اخبار برگزیده

کد خبر:1955
پ
بورس

ثبت رکورد تاریخی شاخص فرابورس

همراه با ثبت رکورد تاریخی شاخص فرابورس و قرار گرفتن در جایگاه ۹۹۷، شاخص بورس نیز رشد کرد و از ۸۸ هزار واحد فراتر رفت.

همراه با ثبت رکورد تاریخی شاخص فرابورس و قرار گرفتن در جایگاه ۹۹۷، شاخص بورس نیز رشد کرد ۸۸ هزار واحد فراتر رفت.

به گزارش سروش، شاخص بورس، روز چهارشنبه، تحت تاثیر نمادهای فلزی و معدنی، با ۵۶ واحد رشد در جایگاه ۸۸ هزار و پنج واحدی ایستاد. شاخص فرابورس (آیفکس) نیز با بر جای گذاشتن یک رکورد تاریخی در جایگاه ۹۹۷ واحدی قرار گرفت.

 

ورود لرزان شاخص بورس به کانال ۸۸ هزار واحدی/ فرابورس رکورد زد

شاخص بورس پس از مدت‌ها توانست از مرز کانال ۸۸ هزار واحدی عبور کرده و رکورد جدیدی را پس از گذشت دو سال به ثبت برساند اما به نظر می‌رسد این رشد بسیار کم‌حجم و محتاطانه بوده است.

سهم اصلی را در رشد روز چهارشنبه شاخص، نمادهای فلزی و معدنی داشتند، بر این اساس، نمادهای فولاد (فولاد مبارکه)، فملی (فملی)، کگل (صنعتی و معدنی گل گهر)، فخوز (فولاد خوزستان ) و وامید (گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید) در معاملات امروز بیشترین تاثیر را بر شاخص داشتند اما خساپا (سایپا) و شپنا (پالایش نفت اصفهان) بیشترین تاثیر منفی را بر جای گذاشتند.

در معاملات امروز ۷۶۱ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش یک هزار و ۴۴۵ میلیارد ریال در ۴۸ و ۶۳۸ نوبت خرید و فروش شد.

بررسی شاخص‌های اصلی بازار سرمایه نشان می‌دهد شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت‌های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می‌گذارد، ۱۸ واحد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت‌های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می‌شود، هفت واحد افزایش یافت.

شاخص قیمت (هم وزن) که بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس است، پنج واحد و شاخص آزاد شناور که بیانگر آن بخش از سهام شرکت‌هاست که قابل معامله در بورس باشد، ۱۰۳ واحد رشد کرد.

شاخص بازار اول که به شرکت‌هایی اختصاص دارد که از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور شرایط بهتری دارند، ۹۶ واحد بالا رفت اما شاخص بازار دوم بورس ۱۷۸ واحد کاهش یافت.

 

رکورد شکنی فرابورس

مبادلات فرابورس ایران در آخرین روز کاری هفته با خرید و فروش بیش از ۳۰۶ میلیون ورقه به ارزش بالغ بر یک‌هزار ۵۴۶ میلیارد ریال پایان یافت.

شاخص کل نیز هفت واحد رشد کرد و در جایگاه ۹۹۷ واحدی قرار گرفت که رکوردی تاریخی برای فرابورس به شمار می‌رود.

نمادهای مارون (پتروشیمی مارون)، میدکو (هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه) و زاگرس (پتروشیمی زاگرس) بیشترین سهم را در رشد آیفکس داشتند.

امروز همچنین شاهد بازگشایی چند نماد بودیم. به این ترتیب نماد معاملاتی شرکت‌های صنعتی و معدنی کیمیای زنجان گستران، فرآورده‌های غذایی و قند تربت جام و سرمایه‌گذاری توسعه و عمران کرمان بازگشایی شدند.

از سوی دیگر در بازار اوراق با درآمد ثابت نیز اساد خزانه اسلامی در نماد سخاب هفت در صدر این بازار ایستاد. در این نماد ۲۲۱ هزار ورقه به ارزش ۱۸۴ میلیارد ریال دادوستد شد.

به گزارش سروش، امروز شرکت کشت و دام قیام اصفهان با نماد «زقیام» در فرابورس ثبت شد. این شرکت به عنوان یکصد و شصت و هفتمین نماد معاملاتی در فرابورس به شمار می رود.

 

 

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۲۵۹۷۰

کد اپراتور: ۳۱۴۶۳

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه