اخبار برگزیده

کد خبر:2003
پ
شهیندخت

تحقق حقوق شهروندی در گرو توسعه اقتصادی

دستیار ویژه رییس‌جمهور در نشست «حقوق شهروندی و توسعه» توجه به امور اقتصادی و اجتماعی را برای تحقق حقوق شهروندی ضروری عنوان کرد.

دستیار ویژه رییس‌جمهور در نشست «حقوق شهروندی و توسعه» توجه به امور اقتصادی و اجتماعی را برای تحقق حقوق شهروندی ضروری عنوان کرد.

به گزارش سروش، شهیندخت مولاوردی شامگاه چهارشنبه، درنشست ‘حقوق شهروندی و توسعه’ درمحل اندیشکده علوم انسانی گفت: درحقوق شهروندی آزادی، حقوق‌مدنی و سیاسی، نسل اول این حقوق است و نسل دوم که از آن به عنوان حقوق برابری یاد می‌شود و همچنین نسل سوم ناظر به زیست‌جمعی بشر است و به بحث حفاظت از محیط ‌زیست می‌پردازد که در حق شهروندی ما با حقوق افراد با توجه به عضویت آن‌ها در جامعه روبه‌رو هستیم.

وی با بیان این که میزان رشد حقوق شهروندی با رشد هر جامعه‌ای ارتباط مستقیم دارد و در جوامع مختلف این روند تفاوت دارد، ادامه داد: مشارکت شهروندان به عنوان عنصر کلیدی رابطه حقوق شهروندی و توسعه جامعه باید نام برد.

مولاوردی گفت: فلسفه وجودی دولت بر این اساس است تا حقوق شهروندی مردم را تامین و از طریق تصویب قوانین آن‌ها را تضمین می‌کند اما بدون نظارت و کنترل‌ها ما شاهد تحقق حقوق شهروندی نخواهیم بود.

 

دستیار ویژه رییس‌جمهور درحقوق شهروندی با بیان این سئوال که چرا با توجه به تاکیدات و سفارشات دین اسلام در حقوق شهروندی، این موضوع در جامعه ما کمرنگ است، افزود: شهروندان باید برای تحقق حقوق شهروندی از راه‌های مختلف حقوق و تکالیف خود را بشناسند ویکی از اهداف منشور حقوق شهروندی برای تحقق این امر است.

 

مولاوردی از جمله حقوق شهروندی را اصل کرامت انسانی، حق برخورداری از حقوق سیاسی، اجتماعی و فرهنگی برشمرد و گفت: حقوق شهروندی برای همه مردم یک جامعه یکسان است حتی اگر مسلمان نباشند و همچنین امر به معروف و نهی از منکر از جمله موضوعات حقوق شهروندی است که به آن توجه کمتری شده است.

وی با بیان این که بیش از یکصد سال است که ملت ایران خواهان دستیابی به حقوق خود ازجمله رضایت شهروندان وکرامت انسانی هستند، ادامه داد: در مقدمه منشور حقوق شهروندی ملاحظات و گذاره‌هایی برای این حقوق مطرح شده است و در پایان این منشور ساز و کار اجرایی شدن آن در نظر گرفته شده است.

مولاوردی در ادامه گفت: در منشور حقوق شهروندی توجه اساسی به همکاری بین‌بخشی، سازمان‌های مردم نهاد و سه قوه برای اجرایی شدن آن مد نظر قرار گرفته است.

وی با تاکید بر نقش سازمان‌های مردم نهاد در اجرایی شدن حقوق شهروندی افزود: با مشارکت بخش‌های دولتی باید این حقوق را پیگیری و مطالبه کرد.

دستیار ویژه رییس‌جمهور در حقوق شهروندی گفت: برخی سئوال می‌کنند که چه زمانی این منشور به صورت قانون در خواهد آمد، در صورتی که قرار نیست چنین اتفاقی بوجود آید چرا که این منشور مجموعه‌ای برنامه‌هایی است که باید اجرا شود که توسط رییس‌جمهور به سازمان‌ها و نهادهای مسئول برای اجرا ابلاغ شده است.

 

وی افزود: در اجرای حقوق شهروندی باید از چارچوب‌های نظری و علمی بگذریم و به اقدام و عمل برسیم.

 

مولاوردی یکی دیگر از روش‌های اجرای حقوق شهروندی را آموزش از سنین پایه و به زبان ساده ذکر کرد و گفت: مذاکراتی صورت گرفته و پیگیری‌هایی شده تا آموزش‌های لازم را به همه اقشار از کودک تا مدیران و کارکنان بدهیم.

به گزارش سروش، معاون ویژه رئیس‌جمهور در امور شهروندی با اشاره به نسبت میان دو موضع حقوق شهروندی و توسعه گفت: توسعه ضمن برآوردن نیازهای نسل حاضر به نیازهای نسل آینده هم نگاه دارد و این توسعه به مشارکت مردم با دولت نیاز دارد.

 

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۲۵۹۸۰

کد اپراتور: ۳۱۴۶۳

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه