اخبار برگزیده

کد خبر:2346
پ
farapix_com_789bd46bb792c8b158505337dff3a059_15

نظارت‌ برساخت و سازها درایران‌ رضایت بخش نیست

دراولین فرصت نظارت بر ساخت‌ و سازها باید انجام شود و سازمان نظام مهندسی از این حادثه تلخ درس عبرتی بگیرد و نظارت جدی برساختمان‌ها را ساماندهی کند.

دراولین فرصت نظارت برساخت‌ و سازها باید انجام شود و سازمان نظام مهندسی از زلزله کرمانشاه درس عبرت بگیرد و نظارت جدی برساختمان‌ها را ساماندهی کند.

 

به گزارش سروش، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه نظارت برساخت‌ و سازها درایران رضایت بخش نیست، گفت: بسیارجای تاسف دارد که به خاطر بی‌اخلاقی و بی ایمانی عده‌ای پیمانکار، مجری و ناظر شاهد خسارت‌های سنگین و کشته شدن تعداد زیادی از هم‌وطنان هستیم.

 

حیدرعلی عابدی با اشاره به عیادتش ازمصدومان زلزله کرمانشاه اظهار کرد: نحوه کمک ‌رسانی در این حادثه بسیارسازمان‌یافته‌ترازقبل است. مصدومان بستری دربیمارستان ابرازرضایت داشتند. کادر بیمارستان نیز به بهترین شکل با مصدومان رفتار کرده و به آن‌ها خدمات ارایه می‌کنند. اقدامات خوب و بهنگامی انجام شده است، اما مشکل مهمی که این بیماران را با دیگر بیماران متفاوت کرده، روح آسیب دیده وغمی است که دردل دارند.

 

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متاسفانه بسیاری ازمصدومانی که دربیمارستان‌ها بستری هستندعزیزانشان‌ را از دست داده‌اند وهمین موضوع روحیه آن‌ها را تحت تاثیر قرار داده است. برای مثال یکی از خانم‌هایی که با او دربیمارستان صحبت کردم سه فرزند خود را دراین حادثه از دست داده بود و بیشترازدرد جسمی، برای فرزندانش اشک می‌ریخت.

 

عابدی با اشاره به تخریب نسبی خانه‌های ساخته شده درچند سال اخیر گفت: جای تاسف دارد که با هرزلزله‌ای که در ایران رخ می‌دهد خسارت بسیاری به خانه‌ها وارد می‌شود و این نشان می‌دهد در بهبود سازه‌ای خانه‌ها و ساختمان‌ها جدی نیستیم. متاسفانه به علمی که در میان جوانان وجود دارد اعتماد نداریم.مهندسین، پیمانکاران وهمه کسانی که در صنعت ساختمان مشغول هستند در کنارعلم و دانش، ایمان کافی ندارند. اگر ایمان داشتندهرگز درستون‌های ساختمان‌ها به جای سیمان از تکه‌های آجر استفاده نمی‌کردند.

 

وی افزود: امروز، با وجود اینکه تعداد بسیاری جوان فارغ‌التحصیل در رشته‌های عمران و سازه در کشور وجود دارد اما ساختمان‌های ساخته شده به همان اندازه آسیب پذیراست که درگذشته بدون وجود تحصیل‌کرده‌ها، مهندسان و ناظران آسیب پذیر بود. امروز پیمانکاران و ناظران جواب وجدان خودشان را چه خواهند داد؟

 

نماینده مردم اصفهان درمجلس شورای اسلامی ادامه داد: امیدواریم سازمان نظام مهندسی از این حادثه تلخ درس عبرتی بگیرد و نظارت جدی برساختمان‌ها را ساماندهی کند. حقیقت این است که نظارت بر ساختمان در ایران رضایت بخش نیست و سازمان‌ها و دستگاه‌های متولی وظیفه خود را به درستی انجام نمی‌دهند. دراولین فرصت باید ساختاری نو و توانمند برای نظارت بر صنعت ساختمان تدوین شود.

 

عابدی گفت: باید در پروتکل‌های تعریف شده مشخص باشد چنانچه این نظارت به درستی انجام نشد، سازمان نظام مهندسی چگونه ازتخلفات آگاه خواهد شد و با آنها مقابله خواهد کرد. امیدوار هستیم که دولت نیز توجه خاصی به منازل روستایی داشته باشد وهرچه زودتر همه روستاهای در خطر زلزله را مقاوم‌سازی کند.

 

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس، افزود: اعتقاد دارم به جای یک روز عزای عمومی باید سه روز شکرگزاری عمومی اعلام می‌شد. مردم و دولت باید خدا را شکر کنند که پیش از زلزله اصلی یک پیش‌لرزه با شدت ۴ در مقیاس ریشتر اتفاق افتاده است و بخش عظیمی از مردم اطلاع پیدا کرده و از خانه خارج شده‌اند. اگر زلزله اصلی به صورت ناگهانی رخ می‌داد عمق این فاجعه به مراتب بیشتر بود.

 

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۲۵۹۸۰

کد اپراتور: ۳۱۴۹۱

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه