کد خبر:2740
پ
پرستاران (۱)

تیم‌های پرستاری به مناطق زلزله‌زده اعزام می‌شوند

دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، ایران و البرز ۱۲۰ پرستار به سرپرستی مدیرکل‌دفتر ارتقای سلامت معاونت پرستاری به مناطق زلزله‌زده غرب کشور اعزام‌کردند.

دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، ایران و البرز ۱۲۰ پرستار به سرپرستی مدیرکل‌ دفتر ارتقای سلامت معاونت پرستاری به مناطق زلزله‌زده غرب کشور اعزام‌کردند.

 

به گزارش سروش، معاون پرستاری وزارت‌بهداشت، درمان‌وآموزش‌پزشکیگفت: پرستاران در ارائه خدمت و مراقبت از زلزله‌زدگان خوش درخشیدند و از  ۲۰۰ پرستار اعزام شده، گروه هایی از پرستاران نیز به صورت خودجوش به منطقه زلزله‌زده آمدند و ازاین پس نیز به صورت هفتگی گروه هایی از پرستاران برای مراقبت و پیشگیری از بیماری اعزام می شوند.

 

مریم حضرتی در ادامه افزود: پرستاران از همان ساعات اولیه زلزله حضور پر رنگی برای خدمت رسانی به آسیب دیدگان زلزله داشتند و همه پرستاران شهرکرمانشاه در شیفت‌های تعیین شده در بیمارستان‎ها حاضر شدند.

 

وی‌اظهارکرد: علاوه‌ بر آن پرستاران زیادی برای خدمت‌رسانی‌درشرایط بحران از استان‌های مجاور از جمله همدان نیز فراخوانده شدند و تیم‌های پرستاری برای وضعیت بحران تشکیل شدند.

 

معاون وزارت‌بهداشت، درمان‌وآموزش‌پزشکی گفت: حدود ۱۲۰ پرستار از دانشگاه های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، ایران و البرز به سرپرستی مدیر کل دفتر ارتقای سلامت معاونت پرستاری به منطقه زلزله‌زده غرب کشور اعزام‌شدند، تیم هایی نیز از پرستاران استان گیلان و اصفهان به کرمانشاه آمدند.

 

وی افزود: در مجموع علاوه بر پرستاران کرمانشاه حدود ۲۰۰ پرستار نیز از استان های دیگر به منطقه حادثه اعزام شدند و از بعد ازظهر روز اول حادثه در منطقه بودند. در کنار این تیم های سازماندهی شده، تعدادی پرستار هم به صورت خودجوش در منطقه زلزله زده حاضر شدند.

 

حضرتی گفت: پرستاران در این زلزله خوش درخشیدند و شاهد این بودیم که پرستارانی در شهرستان کرمانشاه برغم اینکه خانواده هایشان را از دست داده یا خانواده هایشان آسیب دیده و یا در معرض زلزله بودند، ساعت های متوالی در محل کار حاضر شده و به حجم انبوهی از بیماران خدمت رسانی می‌کردند.

 

معاون وزارت‌بهداشت، درمان‌وآموزش‌پزشکی‌افزود: تعداد پرستاران، در بیمارستان های کرمانشاه و نیز بیمارستان‌های استان تهران و همدان که پذیرای تعدادی از مصدومان زلزله بودند، بیش ازحد انتظار بود،به طوری که هیچ کمبودی ازنظر پرستارنداشتیم. حتی پرستاران فرصت کافی برای جا به جایی و تغییر شیفت داشتند و نیروهای پشتیبان و آماده برای مراقبت ازمصدومان حاضر بودند. به همه این پرستاران دلسوز که جانانه حضور پیدا کردند، خسته نباشید می گویم و از همه آنها تشکر می کنم.

 

وی گفت: از این پس نیز طبق برنامه ریزی وزارت بهداشت به صورت هفتگی تیم هایی از گروه های مختلف پزشکی از جمله پرستاران به محل زلزله اعزام می شوند تا پشتیبانی کنند و اگر بیماری بعد از زلزله با توجه به شرایط آب و هوایی و سکونت افراد نیاز به معالجه و مراقبت داشت، به آنان خدمت رسانی کنند.

 

حضرتی با اشاره به نیاز کشور به تشکیل تیم های مدیریت بحران در خدمات مراقبتی گفت: تعدادی از پرستاران در گذشته آموزش های پرستاری در بحران را طی کرده اند اما نیازمندسازماندهی مجدد تیم‌های پرستاری در زمان بحران‌ها در کشور هستیم.

 

معاون وزارت‌بهداشت، درمان‌وآموزش‌پزشکی‌گفت: مدیران پرستاری دانشگاه‎های علوم پزشکی نقش مهمی در مدیریت بحران دارند و در زلزله اخیر نیز حضور مدیران پرستاری دانشگاه های علوم پزشکی تهران، البرز و گیلان در منطقه کمک زیادی به سازماندهی خدمات کرد.

 

حضرتی در ادامه افزود: برای سازماندهی تیم های پرستاری در بحران، معاونت پرستاری وزارت بهداشت به فکر ایجاد تیم های مدیریت بحران است و قصد داریم به زودی دوره های آموزش مدیریت بحران را برای مدیران پرستاری دانشگاه های علوم پزشکی کشور که نقش مهمی در سازماندهی خدمات مراقبتی دارند، برگزار کنیم.

 

وی با اشاره به وضعیت زلزله زدگان کرمانشاه احظارکرد: هم اکنون با توجه به اینکه تعدادی از زلزله زدگان عزیزانشان را از دست داده و داغدار هستند ارائه خدمات سلامت روان باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد، ضمن اینکه با توجه به سرد شدن هوا و وضعیت اسکان زلزله زدگان پیشگیری از بروز بیماری های تنفسی و عفونی در اولویت قراردارد. البته تاکنون گزارشی از شیوع این بیماری ها نداشته ایم.

 

در این حادثه بیش از همه شهرها و روستاهای سرپل ذهاب، ثلاث باباجانی، دالاهو و اسلام آباد غرب آسیب دید، منطقه ای که حدود ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و حدود ۹۰ تا ۱۰۰ هزار نفر در این حادثه آسیب دیدند.

 

به گزارش سروش، در این‌زلزله بر اساس اعلام سازمان پزشکی قانونی ۴۳۶ تن جان باختند و بر اساس اعلام وزارت بهداشت ۱۰هزار و ۱۷۹ نفر مصدوم شدند. در این حادثه حدود ۱۲ هزار واحد مسکونی به کلی تخریب شد و بیش از ۱۵هزار واحد دیگر نیز آسیب دیده است.

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۲۵۹۴۵

کد اپراتور: ۳۱۴۹۱

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه