مرکز جامع درمان سرطان نگین آزادی با مجهزترین دستگاه های رادیوتراپی برای اولین بار در ایران

سرطان از جمله بیماری‌های شایع است که افراد زیادی در سرتاسر دنیا با آن درگیر هستند. در همه انواع سرطان، قسمتی از سلول‌های بدن بدون این‌که توقفی داشته باشند شروع به تقسیم‌شدن می‌کنند و به بافت‌های اطراف گسترش پیدا می‌کنند.

سرطان ممکن است از قسمت‌های مختلف بدن شروع شود که از سلول‌های فراوانی تشکیل شده است. در حالت عادی، سلول‌های بدن تا جایی که بدن به آن نیازمند است تقسیم می‌شود و سلول‌های جدید را می‌سازند.

زمانی که سلول‌ها پیر می‌شوند یا آسیب می‌بینند، به طور طبیعی از بین می‌روند و سلول‌های جدید جای آن‌ها را می‌گیرد. سرطان زمانی بروز می‌کند که روند این چرخه مختلف می‌شود و سلول‌ها به طور غیرطبیعی رشد می‌کنند و سلول‌های پیر و آسیب‌دیده زنده می‌مانند. سلول‌های اضافی بدون توقف تقسیم می‌شوند و باعث ایجاد تومور می‌شوند.

برای درمان انواع سرطان روش‌های مختلف و تجهیزاتی لازم است که بتوان با کم‌ترین عوارض این بیماری را درمان کرد.

مرکز درمان سرطان نگین آزادی دارای ۱۷ طبقه است و با داشتن تجهیزات به‌روز دنیا برای درمان سرطان، خدمات تشخیصی، رادیوتراپی، شیمی درمانی، مشاوره گفتاری، تغذیه و … را در اختیار این دست از افراد که با این بیماری درگیر هستند، قرار داده است.

مرکز نگین آزادی جهت رفاه حال بیماران درگیر سرطان، همه امکانات درمانی و تشخیصی را به‌صورت تخصصی در اختیار بیماران قرار داده است تا از اتلاف وقت آن‌ها جلوگیری کرده و زمینه‌های پیگیری و معاینات دوره‌ای را برای آن‌ها سهل و آسان کرده باشد.

مرکز جامع درمان سرطان نگین آزادی

تجهیزات درمان سرطان مورد استفاده در مرکز نگین آزادی

دستگاه‌های شتاب‌دهنده خطی

این مرکز دارای دو دستگاه پیشرفته رادیوتراپی است که قادر به ارائه جدیدترین و به‌روزترین روش‌های درمان رادیوتراپی هستند.

از جمله این تکنیک‌ها می‌توان به درمان سه بعدی ۳DCRT, IMRT, VMAT و درمان‌های استریوتاکتیک SRS,SBRT اشاره کرد که با استفاده از آن‌ها می‌توان پیچیده‌ترین درمان‌ها را برای انواع تومورهای بدن از جمله سر و گردن، مغز، قفسه سینه، گوارش و پروستات ارائه نمود.

مرکز جامع درمان سرطان نگین آزادی

استریوتاکتیک: ارائه درمان‌های SRS و SBRT

از پرتوهای بسیار متمرکز برای درمان تومورها و دگیر عارضه‌های موجود در مغز، گردن و سایر قسمت‌های بدن استفاده می‌کند. این روش نوعی جراحی در مفهوم سنتی آن نیست، چرا که طی آن برشی صورت نمی گیرد. از فواید آن می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  1. رادیوتراپی در حداقل جلسات (۵-۱ جلسه)
  2. رسیدن دوز کافی به منطقه مبتلا
  3. سالم ماندن بافت‌های اطراف

مرکز جامع درمان سرطان نگین آزادی

دستگاه سی تی سیمولاتور

این مراکز از جمله محدود مراکزی است که دارای دستگاه شبیه سازهای می‌باشد، دستگاه در این مرکز پیشرفته‌ترین دستگاه شبیه ساز درمان از شرکت زیمنس در جهان است و دارای قابلیت‌های منحصر به فرد ذیل می‌باشد:

حذف هرگونه آرتیفکت‌های فلزی که می‌تواند منجر به صحت بالای محاسبات درمانی شود.

قطر دهانه گانتری بیش از ۸۰ سانتیمتر اجازه می‌دهد بیمار در موقعیت درمانی خود CT شود که این مورد بخصوص برای بیماران سرطان سینه و دارای اضافه وزن حائز اهمیت است.

این دستگاه از دو ماتریس برای افزایش صحت محاسبات استفاده می‌کند.

رویه تخت صاف و مشابه تخت شتاب دهنده درمانی

نرم افزار مخصوص کانتورینگ و شبیه سازی درمانی رادیوتراپی

وجود لیزرهای خارجی در این دستگاه می‌تواند منجر به افزایش دقت Setup بیماران شود.

تجهیزات بی حرکت‌سازی (Immobilization)

یکی از اصول رادیوتراپی، کاهش دوز رسیده به ارگان‌های حیاتی در کنار رساندن حداکثر دوز به تومور است. خوشبختانه این مرکز دارای پیشرفته‌ترین دستگاه‌های بی حرکت سازی برای انواع تومورهاست.

سیستم ثابت سازی این مرکز می‌تواند مانع از حرکت بیمار در حد ۱ میلی متر شود.

تجهیزات مورد نیاز برای مدیریت حرکات تنفسی (Motion Management System)

در درمان تومورهای نواحی قفسه سینه و شکم که حرکات غیر ارادی تنفس منجر به حرکت تومور می‌شود، وجود تجهیزات مدیریت حرکت تنفسی می‌تواند باعث همزمانی پرتو یونیزان با هر فاز تنفس شود، بعبارتی می‌توانیم تومور را در فاز دوم و یا باز دم فقط تابش داده و درمان کنیم.

نرم افزار طراحی درمان

این مرکز دارای دو نرم افزار به شرح ذیل می‌باشد:

  1. نرم افزار Ray Station
    متعلق به کمپانی سوئدی Ray Station که در این مرکز نصب و به بهره برداری رسیده است. این نرم افزار در حال حاضر قوی‌ترین نرم افزار طراحی درمان در دنیاست که قادر به طراحی درمان کلیه تکنیک‌های درمانی با دقت و صحت بالا می‌باشد.
  2. نرم افزار ISO Gray
    نرم افزار متعلق به کمپانی فرانسوی Dosisoft بوده و در بسیاری از مراکز اروپایی نیز استفاده می‌شود.

سیستم دزیمتری و کنترل کیفی

به منظور اجرای صحیح و دقیق تکنیک‌های رادیوتراپی انجام دزیمتری و کنترل کیفی دستگاه‌های شتاب دهنده خطی الزامی است.

اندازه گیری میدان‌های پرتوی و کنترل کیفی در این مرکز با کمک تجهیزات دزیمتری از شرکت معتبر PTW آلمان به شکل Full Option و آخرین مدل آن انجام می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به وب‌سایت مرکز سرطان نگین آزادی مراجعه کنید.

همراه اول