کد خبر:2306
پ
Image
معاون وزیر کشاورزی خبر داد:

حمایت ویژه از صادرات پنج محصول کشاورزی

معاون توسعه بازرگانی، از دستور حجتی برای حمایت از صادرات محصولات کشاورزی به ویژه پنج محصول، خبر داد.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع وزارت کشاورزی از دستور حجتی برای حمایت از صادرات محصولات کشاورزی به ویژه پنج محصول کشاورزی  از جمله: زعفران، پسته، خرما، سیب و کشمش خبر داد و گفت: راهکارهای مختلفی برای تقویت صادرات کشاورزی و حمایت از صادرکنندگان مانند تخصیص تسهیلات ارزان قیمت پیش بینی شده که در این میان زنجیرهای تولید در اولویت قرار دارند.

 

پنج محصول کشاورزی که مزیت نسبی بالایی برای صادرات دارند

به گزارش سروش، علی اکبر مهرفرد، اظهار کرد: پنج محصول کشاورزی از جمله: زعفران، پسته، کشمش، خرما و سیب جزو محصولات کشاورزی هستند که مزیت نسبی بالایی برای صادرات دارند و ایران جزو یکی از بزرگترین تولیدکنندگان آن‎ها در دنیا محسوب می‎شود و امسال نیز میزان تولید بالایی در زمینه محصولات خواهیم داشت که به غیر از کشمش مابقی آن‎ها روند افزایشی نسبت به سال‎های گذشته خواهد داشت.

وی افزود: با دستور وزیر جهاد کشاورزی از صادرکنندگان محصولات کشاورزی به ویژه محصولات مذکور حمایت ویژه می‎شود که از طریق راهکارهای متفاوت این حمایت اعمال خواهد شد. به عنوان مثال تسهیلات ۱۴.۵ درصد برای صادرکنندگان پیش بینی شده است که از منابع بانک کشاورزی، بانک توسعه صادرات و صندوق توسعه ملی اختصاص پیدا می کند.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: صادرکنندگان می‎توانند در رینگ صادراتی بورس کالا قرار بگیرند و محصولات خود را از این طریق عرضه کنند که با توجه به تقویت و گسترش روز افزون بورس کالا در ایران می‎توانند از این طریق محصولات خود را بهتر از گذشته در بازارهای داخلی و خارجی به صورت شفاف عرضه کنند.

مهرفرد برای صادرات محصولات کشاورزی نیز مذاکراتی با صندوق ضمانت صادرات صورت گرفته و آن‎ها متعهد شده‌اند تا ظرف دو هفته درخواست‌های مختلف را بررسی و کالاهای صادراتی در حوزه محصول کشاورزی را برای سیستم بانکی ضمانت کنند.

به گزارش سروش، معاون توسعه بازرگانی و صنایع وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه برای استفاده از این تسهیلات و حمایت‎ها زنجیره‌های تولید و تاجرانی که خود دارای زنجیره تولید هستند، در اولویت قرار دارند، گفت: پتانسیل بالایی برای توسعه و رونق بازار صادراتی محصولات کشاورزی ایران وجود دارد که اگر صادرات آنها حمایت شود و توسعه یابد تولید این محصولات نیز افزایش پیدا خواهد کرد

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۲۵۹۷۰

کد اپراتور: ۳۱۴۶۵

منبع
اقتصاد آنلاین
ارسال دیدگاه