اخبار برگزیده

کد خبر:1596
پ
معدن طلا

افزایش سی درصدی ذخیره معدن طلای زرشوران

معاون وزیر صنعت از عبور میزان تولید معدن طلای زرشوران در یک ماه گذشته از مرز یکصد کیلوگرم و افزایش ۳۰ تنی ذخیره طلای این معدن خبر داد.

معاون وزیر صنعت از عبور میزان تولید معدن طلای زرشوران در یک ماه گذشته از مرز یکصد کیلوگرم و افزایش ۳۰ تنی ذخیره طلای این معدن خبر داد.

به گزارش سروش، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از افزایش ۳۰ تنی ذخیره طلای زرشوران خبر داد و گفت: میزان تولید این معدن در یک ماه گذشته از مرز یکصد کیلوگرم گذشت.

«مهدی کرباسیان» در جلسه بررسی عملکرد معدن طلای زرشوران افزود: کارخانه زرشوران در دوران تحریم و بدون بهره‌مندی از فناوری‌های خارجی آغاز به کار کرد و خوشبختانه با توجه به آمارهای اعلام شده به ویژه در زمینه تولید طلا، پیشرفت‌هایی را در این مجموعه شاهدیم.

وی تاکید کرد افزایش ذخیره طلای زرشوران ، این مجموعه را در رده معادن با کلاس جهانی قرار داد.

کرباسیان یادآوری کرد: سال گذشته انباشتگی مواد پشت کارخانه تا فرصت استخراج، جوابگوی یک ماه بود اما اکنون این بازه زمانی تا ۱۱ ماه افزایش یافته است.

 

 

اجرای مرحله دوم فرآوری طلای زرشوران

رییس هیات عامل ایمیدرو اجرای مرحله دوم فرآوری طلا در این محدوده معدنی را سبب افزایش اشتغال دانست و گفت: میزان اشتغال‌زایی در صنایع پایین‌دستی بسیار بالاتر از اشتغال مستقیم است.

وی از به‌سازی جاده‌دندی – زنجان با همکاری ایمیدرو و وزارت راه و شهرسازی خبر داد و افزود: پیشنهاد می‌شود مجموعه طلای زرشوران با کمک مسوولان محلی، در ایفای نقش مسوولیت اجتماعی در شهرستان تکاب ورود کند و در این زمینه ایمیدرو آمادگی دارد تا مساعدت‌های لازم را انجام دهد.

 

 

کانسنگ زرشوران

در ادامه این جلسه مدیرعامل شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران گفت: عملیات معدنکاری در زرشوران از سال ۱۳۹۳ آغاز به کار کرد.

«روانبخش امیری» اعلام کرد دو ماه از آغاز فعالیت پیمانکار جدید می‌گذرد و روند تولید ماده معدنی از مهرماه شروع شده است.

به گفته وی، میزان ذخیره زمین‌شناسی حدود بیست و شش میلیون تن کانسنگ در رده یک، برآورد شده است.

امیری گفت: برنامه سال جاری تولید یک هزار کیلوگرم شمش طلا تعیین و تاکنون ۴۰ درصد از برنامه‌های سال جاری ما محقق شده است.

وی یادآوری کرد تناژ مصرفی کارخانه ۱۰۷ تن کانسنگ طلا و ظرفیت تولید سالیانه طراحی ۲ هزار کیلوگرم است.

معدن طلای زرشوران در شهرستان تکاب از توابع استان آذربایجان غربی واقع شده است.

معدن با ذخیره ۱۱۰ تن طلای خالص، بالاترین ظرفیت تولید شمش طلا در کشور را دارد و کارخانه طلای زرشوران در آبان ماه سال ۱۳۹۳ افتتاح شد.

ارتقای سطح برنامه تولید از ۶۰۰ کیلوگرم در سال ۱۳۹۵ به یک هزار کیلوگرم در سال ۱۳۹۶ پیش بینی می شود.

مجتمع طلای زرشوران با عنوان شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران، وابسته به سازمان توسعه معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) است.

موفقیت در بخش اکتشاف

بیست و دوم اردیبهشت ماه امسال رییس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: دولت یازدهم موفق شد در بخش اکتشاف نزدیک به ۲٫۵ برابر تاریخ معدن ایران اقدام کند، به گونه‌ای که در ۸۰ سال گذشته کل اکتشاف معدنی حدود ۱۰۰ هزار کیلومتر مربع بود اما از سال ۱۳۹۳ تا امروز بیش از ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع اکتشاف شد.

 

به گزارش سروش، رئیس هیات عامل ایمیدرو در پایان گفت: حاصل این اکتشاف‌ها، افزایش ذخایر مواد معدنی است؛ به طوری که در بخش طلا در زرشوران، ۸۰ تن ذخیره قطعی به ۱۱۰ تن رسید. در سیستان و بلوچستان و فلات مرکزی نیز ۳۰ تا ۴۰ تن طلا اکتشاف شد و در عناصر نادر خاکی نیز ظرفیت از ۳۰۰ هزار تن به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن افزایش یافت.

 

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۲۵۹۷۰

کد اپراتور: ۳۱۴۶۳

منبع
ایمیدرو
ارسال دیدگاه