کد خبر:1833
پ
تفاهم

امضاء یادداشت تفاهم همکاری کشاورزی بین ایران و مکزیک

سفیر ایران و وزیر کشاورزی مکزیک به عنوان نمایندگان دو کشور، یادداشت تفاهم همکاری‌های کشاورزی و توسعه روستایی را در مکزیکوسیتی امضاء کردند.

سفیر ایران و وزیر کشاورزی مکزیک به عنوان نمایندگان دو کشور، یادداشت تفاهم همکاری‌‌های کشاورزی و توسعه روستایی را در مکزیکوسیتی امضاء کردند.

به گزارش سروش، خوزه ادواردو کالسادا روبیروسا، وزیر کشاورزی مکزیک و محمد‌تقی حسینی، سفیر جمهوری اسلامی ایران به نمایندگی از جانب دولت متبوع خود یادداشت تفاهم همکاری کشاورزی بین ایران و مکزیک را امضا کردند.

یادداشت تفاهم همکاری کشاورزی بین ایران و مکزیک توسط کارشناسان دو کشور مورد مذاکره قرار گرفته و زمینه‌های مختلف همکاری دو کشور را تعیین کرده است. وزارت کشاورزی ، دام ، توسعه روستایی ، شیلات و غذای مکزیک و وزارت جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران مجری این یاداشت تفاهم است.

بر اساس یادداشت تفاهم همکاری کشاورزی بین ایران و مکزیک دو طرف همکاری‌های خود را در زمینه کشاورزی، شیلات و آبزیان، بهداشت دام و گیاه، تولید فراورده‌های دامی، حفاظت خاک و استفاده کامل از آن، جمع‌آوری و مبادله ژرم پلاسم، مبادله منابع فیتوژنتیک، مدیریت یکپارچه آفات، ارزیابی تولید محصول، فرآوری میوه، سبزی و غلات، تولید بذر و غذای دام، بازاریابی محصولات لبنی، زراعی و شیلات، پرورش طیور، مدیریت آب در مناطق خشک و بیابانی، مکانیزاسیون کشاورزی و تولید واکسن و آفت‌کش‌ها ادامه خواهند داد.

 

 

گشایش فصل نوینی از همکاری‌ها

محمدتقی حسینی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مکزیک با ابراز خرسندی از امضای این یادداشت تفاهم همکاری کشاورزی بین ایران و مکزیک اظهار کرد: ایران و مکزیک زمینه‌های زیادی برای همکاری دارند و این یادداشت تفاهم سرآغاز همکاری‌های خوبی میان دو کشور است.

وی افزود: دو کشور ایران و مکزیک دارای تحقیقات و تجربیات زیادی در زمینه کشاورزی هستند و در زمینه امنیت پایدار غذایی کارهای زیادی انجام داده‌اند و همکاری آن‌ها می‌تواند فصل نوینی را در این زمینه بگشاید. هر دو کشور از تنوع آب و هوایی زیادی برخوردارند و تنوع کشت نیز در هر دو کشور زیاد است.

حسینی یادآور شد: ایران با سرمایه‌گذاری مناسب در بخش تحقیقات و فناوری و با افزایش بهره‌وری هم‌اکنون در تولید گندم به خود‌کفایی رسیده است و در زمینه برخی از محصولات غذایی دیگر نیز از صادر‌کنندگان مهم منطقه خاورمیانه است.

وی با اشاره به سابقه طولانی تحقیق و توسعه کشاورزی در ایران گفت: خوشبختانه ایران از نیروی انسانی کار آمدی در زمینه تحقیقات کشاورزی برخوردار است و به برکت نیروی انسانی دارای مهارت در بخش کشاورزی و نیز برخورداری از مزایای تنوع اقلیمی در حال حاضر در تولید برخی از اقلام و محصولات کشاورزی رتبه اول جهانی را دارد و در برخی دیگر از محصولات در رده‌های اول جهانی است.

 

 

همکاری کشاورزی بین ایران و مکزیک در تولید زعفران و پسته

سفیر ایران در مکزیک عنوان کرد: به عنوان نمونه در برخی از اقلام کشاورزی مانند زعفران، پسته و تولید برخی از انواع میوه و خشکبار ایران با فاصله زیادی از دیگر تولیدکنندگان، در جایگاه اول جهانی ایستاده است.

حسینی گفت توجه به مسائل کشاورزی و حفظ امنیت پایدار مواد غذایی برای ایران به عنوان یک استراتژی مطرح است و دولت جمهوری اسلامی ایران در این زمینه اقدامات مهمی را انجام داده است.

وی با اشاره به توانایی‌های مکزیک و اقدامات مثبتی که در این کشور در توسعه و تحقیقات کشاورزی صورت گرفته است، گفت: یادداشت تفاهم همکاری کشاورزی بین ایران و مکزیک به ما امکان می‌دهد که با بهره‌گیری از دانش و تجربه یکدیگر و تبادل اطلاعات و بهره گیری متقابل از تکنولوژی و مبادله اساتید و کارشناسان و اتخاذ روش های بهتر کشت، منافع متقابل و فراوانی را به دست آوریم.

وی ابراز امیدواری کرد که این همکاری رابطه تجاری دو کشور را نیز به نحو مطلوبی افزایش دهد.

وزیر کشاورزی مکزیک نیز با اشاره به امضای یادداشت تفاهم همکاری کشاورزی بین ایران و مکزیک اظهار داشت که رئیس‌جمهور، آقای انریکه پنیانیه‌تو بسیار علاقمندند تا روابط تجاری با ایران افزایش پیدا کند و با توجه به اینکه ایران کشوری پیشرو در زمینه کشاورزی است، یادداشت تفاهم همکاری کشاورزی بین ایران و مکزیک می‌تواند اولین گام در زمینه همکاری‌های آتی و تبادل تجربیات، علم و دانش و تکنولوژی بین دو کشور باشد.

خوزه ادواردو کالسادا روبیروسا همچنین اظهار کرد: دولت مکزیک در صدد تنوع بخشیدن به طرف‌های اقتصادی خود است و با توجه به جایگاه جهانی که در زمینه کشاورزی دارد، به دنبال شرکای مطمئن در جهان است و ایران و مکزیک می‌توانند همکاران خوبی در این زمینه باشند.

 

 

بهبود روش‌های کشت

مکزیک در زمینه کشاورزی و بهبود روش‌های کشت و افزایش محصول تجربیات خوبی دارد و در حال حاضر دوازدهمین کشور تولید کننده محصولات کشاورزی و دهمین صادرکننده این محصولات در جهان است.

به گزارش سروش، مقر مرکز ارتقای ذرت و گندم (سیمیت) در مکزیکوسیتی است که تحقیقات گسترده‌ای بر روی بهبود و افزایش تولید این دو محصول پر مصرف کشاورزی انجام می دهد.

 

 

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۲۵۹۷۰

کد اپراتور: ۳۱۴۶۳

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه