کد خبر:2120
پ
رئیس جمهور

دیدار رؤسای جمهور کشورهای حامی صلح در سوریه

رؤسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه در شهر سوچی دیدار و به عنوان کشورهای ضامن روند صلح در سوریه، پیرامون مسائل این کشور گفتگو می‌کنند.

رؤسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه در شهر سوچی دیدار و به عنوان کشورهای ضامن روند صلح در سوریه ، پیرامون مسائل این کشور گفتگو می‌کنند.

به گزارش سروش، سخنگوی کاخ کرملین مقر رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد که رئیسان جمهوری اسلامی ایران، روسیه و ترکیه روز ۲۲ ماه نوامبر (اول آذر ماه) در شهر سوچی دیدار می‌کنند و مساله سوریه در دستور کار این دیدار قرار دارد.

«دیمیتری پسکوف» در مورد دیدار رؤسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه اظهار کرد: سران ایران، روسیه و ترکیه به عنوان کشورهای ضامن روند صلح در سوریه در نشست سوچی درباره مسائل این کشور گفت وگو می‌کنند.

شبکه تلویزیونی روسی ار.ب.کا به نقل از دیمیتری پسکوف گزارش داد: حسن روحانی، ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان سران سه کشور حامی روند صلح آستانه، در شهر سوچی درباره گام‌های لازم برای کاهش خشونت در منطقه، اوضاع مناطق کاهش تنش در سوریه، ارسال کمک‌های انسانی به این کشور و سهم کشورهای ضامن روند صلح آستانه در مذاکرات ژنو برای حل مسائل سوریه گفت وگو می‌کنند.

تاکنون هفت دور مذاکرات سوری در آستانه پایتخت قزاقستان با سرپرستی ایران، روسیه و ترکیه صورت گرفته است.

این مذاکرات از دی ماه سال گذشته آغاز و با تداوم آن صلح و ثبات به مناطق مختلف سوریه راه یافته و با توافق برای ایجاد چهار منطقه کاهش تنش در این کشور، روند برقراری صلح سرعت بیشتری یافته است.

دور هفتم مذاکرات صلح در سوریه در روز ۳۰ و ۳۱ اکتبر – هشتم و نهم آبان – به میزبانی قزاقستان در شهر آستانه برگزار شد.

در مذاکرات دور هفتم علاوه بر سه کشور ضامن آتش بس شامل ایران ، روسیه و ترکیه ، نماینده دولت سوریه ، مخالفان دولت این کشور و نمایندگان سازمان ملل متحد، آمریکا و اردن نیز به عنوان ناظر حضور داشتند.

به گزارش سروش، در گفت‌و‌گوهای آستانه هفت موضوع مانند نادیده گرفتن آتش‌بس و تلاش برای تقویت آن، کاهش تنش‌ها به ویژه در ادلب و بررسی پرونده‌های مربوط به اسیران، زندانیان و آینده روند سیاسی سوریه مورد بررسی قرار گرفت.

 

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۲۵۹۶۰

کد اپراتور: ۳۱۴۶۳

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه