کد خبر:1574
پ
مجتبی خسروتاج

راه‌اندازی بازارچه مرزی و افزایش صادرات به عراق

رئیس سازمان توسعه تجارت در نشست بررسی راه‌اندازی بازارچه مرزی از رشد دوازده درصدی صادرات به عراق در هفت ماهه نخست سال، نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.

رئیس سازمان توسعه تجارت در نشست بررسی راه‌اندازی بازارچه مرزی از رشد دوازده درصدی صادرات کالا به عراق در هفت ماهه نخست سال، نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.

به گزارش سروش، مجتبی خسروتاج گفت: در هفت ماهه نخست سال جاری چهار میلیارد دلار کالا به کشور عراق صادر شده است.

وی شب سه‌شنبه در نشست بررسی راه‌اندازی بازارچه مرزی مشترک با کشور عراق در فرمانداری شوش افزود: میزان صادرات کالا به کشور عراق طی این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲ درصد رشد داشته است.

خسروتاج در نشست بررسی راه‌اندازی بازارچه مرزی ابراز امیدواری کرد با توسعه صادرات کالا به کشور عراق طی سال جاری شاهد افزایش رقم بیشتری از صادرات کالاهای مختلف به کشور همسایه خود باشیم.

رئیس سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه کشور عراق پس از چین دومین جایگاه را در صادرات ایران دارد افزود: بازار عراق از آنجا که دسترسی تجار ایرانی را به بازارهای سوریه و لبنان فراهم می‌کند از جایگاه مهمی در توسعه صادرات ایران برخوردار است.

خسروتاج در نشست بررسی راه‌اندازی بازارچه مرزی همچنین گفت: از آنجا که در ماه‌های صفر و محرم به مدت ۲ ماه به دلیل ازدحام زائران کربلا امکان تردد کامیون در جاده‌های مرزی برای صادرات کالا به کشور عراق نیست لذا باید در راستای توسعه صادرات به هر میزان که بتوانیم مجاری ورودی و ارتباطی با کشور عراق را تقویت کرده و توسعه دهیم تا صادرات کالا در ماه‌های صفر و محرم متوقف نشود.

وی با مثبت ارزیابی کردن طرح ایجاد بازارچه مرزی در شوش خوزستان با توجه به اهمیت توسعه مجاری ورودی و ارتباطی در راستای توسعه صادرات به کشور عراق بیان داشت: شهرستان شوش با ظرفیت‌های مختلف به ویژه در بخش کشاورزی و گردشگری مذهبی و باستانی زمینه لازم برای راه‌اندازی بازارچه مرزی مشترک با کشور عراق را دارد.

معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت در نشست بررسی راه‌اندازی بازارچه مرزی با اشاره به نزدیکی موقعیت بازارچه مرزی شوش در فکه به بازارهای هدف در کشور عراق اظهار کرد: با ایجاد زیرساخت‌های لازم به ویژه جاده‌های چند بانده از شوش به فکه می‌توان دسترسی به بازارهای هدف در العماره عراق را بسیار راحت کرد و صادرات کالا از این بازارچه مشترک را گسترش داد.

خسروتاج در نشست بررسی راه‌اندازی بازارچه مرزی گفت: با ارائه گزارش به کمیسیون ماده یک طرح ایجاد بازارچه مرزی شوش با نظر مثبت به هیات‌ دولت ارسال خواهد شد. تا نتیجه‌ نهایی این طرح از سوی هیات دولت گرفته شود‌.

وی همچنین گزارشی از صادرات کالا از بازارچه‌های مرزی کشور طی شش ماهه نخست سال جاری ارائه کرد و گفت: در این مدت ۲۲۲ میلیون دلار کالا از بازارچه‌های مرزی کشور کالا صادر شده و در همین مدت نیز ۳۵ میلیون دلار کالا وارد کشور شده است که این آمار بیانگر این واقعیت است که بازارچه‌های مرزی به سمت صادرات کالا به خوبی پیش رفته‌اند.

سرپرست فرمانداری شوش نیز در نشست بررسی راه‌اندازی بازارچه مرزی با بیان اینکه ایجاد بازارچه مرزی مشترک با کشور عراق رونق اقتصادی منطقه را رقم خواهد زد گفت: راه‌اندازی این بازارچه در کاهش مسیر مبادلات اقتصادی به کشور عراق تاثیر زیادی دارد.

عدنان غزی خواستار تسریع در راه‌اندازی بازارچه مشترک مرزی شهرستان شوش با کشور عراق شد و گفت: با راه‌اندازی بازارچه مرزی شوش ، مسیر تردد کامیون‌های حامل کالا به سمت عراق ۱۵۸ کیلومتر کاهش خواهد یافت و کاهش مسافت نقش مهمی در افزایش مبادلات مرزی و اقتصادی با کشور عراق خواهد داشت.

غزی به ظرفیت‌های کشاورزی شهرستان شوش از جمله مقام اول در تولید گندم و ذرت، وجود چندین کارخانه بزرگ صنعتی و همچنین بزرگترین کشتارگاه صنعتی طیور کشور اشاره کرد و گفت: بی‌شک راه‌اندازی این بازارچه نقش مهمی در گسترش صادرات و مبادلات مرزی با کشور عراق دارد.

وی گفت: راه‌اندازی بازارچه مرزی شوش به لحاظ موقعیت مکانی و مزایای آن، در توسعه صادرات کالاهای غیرنفتی، محصولات کشاورزی و صنعتی و ایجاد اشتغال در استان خوزستان نقش بسزایی دارد.

سرپرست فرمانداری شوش گفت: مردم شهرستان شوش مراودات اجتماعی بالایی با مردم کشور عراق دارند که در صورت راه‌اندازی بازارچه مرزی از این ظرفیت نیز می‌توان به نحو احسن در راستای تقویت مبادلات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی استفاده کرد.

سیدراضی نوری نماینده مردم شوش در مجلس نیز در نشست بررسی راه‌اندازی بازارچه مرزی با اشاره به موافقت صورت گرفته با وزارت راه و شهرسازی در زمینه احداث جاده حرم تا حرم گفت: این جاده از حرم حضرت دانیال نبی (ع) تا حرم امام علی(ع) در نجف اشرف امتداد دارد.

به گزارش سروش، رئیس سازمان توسعه و تجارت در پایان نشست بررسی راه‌اندازی بازارچه مرزی گفت: احداث این جاده به عنوان یکی از مهترین زیرساخت های راه اندازی بازارچه مشترک مرزی شهرستان شوش با کشور عراق به شمار می‌رود.

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۲۵۹۷۰

کد اپراتور: ۳۱۴۶۳

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه