اخبار برگزیده

کد خبر:1695
پ
ظریف

صدور ۶۰ میلیارد دلار حکم علیه اقدامات آمریکایی‌ها

وزیر امور خارجه از صدور حدود ۶۰ میلیارد دلار حکم علیه اقدامات آمریکایی‌ها، در دادگاه‌های کشورمان خبر داد.

وزیر امور خارجه در مجلس شورای اسلامی از صدور حدود ۶۰ میلیارد دلار حکم علیه اقدامات آمریکایی‌ها، در دادگاه‌های کشورمان خبر داد.

به گزارش سروش، محمدجواد ظریف در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی در خصوص آخرین وضعیت مدعیان در محاکم بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی ایران و دفاع مسئولان کشور گفت: اقدامات ایالات متحده امریکا علیه ایران در دو دسته قابل تقسیم است که برخی از آنها مربوط به توافق الجزایر و مطرح شدن در دیوان دعاوی ایران و امریکا و بخشی دیگر اقداماتی است که در محاکم امریکایی علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح است.

مرکز امور حقوق بین‌الملل ریاست جمهوری، مسئول رسیدگی به اقدامات دیوان دعاوی ایران و امریکا

وزیر امور خارجه در مجلس با اشاره به اینکه مسئولیت رسیدگی به اقداماتی که مربوط به دیوان دعاوی ایران و امریکاست با مرکز امور حقوق بین‌الملل ریاست جمهوری است، اظهار کرد: عموماً دعاوی در این حوزه حل و فصل شده است و وزارت خارجه مسئولیت مستقیمی ندارد؛ آخرین دعوا در این زمینه که خارج از دادگاه با مذاکره حل شد، در وزارت امور خارجه و شورای امنیت ملی پیگیری و به پرداخت یک میلیارد و۷۰۰ میلیون دلار برای حل و فصل یکی از قسمت‌های دعاوی ایران علیه امریکا مربوط به صندوق فروش‌های تسلیحاتی منجر شد.
وزیر امور خارجه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به دعاوی ای که در دادگاه‌های امریکایی علیه ایران مطرح می‌شود، تصریح کرد: دادگاه‌های امریکا به موجب قانونی که در مجلس نمایندگان در دهه ۷۰ میلادی تصویب شد مجوزی مبنی بر رسیدگی به اقامه دعوی علیه ادعاهایی که شهروندان امریکایی درباره کشورهایی که در فهرست تروریستی امریکا قرار دارند، دریافت کردند.
ظریف با اشاره به اینکه متأسفانه امریکایی‌ها در اقدامی سیاسی در سال ۱۳۶۳ کشورمان را وارد فهرست کشورهای حامی تروریسم کردند و در مقابل صدام را از فهرست برداشتند، ادامه داد: به دنبال این قانون که در مجلس ایالات متحده تصویب شد شهروندان امریکایی اجازه یافتند علیه ایران اقامه دعوی کنند و بر این اساس برای آنها این امکان فراهم شد که اموال ایران را که در این کشور است به تصرف درآورند و به عبارتی بلوکه کنند؛ مهم ترین اقدام در این حوزه مربوط به دو سال قبل است که در رأی نهایی دیوان امریکا مقداری از اموال ایران که در دولت نهم در یکی از بانک‌های امریکایی سرمایه‌گذاری شده بود توقیف شد.

فراهم شدن امکان اقامه دعوا برای شهروندان ایرانی

وزیر امور خارجه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ایران نیز در برابر این اقدام با هماهنگی دولت و مجلس قانون اقدام متقابل را تصویب کرد، افزود: بر این اساس شهروندان ایرانی نیز این امکان برایشان فراهم شد  که در برابر اقدامات امریکایی در دادگاه‌های ایران علیه آن کشور اقامه دعوی کنند.
وی با اشاره به اینکه تاکنون حدود ۶۰ میلیارد دلار در امریکا علیه کشورمان حکم صادر شده است، گفت: در ایران نیز مبلغ مشابهی علیه اقدامات امریکا حکم صادر شده است.
ظریف با اشاره به اینکه بر اساس مصوبه دولت، مرکز امور حقوق بین‌الملل ریاست جمهوری مسئولیت مستقیم رسیدگی به این امور را دارد و وزارت امور خارجه مسئولیت هماهنگی را برعهده دارد، گفت: ایران با مسئولیت دفتر امور حقوق بین‌المللی ریاست جمهوری و وزارت خارجه دعوایی را در دیوان بین‌المللی دادگستری آغاز کرده است که در مراحل تبادل لایحه برای رسیدگی به موضوعات مربوط است.
به گزارش سروش، وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه اقدامات امریکایی از لحاظ حقوقی و مبنای ادعاها وجاهت قانونی ندارد، خاطرنشان کرد: بر این اساس کشورمان موفق شده است مانع از اجرای این احکام در همه کشورها جز امریکا شود.

انتهای پیام///

کد خبرنگار:۲۵۹۵۰

کد اپراتور:۳۱۴۶۲

ارسال دیدگاه