک خانه بهتر است این نکته را مدنظر داشته باشند تا درصورت نیازنداشتن به پارکینگ خانه‌ای با قیمت پایین‌تر پیدا کنند.

۹- قیمت عرف

معمولاً هر متر بنا در یک منطقه با شرایط برابر به‌صورت عرفی قیمت‌گذاری می‌شود و معاملات آن منطقه براساس همان قیمت انجام می‌شوند. اطلاع از قیمت عرف خرید و فروش یا رهن و اجاره در یک منطقه با استعلام قیمت از مشاوران املاک یکی از بهترین روش‌های قیمت‌گذاری خانه است.

قیمت گذاری مسکن

جمع‌بندی

در این نوشتار به نحوه‌ی قیمت‌گذاری خانه و فاکتورهای مهمی که در این بین حائز اهمیت هستند پرداختیم. البته علاوه‌بر مواردی که به آن‌ها اشاره شد عوامل دیگری هم بر قیمت‌گذاری املاک مؤثر هستند و نوسانات بازار و وضعیت کلی اقتصاد در کشور از مهم‌ترین آن‌ها هستند.

اگر شما هم مسکنی دارید که قصد فروش، رهن و یا اجاره آن را دارید و یا هم‌چنین قصد خرید، رهن و یا اجاره خانه‌ای را دارید می‌توانید از سامانه ثبت آگهی رایگان موسوم به راگهی استفاده کنید تا در سریع‌ترین زمان ممکن به هدف خود برسید.

همراه اول