اخبار برگزیده

کد خبر:2277
پ
خروج سربازان ترکیه

دستور اردوغان برای خروج سربازان ترکیه از رزمایش ناتو

رئیس‎جمهور ترکیه، به دنبال مانور آتاترک، ‌دستور خروج سربازان ترکیه از رزمایش ناتو در نروژ را صادر کرد.

رئیس‎جمهور ترکیه، به دنبال مانور آتاترک، ‌دستور خروج سربازان ترکیه از رزمایش ناتو در نروژ را صادر کرد.

به گزارش سروش،  دولت ترکیه پس از جنجالی که بر سر مصطفی کمال آتاترک‌، بنیانگذر دولت ترکیه و رجب طیب اردوغان، رئیس‎جمهور کنونی ترکیه، در جریان رزمایش پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در نروژ پیش آمد، دستور خروج سربازان ترکیه را از  رزمایش ناتو صادر کرد.

دستور  رئیس‎جمهور ترکیه مبنی بر خروج سربازان ترکیه از رزمایش

اردوغان گفت: در جریان مانور آتاترک‌، بنیانگذار ترکیه و خود او را، دشمن معرفی کرده‌اند. دبیرکل ناتو نیز عذرخواهی کرد.

رجب طیب اردوغان در برابر رؤسای استانی حزب “عدالت و توسعه” در آنکارا گفت، که آتاترک و  او را در جریان مانور به عنوان “دشمن” معرفی کرده و “هدف” قرار داده‌اند.

به نقل از دویچه وله فارسی، در پی آن، دولت ترکیه تمامی ۴۰ پرسنل نظامی خود را که در تمرینات شرکت کرده بودند از حضور در رزمایش منع کرد.

اردوغان در این رابطه گفت: چنین متحدان و چنین اتحادی غیرقابل قبول است. از تصویر آتاترک و نام من به عنوان هدف تیراندازی استفاده کرده‌اند.

 دبیرکل ناتو طی بیانیه‌ای از آنچه پیش آمده پوزش خواست.

او در این بیانیه توضیح داده که شخص مسئول این پیشامد همکار رسمی ناتو نبوده بلکه یک غیرنظامی بوده که به صورت پیمانی با ناتو همکاری داشته است.

به گفته استولتنبرگ، شخص یاد شده فورا از شرکت در تمرینات موسوم به “Trident Javelin” در استاوانگر اخراج شده و مقامات نروژی باید درباره اقدامات تأدیبی نسبت به او تصمیم بگیرند.

همچنین در بیانیه دبیرکل ناتو  آمده است که آنچه رخ داده بیانگر نظر ناتو نیست، بلکه ناتو معتقد است که “ترکیه متحدی ارزشمند برای ناتو است که خدمات مهمی برای تأمین امنیت این پیمان انجام داده است”.

دبیرکل ناتو با چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه تماس گرفته و رسما از او عذرخواهی کرد. در این راستا وزیر دفاع نروژ به خاطر این فضاحت از ترکیه عذرخواهی کرد.

وی در بیانیه‌ای اعلام کرد: مسئول این پیشامد یک شهروند نروژی است. این اقدامی است که یک شهروند انجام داده و بیانگر موضع رسمی نروژ و سیاست‌هایش نیست. من از ترکیه به دلیل این اقدام عذرخواهی می‌کنم. ما همچنان برای شراکت تجاری قوی با این کشور ارزش قائلیم.

این در حالی است که وزارت خارجه ترکیه اظهار داشت: رزمایش‌های ناتو به میزبانی نروژ بین تاریخ هشتم تا ۱۷ نوامبر جاری، دربرگیرنده قرار دادن مجسمه آتاترک به همراه رهبران دشمن به عنوان هدف تیراندازی بود.

این وزارتخانه در بیانیه خود آورده است، در چارچوب رزمایش‌ها از نام اردوغان استفاده شد تا این گونه القا کند که او با کشورهای متخاصم ناتو همکاری می‌کند.

به گزارش سروش، وزارت خارجه ترکیه با ابراز تاسف اعلام کرد، طرف ترکیه مشارکت خود در رزمایش‌ها را بعد از این حادثه لغو کرد و به ناتو و مقامات نروژ ابلاغ کرد که ترکیه عمیقا از این مساله عصبانی است.

انتهای پیام///

کد خبرنگار:۲۵۹۶۰

کد اپراتور:۳۱۴۹۰

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه