کد خبر:2264
پ
۸۹۴۸۴_۳۱۹۷۴۷۴۳۳۴_۱۰۰۰_۶۶۷

آرام گرفتن هنرمند با سابقه و کاشی‌کار تئاتر شهر در خانه ابدی

هنرمند با سابقه کشورمان که کاشی‌کار تئاتر شهر و مرمت‌کار کاشی‌های بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی بود دار فانی را وداع گفت.

هنرمند با سابقه کشورمان که کاشی‌کار تئاتر شهر و  مرمت‌کار کاشی‌های بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی بود دار فانی را وداع گفت.

 

به گزارش سروش، پیکر «حاج اصغر کاشی‌تراش اصفهانی»، هنرمند پیشکسوت کاشی‌کاری صبح روز پنجشنبه (۲۵ آبان) در کرج تشییع شد.

حسین کاشی‌تراش اصفهانی- پسر این هنرمند در گفتگو با خبرنگاران بیان کرد: حاج اصغر کاشی‌تراش اصفهانی روز چهارشنبه بر اثر کهولت سن از دنیا رفت.

او ادامه داد: پیکر پدرم صبح پنجشنبه در بهشت سکینه (س) کرج آرام گرفت.

مراسم سومین روز درگذشت این هنرمند پیشکسوت هنرهای سنتی و صنایع دستی روز شنبه (۲۷ آبان) ساعت ۱۵:۳۰ در مسجد رسول اکرم (ص) در جهانشهر کرج برگزار می‌شود.

کاشی‌کاری مسجد رسول اکرم (ص) واقع در جهانشهر اولین پروژه‌ی کاری‌ آن مرحوم در کرج بوده است.

 

حاج اصغر کاشی‌تراش اصفهانی فرزند حسین کاشی تراش اصفهانی از هنرمندان سرشناس کشورمان و کاشی‌کار تئاتر شهر است که اوج هنرش را در مجموعه کاخ سعدآباد می‌توان دید. او این حرفه را از پنج سالگی در کنار پدرانش آموخت و از سال ۱۳۴۶ در کرج زندگی می‌کرد.

 

 این هنرمند کاشی‌تراش که در اصفهان، یزد، تهران، قزوین و کیش، مساجد و حسینیه‌های زیادی را کاشی‌کاری کرده، کاشی‌کاری‌های تئاتر شهر، مرمت کاشی‌های بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی، کاشی‌کاری سردر سفارت ایران در آمریکا را نیز در کارنامه خود ثبت کرده است.

 

به گزارش سروش٬تئاتر شهر بزرگ‌ترین مجموعه نمایش تئاتر ایران است کهدر سال ۱۳۴۶ توسط مهندس علی سردارافخمی طراحی شد و ساخت آن پنج سال به طول انجامید.این مجموعه در روز شنبه هفتم بهمن ۱۳۵۱ با روی صحنه رفتن نمایش باغ آلبالو نوشته آنتون چخوف و به کارگردانی آربی اوانسیان و با بازی داریوش فرهنگ، سوسن تسلیمی، مهدی هاشمی، فهیمه راستکار و پرویز پورحسینی به عنوان مدرن‌ترین سالن تئاتر تهران افتتاح شد.

 

در آغاز تئاتر شهر و اجرای تئاترها زیر سرپرستی سازمان جشن هنر شیراز بود ولی پس از چندی به سازمان رادیو و تلویزیون ملی ایران واگذار شد.

 

این مجموعه از معماری زیبایی برخوردار است و جزء میراث فرهنگی کشور محسوب می‌شود. مجموعه تئاتر شهر در چهارراه ولی عصر (تقاطع خیابان انقلاب و خیابان ولی عصر) در مجاورت پارک دانشجو در تهران قرار گرفته است و محوطه سنگ‌فرشی وسیع و زیبایی دارد.

 

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار:۲۵۹۹۰

کد اپراتور:۳۱۴۹۲

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه