اخبار برگزیده

کد خبر:2975
پ
timthumb

مسعود دلخواه و گلایه از پذیرش بی‌رویه دانشجویان تئاتر

کارگردان و نمایشنامه‌نویس با سابقه تئاتر کشورمان از مسئولین دانشگاه های هنر بابت پذیرش بی‌رویه دانشجویان گله‌ کرد.

کارگردان و نمایشنامه‌نویس با سابقه تئاتر کشورمان از مسئولین دانشگاه های هنر بابت پذیرش بی‌رویه دانشجویان تئاتر گله‌ کرد.

به گزارش سروش، مسعود دلخواه کارگردان تحصیل کرده تئاتر کشورمان نداشتن مطالعه دلسوزانه و ارزیابی نکردن علمی از رابطه میان آموزش دانشگاهی و تئاتر حرفه‌ای را دلیل ایجاد مشکلات دانست.

وی با بیان اینکه فضا و وضعیت فعلی این هنر آمادگی پذیرش این تعداد نو آموخته را ندارد، اظهار کرد: زیاد شدن کارگردانان تئاتر، کمبود فضای نمایشی، بیکاری و افسردگی رو به رشد فارغ التحصیلان به جامعه و هنر تئاتر آسیب زده است.

آسیب شناسی در جهت بهبود شرایط

وی با بیان اینکه تعداد فارغ التحصیلان رشته تئاتر یک موضوع جدی آموزشی است که باید طرح شود، خاطرنشان کرد: نبود تناسب میان عرضه و تقاضا در این زمینه باید آسیب شناسی و در جهت بهبود شرایط گام برداریم.

کارگردان نمایش ‘مفیستو’ با اشاره به اینکه در حوزه دانشگاه ها و آموزش هیچگونه ارزیابی علمی و واقعگرایانه ای وجود ندارد تا بر اساس نیاز سنجی ها دانشجو پذیرش شود، اظهار کرد: در دانشگاه دولتی تا ۱۲ دانشجو برای کارگردانی قبول می شود اما برخی دیگر برای درآمد بیشتر بدون در نظر گرفتن تعداد، دانشجویان را پذیرش می کنند.

 

کمبود استادان باسواد برای دانشجویان تئاتر

دلخواه با بیان اینکه مشکل دیگر در این زمینه کمبود استادان با تجربه و با سواد است، خاطرنشان کرد: دانشگاه ها برای دانشجویان نیاز به استادان بیشتر دارند اما به دلیل کمبود استادان مجرب از کسانی که سواد کمتری دارند، استفاده می شود که نمی توانند مطالب مهم را به دانشجویان منتقل کند.

به گفته وی این وضعیت موجب شده که فارغ التحصیلان سواد لازم را برای فعالیت در این عرصه نداشته یا اطلاعات کمی نسبت به موضوع به دست آورده باشند که یک فاجعه آموزشی محسوب می شود؛ به همین دلیل تعادل بازار اشتغال به هم ریخته است و چون شغلی در هنر تئاتر برایشان وجود ندارد در فرهنگسراها مشغول به فعالیت می شوند که این امکان برای همه نیز وجود ندارد.

دلخواه با بیان اینکه اگر تمامی فضاهای ممکن را به سالن تئاتر تبدیل کنیم باز هم برای فارغ التحصیلان و دانشجویان تئاتر کافی نیست، گفت: در هیچ جای دنیا امکان فعالیت ۵۰۰ کارگردان برای تئاتر وجود ندارد و ایران نیز نمی تواند این نیاز را پاسخ دهد.

به گزارش سروش٬ وی در پایان با بیان اینکه مسئولان نباید با خلق مسیرهای نادرست این فاجعه آموزشی را ادامه دهند، تاکید کرد: آموزش دانشگاهی باید با تجدید نظر در این زمینه برای تعداد دانشجویان برنامه ریزی کند تا از ادامه این شرایط جلوگیری شود.

انتهای پیام///

کد خبرنگار:۲۵۹۹۰

کد اپراتور:۳۱۴۹۲

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه