کد خبر:2629
پ
تظاهرات در هراره

تظاهرات در هراره علیه رابرت موگابه

صدها تن از مردم زیمباوه در پی اقدام اخیر ارتش این کشور برای به دست گرفتن کنترل دولت، با تظاهرات در هراره ، خواستار برکناری رابرت موگابه شدند.

صدها تن از مردم زیمباوه در پی اقدام اخیر ارتش این کشور برای به دست گرفتن کنترل دولت، با تظاهرات در هراره خواستار برکناری رابرت موگابه شدند.

به گزارش سروش، به نقل از پایگاه اینترنتیEWN ، تظاهرات در هراره علیه رابرت موگابه به راه افتاد. 

مردم زیمباوه امروز طی برگزاری تظاهرات در هراره اعلام کردند

اقدام اخیر ارتش این کشور برای به دست گرفتن کنترل دولت، امیدهای آنها را برای پایان کار موگابه پررنگ کرده است.

موگابه ۹۳ ساله نزدیک به ۳۷ سال است که رئیس جمهور زیمباوه بوده است.

امروز انبوهی از مردم شهر هراره، پایتخت زیمباوه با تظاهرات در هراره  پرچم کشورشان را تکان داده و اقدام به خواندن، رقصیدن کرده و جشن گرفتند.

آنها گفتند که اقدام ارتش علیه موگابه را جشن می‌گیرند. برخی از تظاهرکنندگان نیز به شکل نمادین کارت قرمز به دست گرفته و خواهان آن بودند که موگابه ریاست‌جمهوری را ترک کند.

با این حال نظامیان ارتش زیمباوه در برخی تقاطع‌ها مستقر بوده و ضمن هدایت ترافیک با تظاهرکنندگان برخوردی خوب داشتند. این در حالی است که روز جمعه همه ۱۰ کمیته استانی

حزب حاکم زانو پی‌اف وابسته به موگابه از او خواستند که استعفا دهد. این در حالی است که مردم زیمباوه در ۳۷ سال اخیر هیچ گاه انتظار چنین اتفاقی را نداشتند.

کمیته‌های استانی اعلام کردند که موگابه ۹۳ ساله کنترل دولت را از دست داده است. این در حالی است که همین کمیته‌ها دو هفته پیش از برکناری امرسون منانگاگوا معاون سابق

 

موگابه که عامل اصلی اقدام اخیر ارتش بوده، حمایت کرده بودند. این رویگردانی حزب حاکم از موگابه ضربه‌ای بزرگ به او محسوب می‌شود.

ناظران می‌گویند، عدم بروز واکنش نسبت به آنچه که کودتای نرم ارتش زیمباوه خوانده شده به نوعی تایید این اقدام محسوب می‌شود.

روز دوشنبه گذشته ارتش زیمباوه موگابه را در بازداشت خانگی قرار داده و چند وزیر او را دستگیر کرد. با این حال گزارش شد که وضعیت در پایتخت زیمبابوه نسبتا عادی است و امرار معاش مردم در این شهر ادامه دارد.

شاهدان عینی گزارش دادند که امروز تظاهرکنندگان نظامیان ارتش را در خیابان‌ها در آغوش می‌گرفتند.

گفته شده که این تجمع از حمایت ارتش و حزب حاکم زیمباوه برخوردار بوده است. برخی کهنه‌کاران نظامی این کشور که تا سال گذشته میلادی وفادار به موگابه بودند، نیز اعلام کردند استعفای او را خواستارند.

به گزارش سروش، این در حالی است که موگابه از بعد از اعلام بازداشت خانگی‌اش تنها روز جمعه در یک مراسم فارغ‌التحصیلی در انظار عمومی حضور پیدا کرد. چند روز پیش موگابه، منانگاگوا را برکنار کرد

تا راه را برای انتصاب همسرش گریس به عنوان معاون خود هموار کند.

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار:۲۵۹۶۰

کد اپراتور:۳۱۴۹۰

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه