انواع چای ایرانی را بشناسید، بهترین چای ایرانی کدام است؟

شناخت انواع چای ایرانی و تفاوت آن‌ها به دو دلیل اهمیت دارد:

اول اینکه چای‌های ایرانی در طعم، عطر، رنگ و مدت زمان لازم برای دم کشیدن با یک‌دیگر متفاوتند. بنابراین شناخت انواع چای و ویژگی‌های هریک، می‌تواند ما را در انتخاب چای مورد علاقه خود بسیار کمک کند.

دوم اینکه از آن‌جایی که قیمت چای‌‌های مختلف ایرانی با هم متفاوت است، برخی از فروشندگان سودجو از عدم آگاهی خریداران نسبت به ظاهر انواع چای، سوء استفاده می‌کنند و چای‌های ارزان‌تر مثل چای شکسته را به اسم سرگل، با قیمت بالا به مشتری می‌فروشند.

انواع چای ایرانی

پس اگر می‌خواهید انواع چای ایرانی را به خوبی بشناسید و با اطمینان خرید کنید، پیشنهاد می‌کنیم ویدئو زیر را تماشا کنید.

https://www.aparat.com/v/HIq41

فیلمی که مشاهده کردید، توسط برند درکام تهیه شده است. شما می‌توانید برای مشاهده سایر ویدئوهای آموزشی و خرید انواع چای ایرانی اصل، به سایت درکام مراجعه نمایید.

اگر زمان کافی برای مشاهده ویدئو بالا را ندارید، می‌توانید در زیر به طور خلاصه با تفاوت انواع چای‌های ایرانی آشنا شوید و در نهایت بهترین چای ایرانی را بشناسید.

انواع چای ایرانی

چای سرگل: چای سرگل مرغوب‌ترین چای ایرانی است که از لطیف‌ترین قسمت بوته چای یعنی غنچه و برگ‌های بالای آن به دست می‌آید و دارای برگ‌های ریز و پیچ خورده‌ای است. چای سرگل دارای طعم تلخ و گس و عطر فوق العاده‌ای می‌باشد و همچنین بسیار خوش‌رنگ است. این چای نسبت به سایر چای‌ها وزن بیشتری دارد و به دلیل اینکه در مقدار کمتری تولید می‌شود، گران‌تر است.

چای ممتاز: چای ممتاز بعد از چای سرگل، در رده دوم از بهترین چای‌های ایرانی قرار دارد. برگ‌های این چای در مقایسه با چای سرگل کمی بزرگ‌تر، طعم آن ملایم‌تر و تلخی آن کم‌تر است. قیمت این چای، از چای سرگل پایین‌تر ولی از چای قلم بالاتر می‌باشد.

چای قلم: این چای از برگ‌های پایین‌تر چای به دست می‌آید. اندازه آن درشت‌تر و طعم آن ملایم‌تر است، رنگ و قیمت آن نیز نسبت به چای سرگل و ممتاز، کم‌تر است. به علاوه نسبت به دو چای قبلی، دیردم‌تر نیز هست.

چای شکسته: طی فرآیند تولید چای، برگ‌های چای به چند تکه تقسیم می‌شوند. چای شکسته از برگ‌های خرد تشکیل شده و نسبت به چای سرگل و ممتاز، سبک‌تر است. برگ‌های این چای پیچیدگی کم‌تری دارند و صاف‌ترند. این چای نسبت به چای‌های قبلی زوددم‌تر است.

بهترین چای ایرانی

بهترین چای ایرانی

با توجه به مطالب گفته شده در ویدئو و مقاله، چای سرگل نسبت به چای‌های دیگر باکیفیت‌تر و گران‌تر است و بعد از آن چای ممتاز قرار دارد. البته این به معنای بد یا بی‌کیفیت بودن چای‌های دیگر نیست مثلا برخی ممکن است از عطر و طعم ملایم چای قلم خوششان بیاید و یا برخی چای شکسته را به دلیل زوددم بودن و یا زود رنگ پس دادن بیش‌تر بپسندند؛ پس هر کسی ممکن است بر اساس ذائقه و سلیقه خود از یک چای بیش‌تر خوشش بیاید.

منبع : مقاله انواع چای ایرانی

همراه اول