اخبار برگزیده

کد خبر:1876
پ
پژمانفر

برخورد امام رضا (ع) با مخالفان‌ همواره با سعه‌صدر بود

برخورد امام رضا (ع) با مخالفان‌ همواره با سعه‌صدر بود و هیچ محدودیتی در گفتار ایجاد نمی‌کردند.

برخورد امام رضا (ع) با مخالفان‌ همواره با سعه‌صدر بود و هیچ محدودیتی در گفتار ایجاد نمی‌کردند.

به گزارش سروش، نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در آستانه سالروز شهادت حضرت امام رضا(ع) در گفت‌وگو با رسانه‌ها، اظهار کرد: امام رضا(ع) بین دیانت و سیاست فاصله ایجاد نکردند و حرکت ایشان در مسیر تحقق جامعه دینی آرمانی بود.

نصرالله پژمانفر با بیان این‌که «پیامبر بزرگوار اسلام پس از این‌که به رسالت مبعوث شدند، حلقه‌های ارتباطی را گسترده کردند»، عنوان کرد: پیامبر(ص) اسلام سه سال دعوت خود را پنهان کردند و بعد از آن اقدامات خود را در قالب یک فعالیت سازمان‌دهی شده پیش بردند، در فضای بعد از هجرت حکومت تشکیل دادند و مبلغین سیاسی خود را به تمام دنیا اعزام کردند.

اسلام دینی کاملا اجتماعی و سیاسی است

وی گفت: اسلام دینی کاملا اجتماعی و سیاسی است که نسبت به مسائل پیرامون خود حساسیت، اشراف و آگاهی دارد و این حساسیت خود را بخشی از دین می‌داند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که «بعد از پیامبر(ص) مسیر سیاست منحرف شد» تصریح کرد: امام رضا(ع) نیز برای برگرداندن جامعه به حالت اولیه تلاش کردند، بنی‌عباس بعد از روی کار آمدن به شدت بر موضوع تفکیک سیاست از دیانت کار کردند، نقش علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع) در این مسیر  مبارزه با سیاست نفاقی بود که تلاش می‌کرد بین سیاست و دیانت فاصله ایجاد کند که آن حضرت در مقابل این سیاست ایستادگی کردند.

پیامبر همواره در مقابل این موضوع که حکومت‌داری با دنیاخواهی و دنیاطلبی همراه است، مقاومت کردند

وی افزود: حضرت همواره در مقابل این موضوع که حکومت‌داری با دنیاخواهی و دنیاطلبی همراه است، مقاومت کردند و نتیجه این شد که پرده از نفاق بنی‌عباس به‌ویژه مأمون برداشتند. مأمون از لحاظ سیاست نفاق از معاویه بدتر بود که حضرت توانستند این چهره را برای مردم آشکار کنند. حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) توانستند به مردم نشان دهند که اگر فردی صادقانه عمل کند می‌تواند اثرات عمیقی در جلب و هدایت مردم داشته باشد.

به گزارش سروش، وی در پایان عنوان کرد: برخورد امام رضا (ع) با مخالفان‌ با مخالفان‌ همواره با سعه‌صدر بود و هیچ محدودیتی در گفتار ایجاد نمی‌کردند. با مخالفین با منطق خود آن‌ها صحبت می‌کردند و بهترین برخورد، برخورد منطقی را پاسخ منطقی دادن به افرادی می‌دانستند که در مقابل حضرت ایستاده بودند.

انتهای پیام///

کد خبرنگار:۲۵۹۵۰

کد اپراتور:۳۱۴۶۲

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه