کد خبر:2583
پ
بعیدی

افشاگری سفیر ایران درباره پرونده مطالبات ۴۳ ساله ایران از انگلیس

بر اساس حکم دادگاه در مورد پرونده مطالبات ۴۳ ساله ایران از انگلیس این کشور موظف به پرداخت بیش از ۴۵۰ میلیون پوند طلب و غرامت به ایران شده است.

بر اساس حکم دادگاه در مورد پرونده مطالبات ۴۳ ساله ایران از انگلیس این کشور موظف به پرداخت بیش از ۴۵۰ میلیون پوند طلب و غرامت به ایران شده و دادگاه بین المللی طرف انگلیسی را به پراخت بدهی، غرامت و هزینه های دادرسی موظف کرد.

 به گزارش سروش، سفیر جمهوری اسلامی ایران در انگلستان با افشای جزئیاتی از پرونده مطالبات ۴۳ ساله ایران از انگلیس با بیان این مطالب تاکید کرد: این موضوع با مسائل دیگر روابط دوکشور، ازجمله موضوع خانم زاغری هیچ ارتباطی ندارد.

به مرحله دریافت مطالباتمان از انگلیسی ها در پرونده مطالبات ۴۳ ساله ایران از انگلیس نزدیک شده ایم

«حمید بعیدی نژاد»، سفیر کشورمان در لندن با بیان اینکه پس از یک دوره بسیار طولانی و پس از هزاران ساعت بحث و پیگیری حقوقی به مرحله دریافت مطالباتمان از انگلیسی ها نزدیک شده ایم، افزود: بر اساس حکم دادگاه، انگلیس موظف به پرداخت بیش از ۴۵۰ میلیون پوند طلب و غرامت به ایران شده و دادگاههای بین المللی باوجود تلاش های انگلیس برای نپرداختن آن، طرف انگلیسی را به پراخت بدهی، غرامت و هزینه های دادرسی آن به ایران موظف کرده است.

وی با بیان اینکه پرونده مطالبات ایران از شرکت نظامی انگلیسی سابقه ای طولانی دارد گفت: ایران در سالهای ۱۹۷۴ و ۱۹۷۶ در زمان رژیم شاه دو قرارداد برای خرید “تانک های چیفتن” و چند دستگاه خودروی نظامی با انگلیس منعقد کرد که چند دستگاه تا زمان انقلاب به رژیم شاه تحویل شد اما پس از پیروزی انقلاب انگلیس از تحویل جنگ افزارهای خریداری شده ی ایران سر باز زد و قرارداد را نقض کرد.
سفیر ایران در انگلستان افزود: در پی نقض این قرارداد از جانب انگلیس، دولت ایران به دادگاه بین المللی لاهه شکایت و با پیگیری های حقوقی فراوان درخواست وصول اصل طلب و غرامت کرد.

محکومیت انگلیسی ها در سال ۲۰۰۱ در دادگاه لاهه

وی گفت: در سال ۲۰۰۱ دادگاه لاهه نخستین بار طرف انگلیسی را به علت نقض هر دو قرارداد به پرداخت بدهی و خسارات ناشی از آن محکوم کرد.
بعیدی نژاد افزود: وقتی همان سال حکم قطعی صادر شد دادگاه انگلیس برای اجرای حکم درخواست کرد مبلغ قابل پرداخت را به طور دقیق مشخص کند و همزمان شرکت نقض کننده قرارداد موظف شد مبلغ ۳۸۰ میلیون پوند به عنوان ضمانت اجرای حکم به صندوق دادگاه واریز کند تا مبلغ دقیق مشخص شود.
وی افزود: تعیین مبلغ دقیق به علت اختلافات دو طرف بر سر آن تا سال ۲۰۰۹ یعنی حدود هشت سال به طول انجامید و زمانی مشخص شد که ایران دچار تحریم شورای امنیت و قطعنامه ۱۹۲۹ بود.

 سرباز زدن انگلیسی ها از پرداخت مطالبات به بهانه تحریم بانک مرکزی

سفیر ایران در انگلستان گفت: اجرای این حکم هر سال به تعویق افتاد تا اینکه در سال ۲۰۱۲ به طور رسمی بانک مرکزی ایران نیز به تحریم ها اضافه شد و طرف انگلیسی با بهانه اینکه بانک مرکزی ایران تحریم است و امکان انتقال نیست از پرداخت مطالبات ایران سر باز زد.
وی با بیان اینکه پیگیری های ایران برای دریافت مطالبات خود ادامه یافت افزود: در ژانویه سال ۲۰۱۶ که عملا برجام اجرا و تحریم بانک مرکزی لغو شد پیگیری های کشورمان نیز برای وصول مطالبات افزایش یافت.
بعیدی نژاد گفت: وقتی من سفیر ایران در انگلیس شدم در این باره جلسات زیادی را با طرفهای انگلیسی در سطوح مختلف برای پیگیری مطالباتمان برگزار کردیم و در نشست های متعدد ان را مطرح کردم.

 انگلیس خود را به اجرای قوانین بین المللی متعهد بداند

وی در تکمیل اظهاراتش در خصوص پرونده مطالبات ۴۳ ساله ایران از انگلیس تصریح کرد: مجموعه اینها نشان می دهد این موضوعی مربوط به دیروز و امروز نبوده و به سال ۲۰۰۱ بر می گردد و در سال ۲۰۰۹ هم مبلغ کاملی که باید طرف انگلیسی به ایران پرداخت کند تعیین شد اما به دلایل سیاسی و تحریمها اجرای ان به عقب افتاد.
وی ابراز امیدواری کرد: انگلیس خود را به اجرای قوانین بین المللی متعهد بداند و به طور کامل بدهی خود را به ایرا ن پرداخت کند.
 به گزارش سروش، بعیدی نژاد در پایان گفت: بر اساس حکم دادگاه، انگلیس باید علاوه بر ۳۸۰ میلیون پوند بهره و خسارت، هزینه های حقوقی و قضایی را نیز پرداخت کند که به طور قطع می توان گفت بیش از ۴۵۰ میلیون پوند می شود.

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۲۵۹۵۰

کد اپراتور:۳۱۴۶۲

منبع
شبکه خبر
ارسال دیدگاه