کد خبر:2706
پ
۲۴۱۱۸۱۵

افزایش تعداد زمین‌لرزه‌های بزرگ از سال ۲۰۱۸

دانشمندان معتقدند به دلیل کاهش سرعت چرخش زمین به دور خود، وقوع زمین‌لرزه‌های بزرگ از سال ۲۰۱۸ افزایش می‌یابد.

دانشمندان معتقدند به دلیل کاهش سرعت چرخش زمین به دور خود، وقوع زمین‌لرزه‌های بزرگ از سال ۲۰۱۸ افزایش می‌یابد.

 

به گزارش سروش، مقاله دو دانشمند، پیش‌بینی کرده است که سال ۲۰۱۸ تعداد وقوع زمین‌لرزه‌های بزرگ به دلیل کاهش سرعت چرخش زمین به دور خود، افزایش خواهد داشت. دانشمندان می‌گویند که تعداد زلزله‌های شدید احتمالا در سال آینده به شدت افزایش می‌یابند؛ زیرا سرعت حرکت وضعی زمین به طور متناوب درحال کاهش است.

 

حرکت وضعی زمین  نامچرخشی است که سیاره زمین به دور خود انجام می‌دهد. چرخش زمین به سمت شرق است. اگراز سمت ستاره قطبی به زمین نگاه کنیم، زمین خلاف جهت عقربه‌های ساعت به دور خود دوران می‌کند.

 

دانشمندان هشدار داده‌اند که درسال آینده تعداد زلزله‌های ویرانگر در سراسر جهان افزایش چشمگیری خواهد یافت. آنها معتقدند تغییرات در سرعت حرکت وضعی زمین می‌تواند فعالیت‌های لرزه‌ای شدید را به ویژه در مناطق بسیار پرجمعیت گرمسیری ایجاد کند.

 

اگر چه چنین نوسان‌هایی درسرعت چرخش (تغییر طول روز در حد یک میلی ثانیه)، کوچک است، هنوز هم می‌تواند در انتشار مقدار زیادی انرژی زیرزمینی دخیل باشد. این موضوع مورد بحث دانشمندان است.

 

ارتباط بین چرخش زمین و فعالیت لرزه‌ای درماه گذشته در مقاله‌ای از “راجر بیلهام” از دانشگاه کلرادو و “ربکا بندیک” از دانشگاه مونتانا در نشست سالانه انجمن زمین‌شناسی آمریکا ارائه شد.

 

“بیلهام” هفته گذشته گفت: ارتباط بین چرخش زمین و فعالیت زلزله قوی است و نشان می‌دهد که تعداد زلزله‌های شدید درسال آینده افزایش خواهد یافت.

 

“بیلهام” و “بندیک” درمطالعه خود، به زلزله‌های ۷ ریشتری و بزرگتر که از سال ۱۹۰۰ رخ داده‌اند، نگاه کردند.

 

“بیلهام” افزود: بزرگترین زلزله‌ها طی بیش از یک قرن گذشته به خوبی ثبت شده‌اند و این منبع خوبی برای مطالعه و بررسی ماست.

 

آنها پنج دوره را پیدا کردند که در مقایسه با زمان‌های دیگر، تعداد زیادی زلزله بزرگ رخ داده است.

 

“بیلهام” می‌گوید: در این دوره‌ها بین ۲۵ تا ۳۰ زلزله شدید در سال به وقوع پیوسته است. این آمار در بقیه زمان‌ها به طور متوسط حدود ۱۵ زمین‌لرزه بزرگ در سال بوده است.

 

محققان برای پیدا کردن ارتباط بین این دوره‌ها، فعالیت‌های لرزه‌ای شدید و سایر عوامل را بررسی کرده و کشف کردند که وقتی سرعت چرخش زمین کمی کاهش می‌یابد، دوره‌های افزایش تعداد زلزله شدید را به دنبال دارد.

 

“بیلهام” افزود: سرعت چرخش زمین کمی تغییر می‌کند (گاهی یک میلی ثانیه در روز)، که می‌تواند با ساعت‌های اتمی به طور بسیار دقیق اندازه‌گیری شود.

 

این دو دانشمند دریافتند که طی ۱۵۰ سال اخیر، زمانی که زمین با چنین کاهش سرعت چرخشی مواجه شده، دوره‌های وقوع زمین‌لرزه‌های شدید به مدت حدود ۵ سال به وجود آمده است.

 

این ارتباط بسیار مهم است، زیرا چرخش زمین بیش از چهار سال پیش یکی از کاهش‌های دوره‌ای خود را آغاز کرده است.

 

“بیلهام” گفت: استنباط روشن است. سال آینده ما باید تعداد قابل توجهی از زلزله‌های شدید را شاهد باشیم. ما این سال را به سلامت گذرانده‌ایم، چرا که تا کنون فقط حدود ۶ زمین‌لرزه شدید داشتیم. ما ازسال ۲۰۱۸  به راحتی می‌توانیم ۲۰ زلزله شدید داشته باشیم.

 

دلیل دقیق ارتباط کاهش طول روز با زمین‌لرزه مشخص نیست، اگر چه دانشمندان معتقدند تغییرات جزئی در رفتار هسته زمین می‌تواند هر دو اثر را ایجاد کند.

 

علاوه براین دشوار است پیش‌بینی کنند که این زمین‌لرزه‌ها در کجا رخ می‌دهند. با این حال، “بیلهام” و “بندیک” دریافتند که به نظر می‌رسد بیشتر زمین‌لرزه‌های شدید که به تغییرات در طول روز واکنش داشتند، در نزدیکی استوا رخ داده‌اند.

 

به گزارش سروش، در حال حاضر حدود یک میلیارد نفر در مناطق گرمسیری زمین زندگی می‌کنند.

 

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۲۵۹۴۰

کد اپراتور: ۳۱۴۹۱

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه