مزایا و مضرات خرید اجناس دست دوم

تا قبل از آن که اپلیکیشن‌های خرید و فروش اجناس دست دوم چنین در کشور ما رایج شوند، سمساری‌ها و تاناکوراها مکان‌هایی بودند که از آن‌ها می‌شد جنس دست دوم خرید، اما در حال حاضر با استفاده از اپلیکیشن‌ها می‌توان بی‌واسطه از خودِ فروشنده جنس را خرید. در این اپلیکیشن‌ها برای خرید هر کالا فقط دو یا سه گزینه در پیش ندارید بلکه کلی گزینه‌ در پیش روی‌تان هستند که می‌توانید با توجه به شرایط و قیمت یک یا چند تا از آن‌ها را برای خرید انتخاب کنید. اما آن‌چه که در این بین مورد پرسش است این است که آیا خرید اجناس دست دوم می‌تواند فایده داشته باشد؟ واقعاً چرا باید کسی به جای خرید یک کالای نو به خرید کالایی دست دوم روی بیاورد؟ آن‌چه که در ادامه می‌آید لیست مزایایی است که خرید اجناس دست دوم به همراه دارد، البته که در این میان نگاهی هم به مضرات خرید اجناس دست دوم خواهیم داشت.

مزایای خرید اجناس دست دوم

۱- صرفه‌جویی در هزینه

بدون شک مهم‌ترین مزیت خرید کالای دست دوم صرفه‌جویی در هزینه‌ها است. فرض کنید که به دنبال خرید یک تخت سنتی هستید. اگر به دنبال خرید تخت سنتی نو باشید باید n مقدار هزینه کنید و تخت سنتی نو را در خانه داشته باشید، اما با خرید تخت سنتی دست دوم می‌توانید هزینه‌ای بسیار کمتر از n را صرف کنید. در این بین با استفاده از روغن جلا می‌توانید رنگ و رخ تخت سنتی دست دومی که خریده‌اید را عوض کنید و آن را به تختی نو نزدیک کنید.

گاهی حتی وسیله‌ای می‌خواهید که خیلی نیازی به آن ندارید و جز دو سه بار در طی سال استفاده‌ای از آن نخواهید داشت، در چنین شرایطی واقعاً حیف است که کلی پول صرف خرید نو و آکبندِ آن وسیله کنید، در حالی که می‌توانید همان وسیله را به صورت دست دوم و با قیمتی بسیار کمتر خریداری کنید.

این ماجرا برای بسیاری از کالاها صادق است، هرچند که برخی از کالاها هم وجود دارند که بهتر است نوی آن‌ها را خریداری کنید.

۲- کمک به محیط زیست

وقتی می‌توان از کالایی که قبلاً برای تولید آن کلی به محیط زیست زیان وارد شده استفاده کرد، چه دلیلی وجود دارد که دوباره همان کالا را به صورت نو و آکبند بخریم و اینگونه موجب شویم که برای تولید همان کالا باز هم ضرری دیگر به محیط زیست وارد شود؟

۳- امکان داوری بهتر

منظور از امکان داوری بهتر این است که زمانی که کالایی دست دوم را خریداری می‌کنید، این اطمینان را دارید که این کالا برای مدتی (حالا هر مدتی) کار کرده است. وقتی کالایی برای مدتی کار کرده باشد یا مورد استفاده قرار گرفته باشد بهتر می‌توان در مورد کیفیت و دوام آن داوری کرد، این در حالی است که در بسیاری موارد کالایی نو که هیچ کار نکرده را نمی‌توان خیلی صحیح داوری کرد، مگر آن که مدتی از آن استفاده شود.

۴- کیفیت بالاتر

این که محصولات دست دوم از محصولات آکبند کیفیت بالاتری داشته باشند همیشه صادق نیست، اما واقعاً در برخی موارد محصولات دست دوم کیفیتی بسیار بهتر دارند. فرض کنید قرار است محصول X را خریداری کنید. شما برای خرید محصول X، فرض را بر این گذاشته‌اید که حداکثر n تومان هزینه کنید، اما وقتی به فروشگاه‌ها مراجعه می‌کنید می‌بینید با هزینه‌ی n تومانی محصول X از برندهای ناشناخته و با کیفیتی پایین در پیش روی‌تان است و برای آن که محصول X با کیفیت و از برندهای مشهور و معتبر را بخرید باید کلی پول دیگر روی پول‌تان بگذارید، این در حالی است که با پولی کمتر از n تومان، می‌توانید محصول دست دوم X را از برندی معتبر و با کیفیتی بالاتر بخرید.

مطمئن هستم که موافق هستید که برخی از اجناس قدیمی از برندهای معروف ژاپنی، آمریکایی، آلمانی و … بسیار بهتر از محصولات جدید درجه چندم از کشوری مثل چین هستند.

۵- ممکن‌بودن معاوضه

وقتی از اپلیکیشن‌های مخصوص خرید و فروش اجناس دست دوم استفاده کنید این فرصت را دارید که به معاوضه بپردازید. شما برای خرید محصول X از فروشگاهی که نو و آکبندِ آن را ارائه می‌دهد، نمی‌توانید یکی از کالاهایی که در خانه از آن استفاده نمی‌کنید را به فروشنده بدهید، اما همیشه این امکان وجود دارد که به فروشنده‌ای که جنس دست دوم خود را در اپلیکیشن‌های خرید و فروش اجناس دست دوم گذاشته، پیشنهاد معاوضه بدهید.

فرض کنید تصمیم گرفته‌اید که فرش‌های خانه‌تان را از عوض کنید و به جای استفاده از آن‌ها از تخت‌های سنتی و در کل دکوری‌های سنتی استفاده کنید. می‌توانید به اپلیکیشن‌های خرید و فروش دست دوم سر بزنید و از کسانی که مثلاً تخت سنتی برای فروش گذاشته‌اند بپرسید که آیا تخت سنتی با فرش عوض می‌کنند یا خیر، این احتمال وجود دارد که پاسخ آن‌ها مثبت باشد.

۶- امکان خرید کالا با زیر قیمت

فروشنده‌های کالاهای نو، تا اندازه‌ای ممکن است تخفیف بدهند و بنابراین خیلی نمی‌توانید کالایی نو با زیر قیمت بخرید، اما این قضیه برای خرید کالاهای دست دوم صادق نیست.

فرض کنید کالای X در بازار به صورت نو و آکبند قیمتی معادل n تومان دارد و همان کالا به صورت دست دوم ولی تمیز و سالم از قیمتی معادل m تومان برخوردار است. اگر کسی دارنده‌ی کالای دست دوم X باشد و به دلیل عدم نیاز به آن کالا یا نیاز فوری به پول بخواهد آن را بفروشد، شما می‌توانید کلی از فروشنده تخفیف بگیرید و با هزینه‌ای بسیار کمتر از m تومان، آن کالا را خریداری کنید.

مضرات خرید اجناس دست دوم

البته که خرید اجناس دست دوم مضراتی هم در پی دارد، ولی خوشبختانه می‌توان از این مضرات جلوگیری کرد. به عنوان مثال، یکی از مضرات خرید جنس دست دوم این است که ممکن است کالای دست دوم خریداری‌شده کیفیتی پایین داشته باشد. اما اگر به خوبی تحقیق کنید و وضعیت کالایی که قصد خرید آن را دارید زیر و زبر کنید، احتمالاً به کیفیت پایین یا بالای آن پی خواهید برد و پس از آن می‌توانید جنس را بخرید یا نخرید.

همچنین ممکن است قیمت جنس دست دوم حتی از نو هم بالاتر باشد که در چنین شرایطی هم می‌توانید به صورت آنلاین از قیمت نوی آن کالا مطلع شوید و سپس نسبت به خرید اقدام کنید.

سخن آخر

خیلی مواقع می‌توان به جای صرف هزینه‌ای هنگفت برای خرید یک کالا، هزینه‌ای بسیار کمتر برای خرید نسخه‌ی دست دوم آن کالا صرف کرد و به این ترتیب هم در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرد و هم آن که به محیط زیست کمک نمود.

انتخاب با شماست.

چنانچه تمایل به فروش کالا خود را دارید می‌توانید بدین منظور از وب‌سایت ثبت رایگان آگهی «راگهی» استفاده کنید تا در کم‌ترین زمان دیده شوید.

همراه اول