کد خبر:3005
پ
resized_600950_578

مرگ قهرمان سابق و پرافتخار وزنه‌برداری جهان و المپیک

قهرمان سابق و پرافتخار وزنه‌برداری جهان و المپیک که به هرکول جیبی شهرت داشت بر اثر نارسایی کبد درگذشت.

قهرمان سابق و پرافتخار وزنه‌برداری جهان و المپیک که به هرکول جیبی شهرت داشت بر اثر نارسایی کبد درگذشت.

به گزارش سروش،نعیم سلیمان‌اوغلو قهرمان سابق وزنه‌برداری جهان پس از مدت‌ها دست و پنجه نرم کردن با بیماری نارسایی کبدی و پس از عمل پیوند کلیه به دلیل وخامت حالش در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد و در نهایت هم در سن ۵۰ سالگی درگذشت.

سلیمان اوغلو افتخارات زیادی را در دوران ورزشی‌اش به دست آورد. او قهرمان سه دوره المپیک بود و هفت مدال طلا و یک نقره جهان را نیز به دست آورد.وی به عنوان یکی از موفق ترین وزنه‌برداران تاریخ شناخته می شود.

 

مروری کوتاه بر زندگی قهرمان سابق و پرافتخار وزنه‌برداری

 

نعیم سلیمان‌اوغلو ورزشکار مرد رشتهٔ وزنه‌برداری اهل کشور ترکیه بود. وی در بین سال‌های ‎۱۹۸۸ تا ۱۹۹۶ میلادی در مسابقات بازی‌های المپیک تابستانی در مجموع ۳ مدال طلا را کسب کرد.سلیمان اوغلو در المپیک ۱۹۸۸ با بلند کردن ۱۹۰ کیلو در دو حرکت توانست رکورد دار جهان در وزنه‌برداری شود. در سال ۲۰۰۱ به وی مدال افتخار المپیک اعطا شد. در سال ۲۰۰۰ و ۲۰۰۴ وی به عضویت افراد مشهور فدراسیون جهانی وزنه‌برداریانتخاب شد.نعیم سلیمان اوغلو بیش از یک دهه سلطان بلامنازع وزن خودش بود و در دوران حرفه‌ای اش ۴۶ رکورد جهانی را به نام خودش ثبت کرد.

 

نعیم سلیمان‌اوغلو در یک خانواده ترک در بلغارستان متولد شد. او اولین و تنها وزنه‌بردار جهان بود که توانست دو برابر و نیم وزن خود را در یک ضربه بلند کند. دومین وزنه‌برداری بود که توانست بیشتر از سه برابر وزن بدن خود را در دو حرکت بلند کند. او را گاهی وزنه‌بردار جیبی می‌نامیدند چون جثه کوچکی داشت. او تنها وزنه‌بردار جهان است که توانسته در دو حرکت ۱۰ کیلو بیشتر از سه برابر وزن خود را بلند کند.

 

تغییر اسم اجباری وی

 

به گزارش سروش٬ قهرمان سابق و پرافتخار وزنه‌برداری اولین رکوردها را در ۱۶ سالگی شکست ولی به علت تحریم المپیک ۱۹۸۶ توسط بلغارستان نتواست در مسابقات شرکت کند. در همان سال رژیم کمونیست بلغارستان ترکهای بلغارستان را مجبور به تغییر اسامی فامیل بلغاری کرد و او به اسم نعیم سلیمانف شناخته شد. در حین مسابقات جام جهانی ۱۹۸۶ در ملبورن وی متقاضی حمایت استرالیا شد و بعد از ترکیه سر درآورد و تقاضای تبعیت ترکیه را کرد. او اسم بلغاری سلیمانف را دوباره به اسم ترکی سلیمان اوغلو تغییر داد.وی پس از سال ها ورزش حرفه ای و بعد از آن دست و پنجه نرم کردن با بیماری در اواخر ماه سپتامبر ۲۰۱۷ به دلیل مشکل حاد کبد بستری شده بود، در ۲۷ آبان ۱۳۹۶ و یک هفته پس از پیوند موفقیت‌آمیز کبد، به‌دلیل بروز ناگهانی سیروز کبدی در بیمارستانی در استانبول درگذشت.

انتهای پیام///

کد خبرنگار:۲۵۹۵۵

کد اپراتور:۳۱۴۹۲

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه