در چه شرایطی و چرا به مشاوره تخصصی حقوقی نیاز داریم؟

همه ما این ضرب‌المثل را بارها شنیده‌ایم که پیشگیری بهتر از درمان است، به‌خصوص در این زمانه که یک امضای کوچک می‌تواند مسیر زندگی شما را به کلی تغییر دهد. حتماً شنیده‌اید که فلانی قراردادی را امضا کرد و حالا گوشه زندان است یا فلانی ندانسته و ناآشنا با قوانین و مقررات هم خودش و هم عده‌ای دیگر را به خطر انداخته است.

همه این اتفاقات که روزانه در جریان است باعث می‌شود تا قبل از هر اقدامی که ممکن است توام با ریسک باشد، بخواهید با یک مشاور حقوقی مشورت کنید، چرا که هر یک از افراد به فراخور کار و زندگی شخصی خود ممکن است در مسیر کشمکش‌های حقوقی و درگیر قراردادهای تجاری، مالی، خانوادگی و… قرار ‌گیرند و از سوی دیگر به دلیل تخصصی‌شدن امور و آگاه نبودن نسبت به رویه‌های قانونی و حل مسائل، باعث از دست‌رفتن منابع مالی، زمان و موقعیت‌های افراد در زندگی می‌شود. بنابراین مشاوره حقوقی ضرورتی انکار‌ناپذیر محسوب می‌‌شود.

مشاوره تخصصی حقوقی

ضرورت استفاده و مراجعه به مشاوره حقوقی

همان‌طور که گفتیم بهتر است در امور اداری، قانونی و موارد حقوقی که دارای پیچیدگی‌های بسیار زیادی هستند، قبل از اقدام به انجام هر کاری با یک متخصص و مشاور حقوقی مشورت کنید تا گرفتار مشکلات حقوقی نشوید. حتماً می‌دانید که معمولاً مشکلات پیش‌رو در مسیر پُر پیچ‌وخم دادرسی بسیار زیاد است و این قبیل مسائل پیچیده حقوقی، قابل حل‌وفصل توسط مردم عادی نیستند و نباید از کسانی که در این راه از علم، آگاهی و تجربه برخوردار نیستند؛ مشورت بگیرید. بنابراین مشاوری حقوقی که به این امور اشراف داشته باشد برای شما ضروری است.

مشاوران حقوقی کسانی هستند که تحصیلاتشان، تخصص و مهارت آنان در زمینه انجام اموری از این دست است و سال‌ها با موارد بسیار زیادی سر و کار داشته‌اند، می‌توانند به شما در پیشبرد اهدافتان کمک نمایند. تجربه و تخصص یک وکیل کارآزموده و کاربلد، شما را هزاران بار جلو می‌اندازد. چرا که هزاران راه نرفته شما، بارها و بارها توسط یک وکیل با تجربه طی‌شده و ممکن است همه سؤالات و ابهامات ذهنی و مسئله‌های بی‌جواب شما در یک جلسه مشاوره پاسخ داده شود و حتی اگر به گمان شما همه راه‌ها به بن‌بست ختم می‌شود یک وکیل زبده می‌تواند شما را از این بن‌بست برهاند. بررسی مسائل قانونی و مشورت با متخصصان و وکلا از مهمترین موضوعات در رفع مسائل حقوقی می‌باشد تا در آینده به مشکلات بیشتری دچار نشوید.

اگر در مورد مسئله‌ای حقوقی آگاهی ندارید، راه حلی برای مشکلات حقوقی خود پیدا نکرده‌اید، به قوانین و مقررات و رویه‌ها آشنا نیستید باید کار را به کاردان بسپارید تا به موفقیت برسید. از سوی دیگر زمان انجام کارها با استفاده از یک وکیل کاهش می‌یابد و بسیاری از امور نیازمند حضور فیزیکی موکل نخواهد بود و وکیل از جانب موکل، آن کارها را انجام می‌دهد.

مشاوره تخصصی حقوقی

یک نکته دیگر که ضرورت مشورت با مشاور حقوقی را نشان می‌دهد این است که بدون کارشناس حقوقی و وکیل استفاده از قوانین دشوار و حتی غیرممکن است چرا که ادبیاتی که برای قوانین به کار رفته‌اند ادبیاتی حقوقی بوده و فهمیدن درست و استفاده از آن‌‌ها نیاز به مهارت و تخصصی دارد که وکلا از آن برخوردارند.

مشاور حقوقی متخصص کیست؟

مشاور حقوقی یه فردی اطلاق می‌شود که اول تحصیلاتش مرتبط با حوزه حقوق و وکالت بوده، دوم از قوانین و مقررات مربوط به مسائل حقوقی کاملاً آگاه بوده و سوم با داشتن قدرت تحلیل مسائل مختلف، می‌‌تواند راهنمایی‌‌های لازم را در مسائل حقوقی مختلف به مؤسسات، شرکت‌‌ها و افراد نیازمند به این مشاوره‌‌ها ارائه دهد.

مسائلی که یک مشاور حقوقی در آن‌ها تبحر دارد عموماً عبارتند از:

نظیم قراردادها، ارائه راهکارها برای حل بحران‌‌های حقوقی، مشاوره درباره قوانین کیفری، خانواده، حقوقی، چک و سفته، تنظیم دادخواست‌ و انواع مشاوره مربوط به مسائل قضایی.

اگر می‌خواهید اطمینان حاصل کنید که مشاوره حقوقی دریافتی کیفیات لازمه رو دارا هست توجه کنید که از فردی مشاوره دریافت کنید که جزء وکلای پایه یک دادگستری یا کارآموز وکالت باشد. کارشناس حقوقی ممکن است در بعضی موضوعات پاسخگوی شما باشد اما توجه کنید که مشاوره حقوقی دریافتی از سوی وکلای متخصص از لحاظ کیفی احتمالاً بهتر از مشاوره حقوقی دریافتی از سوی غیر وکلا خواهد بود.

مشاوره تخصصی حقوقی

مشاوره حقوقی در انواع دعاوی

دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری انواع کلی دعاوی هستند که قانون مشخص کرده است. انواع دعاوی کیفری شامل بخش گسترده‌‌ای از اختلافات مانند مشکلات مرتبط با چک سندی، زندان و عفو، تعزیرات، قاچاق و… می‌شود. در این موارد هر فرد خودش می‌‌تواند بدون حضور وکیل و مشاور حقوقی نسبت به انجام امور اقدام کند که البته توصیه نمی‌کنیم چرا که ممکن است در مسیر با موانع و مشکلات زیادی روبه‌رو شوید.

و اما دعاوی حقوقی، مرتبط با مواردی از جمله امور تابعیت، امور ثبتی، موارد حقوقی موقوفات، امور حسبی، مسائل خانوادگی، مسائل مرتبط با ملک، اختلافات وراثتی و امور موجر و مستأجر و… است.

کلیدواژه : حقوقمشاورهوکیل
همراه اول