کد خبر:2372
پ
صنایع

پروژه‌های صنایع آب و برق در خارج از کشور

ارزش پروژه‌های صنایع آب و برق ایران در کشورهای خارجی، طی سال جاری بیش از شش میلیارد دلار بوده و بخش عمده این پروژه‌ها در حوزه برق تعریف شده‌اند.

ارزش پروژه‌های صنایع آب و برق ایران در کشورهای خارجی، طی سال جاری بیش از شش میلیارد دلار بوده و بخش عمده این پروژه‌ها در حوزه برق تعریف شده‌اند.

به گزارش سروش، صنایع آب و برق ایران، طی سال جاری، بیش از ۵۸ پروژه با ارزشی بالغ بر ۶٫۱ میلیارد دلار در خارج از کشور را اجرا کرده و یا در دست اجرا دارد.

بر اساس آخرین آمار، در سال جاری، صنایع آب و برق کشور توانسته‌اند بیش از ۵۸ پروژه با ارزشی بالغ بر ۶.۱ میلیارد دلار را در خارج از کشور اجرایی کنند و یا در حال اجرا داشته باشند.

بیش از ۵۰ عدد از این پروژه‌ها مربوط به پروژه‌های برقی است که ارزش آن‌ها به بیش از ۵.۶ میلیارد دلار می‌رسد.

وزارت نیرو طی سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۵ در بخش صادرات خدمات فنی و مهندسی رتبه اول را کسب کرده، همچنین از نظر خودکفایی در صنعت آب و برق بیش از ۹۵ درصد تجهیزات در داخل تولید می‌شود.

علاوه‌ بر این در حال حاضر بیش از ۵۲ درصد از کل صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور مربوط به صنایع آب و برق است و هم‌اکنون در ۲۵ کشور دنیا از جمله تاجیکستان، عراق، سریلانکا و… پروژه‌هایی توسط شرکت‌های ایرانی در حال اجراست.

با این حال طبق گفته‌های حمیدرضا تشیعی رئیس مرکز توسعه صادرات و پشتیبانی صنعت آب و برق، نقشه راهی در حال تدوین است تا بتوان سهم صادرات خدمات فنی و مهندسی بخش آب و برق را به بیش از ۹۰ درصد از کل صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور برساند.

در این برنامه قرار است با نهادینه کردن فاکتورهایی چون رتبه‌بندی بازارهای بین‌المللی، ممانعت از خام فروشی و اعمال عوارض بر آن، اعمال عوارض بر ۳۱ قلم کالای وارداتی که امکان تولید در داخل دارند، افزایش جوایز صادراتی، گسترش روابط کارگزاری بانکی و…، سهم توسعه صادرات کشور در بخش آب و برق را گسترش دهیم.

وی اظهار کرد: امیدواریم با تدوین این نقشه راه و همکاری نهادهای ذیربط از جمله وزارت صنعت، گمرک و وزارت خارجه بتوانیم پتانسیل‌های موجود در این صنعت را بالفعل کنیم.

به گزارش سروش، صنعت آب و برق ایران پتانسیال‌های زیادی دارد که در صورت سرمایه‌گذاری و تدوین پروژه‌های درست می‌توان نتایج خوبی را از این صنایع بدست آورد با این وجور بر اساس آمار و ارقام مطرح در صنعت آب و برق می‌توان گفت که این دو صنعت شرایط نسبتا خوبی را تجربه می‌کنند.

 

 

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۲۵۹۷۰

کد اپراتور: ۳۱۴۶۳

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه