آیا مقالات پزشکی اینترنتی می‌توانند مفید باشند؟

احتمالاً تاکنون شنیده‌اید که بسیاری از پزشکان اعتباری برای مقالات پزشکی اینترنتی قائل نیستند و گاه حتی توصیه می‌کنند که این مقالات را نخوانید. در کل به دلایلی دیدگاه خوبی نسبت به مقالات اینترنتی پزشکی وجود ندارد، اما ما در این نوشتار خواهیم گفت که اتفاقاً مقالات پزشکی اینترنتی می‌توانند برای بسیاری از مخاطبان این مقالات مفید باشند.

چرا دیدگاه کلی نسبت به مقالات پزشکی اینترنتی مثبت نیست؟

مهم‌ترین استدلالی که مخالفان مقالات پزشکی – چه در میان مردم و چه در میان پزشکان و متخصصان – اقامه می‌کنند این است که این مقالات موجب افزایش استرس در مردم می‌شوند. به عنوان مثال، کسی که یکی از اعضای بدن‌اش درد می‌کند، وقتی که مشکل‌اش را در موتورهای جستجو وارد می‌کند و مقاله‌ای را در ارتباط با «علل آن مشکل» می‌خواند، می‌بیند که این مشکل می‌تواند مربوط به بیماری‌های متعددی باشد، بیماری‌هایی که حتی برخی‌شان بسیار خطرناک هستند.

همین چند وقت پیش بود که یکی از آشنایان، به خاطر وجود مشکلی در بدن‌اش دست به دامن اینترنت شد تا بداند این مشکل ناشی از چه مشکل دیگری است. مقاله‌ای که خوانده بود موجب استرس او شده بود، چراکه یکی از عللی که می‌توانستند موجب آن مشکل شوند، «سرطان» بود.

همین استرس، خود می‌تواند بسیار بدتر از علت اصلی آن مشکل باشد. استرس راه را برای بروز بیماری‌های مختلف باز می‌کند و خلاصه از اصلی‌ترین عوامل

خطر برای سلامت بدن است و اگر اینچنین به ماجرا نگاه شود تا حدی می‌توان حق را به مخالفان مقالات پزشکی اینترنتی داد. در واقع این ماجرا موجب شده که هم مردم عادی و هم پزشکان چندان دید مثبتی نسبت به مقالات اینترنتی پزشکی نداشته باشند، اما در این بین یک قضیه وجود دارد که در نزد مخالفان مقالات اینترنتی پزشکی نادیده مانده، قضیه‌ای که در ادامه در مورد آن صحبت خواهد شد.

چرا مقالات پزشکی اینترنتی مفید هستند؟

قضیه از این قرار است که مخالفان مقالات پزشکی اینترنتی چشم‌شان را روی این که هر چیزی درعین‌حال هم می‌تواند مزایای خود را داشته باشد و هم مضرات را، بسته‌اند. مثال معروف در این قضیه، «چاقو» است. نحوه‌ی استفاده از «چاقو» است که می‌تواند تعیین کند چاقو مفید است یا خیر.

در همین راستا، نحوه‌ی استفاده از مقالات پزشکی اینترنتی است که می‌تواند سود یا زیان این مقالات را تعیین کند. در هیچ مقاله‌ی پزشکی اینترنتی ذکر نشده که اگر این علامت یا آن علائم را دارید حتماً به فلان بیماری مبتلا هستید، بلکه فقط «علل احتمالی» فلان علامت یا «علائم احتمالی» فلان بیماری ذکر شده‌اند. با قاطعیت گفته نشده که شما به این بیماری مبتلا هستید، این مخاطب است که باید مقاله‌ی پزشکی را اصولی بخواند.

حال پرسشی که وجود دارد این است که حتی اگر این مقالات ضرری نداشته باشند و اگر مقالات پزشکی اینترنتی به‌درستی خوانده شوند، چه سودی در پی خواهند داشت؟

سود این مقالات پزشکی در این است که می‌توانند تلنگری برای مخاطب باشند تا هرچه سریع‌تر برای تشخیص مشکلی که دارد به پزشک مراجعه کند. می‌دانید که بسیاری از بیماری‌ها اگر زود تشخیص داده شوند شانس درمان‌شان بالا است. در شرایطی که مخاطب کوچک‌ترین علامتی در بدن خود دارد و می‌آید مقاله‌ای پزشکی را می‌خواند، می‌تواند بفهمد که آن علامت کوچک می‌تواند نشانه‌ای از کدام بیماری‌ها باشد. اگر ببیند که حتی احتمال بیماری‌ای سخت وجود دارد نباید «حکم دهد» که به آن بیماری مبتلاست، بلکه باید در اولین فرصت به پزشک مراجعه کند و تحت چند آزمایش قرار گیرد تا علت اصلی مشکل تشخیص داده شود.

افزون بر این، گاهی حتی ماجرا خلافِ آن چیزی است که مخالفان مقالات اینترنتی پزشکی می‌گویند. ماجرا از این قرار است که گاهی برخی کاربران علامت‌هایی در بدن خود احساس می‌کنند و استرس می‌گیرند که مبادا به بیماری‌ای سخت مبتلا شده باشند. اما با مطالعه‌ی مقالات پزشکی درمی‌یابند که آن علامت می‌تواند نشانه‌ای از خیلی از بیماری‌های ساده هم باشد و به این ترتیب استرس‌ و نگرانی‌شان فروکش می‌کند.

ماجرا به همین سادگی است و اگر این‌گونه به مقالات پزشکی اینترنتی نگاه شود خواهید دید که بسیار هم مفید هستند. البته که در این بین نباید این نکته و البته این «شرط» را نادیده گرفت که مقالات پزشکی اینترنتی باید حتماً یا توسط متخصص نوشته شده باشند یا آن که از مقالات مراجع معتبر خارجی‌زبان ترجمه‌ی دقیق شده باشند.

مطالعه‌ی مقالات پزشکی در «خبر ببر»

در مجله‌ی اینترنتی خبر ببر توجهی ویژه به مقالات پزشکی شده است. در این مجله سعی بر آن است که مقالات مراجع معتبر و شناخته‌شده‌ی انگلیسی‌زبان با ترجمه‌ای دقیق و با نثری رسا و روان خدمت مخاطبین عرضه شوند. مطالعه‌ی این مقالات پزشکی – همانطور که در بالا گفته شد – این سود را دارد که مخاطبین برای مراجعه به پزشک و تشخیص زودهنگام برخی عارضه‌ها ترغیب شوند.

همچنین در «خبر ببر» می‌توانید جدیدترین اخبار روز ایران و جهان را مطالعه کنید.

همراه اول