کد خبر:2470
پ
۷۶۴۵۴۱_۲۹۰

نامه‌نگاری سناتور‌های آمریکایی برای کمک به زلزله زدگان ایرانی

پنج سناتور آمریکایی در نامه‌ای به کاخ سفید درخواست رفع بعضی تحریم‌ها، جهت فراهم آمدن امکان ارسال کمک به زلزله‌زدگان ایرانی را مطرح کردند.

پنج سناتور آمریکایی در نامه‌ای به کاخ سفید درخواست رفع بعضی تحریم‌ها، جهت فراهم آمدن امکان ارسال کمک به زلزله‌زدگان ایرانی را مطرح کردند.

 

به گزارش سروش، پنج سناتور آمریکایی درنامه‌ای خطاب به وزیرامورخارجه این کشور از کاخ سفید خواستند تا با رفع یکسری تحریم‌ها علیه ایران امکان ارسال کمک به مناطق زلزله‌زده درغرب ایران را فراهم کند. 

به گزارش سروش به نقل از پایگاه خبری کامن دیریمز، سناتوربرنی سندرز و چهار سناتور دموکرات دیگر در نامه‌ای خطاب به رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا خواستار کمک‌رسانی این کشور به زلزله‌زدگان در ایران شدند.

 

این‎ سناتورها درنامه خود آورده‌اند پس از زلزله‌ سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۱۲ آمریکا همدردی خود را ابراز و با پیشنهاد ارائه کمک به مردم ایران و اجازه امدادرسانی خصوصی حسن نیت خود را نشان داد. اکنون نیز نباید هیچ تفاوتی در این زمینه وجود داشته باشد.

 

بر اساس این گزارش، با توجه به وجود تحریم‌های آمریکا علیه ایران شهروندان دو تابعیتی ایرانی آمریکایی که در ایالات متحده زندگی می‌کنند نمی‌توانند کمک‌های نقدی و غیرنقدی خود را به دوستان و اعضای خانواده‌هایشان درمناطق زلزله‌زده غرب ایران ارسال کنند.

 

شبکه الجزیره روز پنج‌شنبه گزارش داد که تلاش بسیاری ازشهروندان ایرانی آمریکایی برای ارسال کمک به ایران در روزهای پس از وقوع زلزله در غرب این کشور به دلیل قوانین وزارت خزانه‌داری آمریکا میسر نشده است.

 

یک خبرنگار ایرانی آمریکایی مستقر در نیویورک در این باره گفت: در حال حاضر ارسال کمک به شدت سخت است. در این لحظات است که شما می‌توانید بفهمید که اقدامات سیاسی تا چه اندازه به زندگی روزمره ایرانی‌ها آسیب می‌زند.

 

یکشنبه‌ شب هفته گذشته وقوع زلزله به قدرت ۷٫۳ ریشتر درمناطق مرزی ایران و عراق در یکشنبه گذشته منجر به کشته شدن بیش از ۱۰۰ تن در ایران شد.

 

این درحالی است که دونالد ترامپ رییس‌جمهورآمریکا و کاخ سفید کاملا در واکنش به این حادثه سکوت اختیار کرده‌اند و تنها وزارت خزانه‌ داری در بیانیه‌ای که آن را در اختیار آسوشیتدپرس قرار داد این زلزله را فاجعه‌آمیز خواند اما هیچ اشاره‌ای به تلاشی ازسوی واشنگتن برای پاسخ به این حادثه نکرد.

 

ترامپ نیزحتی کلمه‌ای در واکنش به این زلزله نگفت درحالی‌که برنی سندرز و چهار سناتوردیگردرنامه‌ خود تاکید کردند که این حادثه مرگبارترین زلزله در سال جاری بوده است.

 

به گزارش سروش، این سناتورها دربخش پایانی نامه خود آورده‌اند که علیرغم دهه‌ها خصومت و نبود روابط دیپلماتیک رسمی میان دو کشور، آمریکا هر زمان که لازم بوده به مردم ایران پیشنهاد کمک ارائه داده است، اکنون نیز نباید تفاوتی وجود دارد. ما به طور مستقیم از وزارت امور خارجه می‌خواهیم تا به تلاش‌ها برای امدادرسانی کمک و با دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا و دیگر آژانس‌های مربوطه برای تضمین انتقال سریع این کمک‌ها به ایران همکاری کند.

 

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار:  ۲۵۹۵۰

کد اپراتور: ۳۱۴۹۱

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه