نظافت صنعتی چیست و چه تفاوتی در تجهیزات آن و خانگی‌ها وجود دارد؟

نظافت صنعتی چیست؟

نظافت صنعتی و حفظ سلامت و پاکیزگی محیط‌های صنعتی بسیار حائز اهمیت است، چرا که موجب می‌شود تا کارایی کارکنان، میزان سلامت عمومی، پاکیزگی محیط و به‌صورت کلی راندمان کاری افزایش قابل توجهی پیدا کند. در این روزهای کرونایی که حفظ سلامت کارمندان برای هر مجموعه صنعتی و اداری حائز اهمیت است، از این‌رو در این مقاله قصد داریم به معرفی این‌که اصلاً نظافت صنعتی چیست؟ چه تجهیزاتی را شامل می‌شود و برخی موارد دیگر بپردازیم. با ما تا انتها همراه باشید.

نظافت صنعتی چیست؟

نظافت صنعتی

به پاکسازی محیط و اماکن صنعتی مثل انبارهای بزرگ و کوچک، بیمارستان‌ها، مراکز آموزشی و تفریحی، کارخانه‌های بزرگ و کوچک، اماکن اداری و به‌صورت کلی هر محلی که میزان کارکنان زیادی دارد و رفت‌وآمد بالایی انجام می‌گیرد، نظافت صنعتی گفته می‌شود.

برای انجام نظافت این گونه محل‌ها، استفاده از برخی دستگاه‌ها و تجهیزات صنعتی بسیار مهم و ضروری است. به مجموعه دستگاه‌هایی که در پاکسازی مراکز صنعتی استفاده به کار گرفته می‌شوند، تجهیزات نظافت صنعتی نام دارند.

تجهیزات نظافت صنعتی انواع بسیار گسترده‌ای را شامل می‌شوند که کاربرد، ویژگی‌ها، کارایی‌ها و هم‌چنین خصوصیاتشان با هم تفاوت‌ها و شباهت‌هایی دارد. در این روزهای کرونایی نیز وجود این دستگاه‌ها اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، چرا که می‌توانند میزان آلودگی محیط به این ویروس را تا حد زیادی کاهش دهند.

چه دستگاه‌هایی در جمع تجهیزات نظافت صنعتی قرار می‌گیرند؟

انجام عملیات پاکسازی محیط‌های مختلف صنعتی پروسه طولانی دارد و اگر از نیروی انسانی در این امر استفاده شود:

۱- هزینه‌های عملیات پاکسازی افزایش چشم‌گیری پیدا خواهد کرد.
۲- به نیروی کار زیادی نیاز خواهد شد.
۳- سرعت انجام عملیات پاکسازی کند خواهد بود.
۴- کیفیت تمیزکاری همیشه در یک سطح ایده‌آل قرار نخواهد داشت.

به همین جهت، استفاده از برخی دستگاه‌ها و تجهیزات، لازم و ضروری دیده می‌شود. دستگاه‌هایی مثل:

– اسکرابر صنعتی
– واترجت صنعتی
– جاروبرقی صنعتی
– سوییپر صنعتی
– واکس‌زن کفش
– دستگاه پولیشر صنعتی
– تی‌شوی صنعتی
– دستگاه بخارشور صنعتی و کارواشی
– ترالی نظافتی و حمل
– دستگاه ضدعفونی‌کننده دست
– و…

هر کدام از این دستگاه‌ها در بخشی به خصوصی مثل از بین‌بردن روغن، لکه‌ها، زنگ‌بری، ضدعفونی‌کردن و پاکسازی سایر آلودگی‌های مضر از سطح قطعات، فلزات،‌ محصولات و سطوح مختلف کاربرد دارند. این دستگاه‌ها در ضدعفونی‌کردن محیط و سطوح مختلف نیز بسیار کارآمد هستند.

برای ضدعفونی‌کردن سطوح، استفاده از یک دستگاه ضدعفونی‌کننده بهترین انتخاب محسوب می‌شود، چرا که انتشار آلودگی به سطوح دیگر را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. در ادامه قصد داریم شما را با یکی از انواع دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده به نام دستگاه ضدعفونی‌کننده دست آشنا سازیم.

دستگاه ضد‌عفونی‌کننده دست

دستگاه ضدعفونی‌کننده دست:

این روزها دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده‌ دست در هر جایی حضور دارند و حتماً به هنگام ورود به بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها، درمانگاه‌ها، مطب‌ها، پاساژها، رستوران‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها، بانک‌ها، سالن‌های ورزشی و بسیاری از امکان دیگر با آن‌ها برخورد کرده‌اید.

این دستگاه‌ها بدون تماس فیزیکی دست و اشیای مختلف ضدعفونی می‌کنند و بهترین راه‌حل برای پیشگیری از بیماری‌های مختلفی از جمله کرونا هستند. از آن‌جایی که ویروس کرونا از طریق تماس دست به چشم‌ها، بینی و دهان منتقل می‌شود، استفاده از دستگاه ضدعفونی‌کننده دست در تمامی اماکن عمومی ضروری است.

انواع دستگاه ضدعفونی‌کننده دست:

این دستگاه‌ها دارای مخزن مواد ضدعفونی قابل‌شارژ می‌باشند و در انواع مختلف و عملکردهای گوناگون به بازار عرضه می‌شوند. دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده دست برحسب نحوه عملکرد در دو نوع چشمی و پدالی به بازار عرضه می‌شوند.

– دستگاه ضدعفونی‌کننده چشمی یا اتوماتیک دارای سنسور چشمی بوده و به‌صورت هوشمند عمل می‌کند.
– دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده پدالی مانند دستگاه‌های چشمی هوشمند نیستند و عمل پاشیدن محلول ضدعفونی‌کننده با استفاده از یک پدال که بر روی زمین قرار گرفته است، انجام می‌پذیرد.

نظافت صنعتی چه مزایایی دارد؟

عملیات پاکسازی یک محیط صنعتی، کار سخت و زمان‌بری است؛ به همین جهت استفاده از تجهیزات نظافت صنعتی در این حوزه لازم و ضروری است. این تجهیزات مزایای زیادی نیز با خود به همراه دارند که برخی از آن‌ها عبارتند از:

۱- افزایش سرعت نظافت و کوتاه‌شدن زمان شستشو و پاکسازی
۲- کاهش هزینه‌ها به دلیل استفاده کمتر از مواد شوینده و نیروی کار
۳- کمک به محیط زیست با کاهش مصرف مواد شوینده، آب و…
۴- کیفت بالای تمیزکاری و حفظ کیفیت در یک سطح استاندارد در طول زمان

با این تفاسیر، اگر از یک دستگاه ضدعفونی‌کننده دست که جزو پرکاربردترین نوع دستگاه‌های نظافت صنعتی محسوب می‌شوند، استفاده کنید، خواهید توانست:

– تا حد زیادی از انتشار آلودگی و ویروس جلوگیری کنید.
– سلامت کارکنان خود را حفظ کنید.
– استرس را از محیط کار خود دور کرده و بهره‌وری کارکنان را افزایش دهید.
– و …

به انتهای مقاله «نظافت صنعتی چیست و چه تجهیزاتی را شامل می‌شود؟» رسیدیم. همان‌طور که گفتیم، به پاکسازی محیط و اماکن صنعتی مثل انبارهای بزرگ و کوچک، بیمارستان‌ها، مراکز آموزشی و تفریحی، کارخانه‌های بزرگ و کوچک، اماکن اداری و به‌صورت کلی هر محلی که میزان کارکنان زیادی دارد و رفت‌وآمد بالایی انجام می‌گیرد، نظافت صنعتی گفته می‌شود.

ضدعفونی‌کردن دست و سطوح مختلف در این اماکن بسیار مهم و حیاتی است. از رو باید از دستگاهی به نام دستگاه ضدعفونی‌کننده دست که از تجهیزات کاربردی نظافت صنعتی است، استفاده کنید.

این دستگاه‌ها بدون تماس فیزیکی دست و اشیای مختلف ضدعفونی می‌کنند و بهترین راه‌حل برای پیشگیری از بیماری‌های مختلفی از جمله کرونا هستند. دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده دست بر حسب نحوه عملکرد در دو نوع چشمی و پدالی به بازار عرضه می‌شوند.

دستگاه ضدعفونی‌کننده چشمی یا اتوماتیک دارای سنسور چشمی بوده و به‌صورت هوشمند عمل می‌کند. دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده پدالی مانند دستگاه‌های چشمی هوشمند نیستند و عمل پاشیدن محلول ضدعفونی‌کننده با استفاده از یک پدال که بر روی زمین قرار گرفته است، انجام می‌پذیرد.

همراه اول