کد خبر:1999
پ
حیات
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان‌جنوبی

آغاز سرشماری حیات‎وحش با حضور همه تشکل‎ها

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان‌جنوبی از آغاز سرشماری حیات‎وحش با کمک تشکل‌های مردمی، شکارچیان معتمد و قانونمند، جوامع محلی، اساتید دانشگاه خبر داد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان‌جنوبی از آغاز سرشماری حیات‎وحش با کمک تشکل‌های مردمی، شکارچیان معتمد و قانونمند، جوامع محلی، اساتید دانشگاه خبر داد.

به گزارش سروش، «پرویز آرامنش» در جمع خبرنگاران، گفت: طرح سرشماری حیات‎وحش از ۲۴ آبان ماه در مناطق تحت مدیریت و مناطق آزاد استان خراسان‌جنوبی آغاز شده است.

هدف از سرشماری حیات‎وحش

وی هدف از این سرشماری را مدیریت زیستگاه‌ها، مشخص شدن جمعیت گونه‌های مختلف حیات وحش و نرخ زاد و ولد  در استان، برنامه‌ریزی برای توزیع آب و علوفه اعلام کرد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان‌جنوبی تصریح کرد: بر اساس این سرشماری‌ها، آمار و اطلاعات دقیقی از حیات وحش در اختیار کارشناسان محیط زیست طبیعی قرار می‌گیرد تا بتوانند برنامه‌ریزی دقیقی برای حفاظت و حراست از حیات وحش استان انجام دهند.

 وی همچنین افزود، سرشماری حیات وحش به منظور برآورد اندازه جمعیت گونه‌ها و مقایسه آن با سال‌های گذشته ، برنامه‌ریزی برای حفاظت بهتر ، اطلاع از وضعیت زادآوری گونه‌های حیات وحش و عوامل موثر تغییرات جمعیتی وحوش صورت می‌ گیرد.

وی تصریح کرد: هر ساله دو مرحله سرشماری حیات وحش انجام می‌گیرد که نخستین سرشماری بعد از زادآوری حیات‌وحش در اواخر فصل بهار و دومین مرحله سرشماری در پاییز هر سال انجام می‌شود.

آرامنش، روش سرشماری مورد استفاده را روش مشاهده مستقیم عنوان کرد و گفت: در این روش پس از تعیین مسیرهای هر منطقه گروه‌ها به طور هم‌زمان در مسیرهای تعیین شده حرکت کرده و مشاهدات خود را ثبت می‌کنند و پس از آن مشاهدات جمع‌بندی می‌شود.

آرامنش  در پایان یادآور شد: در اجرای طرح سرشماری امسال علاوه‌بر محیط‌بانان حفاظت محیط زیست استان، تشکل‌های مردمی، شکارچیان معتمد و قانونمند، جوامع محلی، اساتید دانشگاه نیز همکاری خواهند داشت.

انتهای پیام///

کد خبرنگار:۲۵۹۷۵

کد اپراتور:۳۱۴۹۰

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه