کد خبر:2700
پ
بارش

کاهش دما در استان‌های غربی کشور

نقشه‌های پیش‌یابی و هواشناسی‌، کاهش دما در استان‌های غربی در بخش هایی از استان‎های آذربایجان شرقی و غربی و نیمه شرقی کرمانشاه را نشان می‎دهند.

نقشه‌های پیش‌یابی و هواشناسی‌، کاهش دما در استان‌های غربی در بخش هایی از استان‎های آذربایجان شرقی و غربی و نیمه شرقی کرمانشاه را نشان می‎دهند.

به گزارش سروش، بر اساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش‌یابی و هواشناسی از کاهش دما در استان‌های غربی‌، این مناطق ابرناک و با وزش باد و بارش پراکنده همراه می شود.

کاهش دما در استان‌های غربی کشور در روز دوشنبه

از عصر روز دوشنبه و روز سه‌شنبه با تقویت سامانه بارشی در این مناطق، رگبار باران‎گاهی با رعد و برق و  وزش‌باد پیش‎بینی می‌شود.

امروز اغلب مناطق کشور شاهد جوی پایدار و در شهرهای صنعتی و پرجمعیت نیز غبار و کاهش کیفیت هوا تداوم داشته داشته است.

از امروز (یکشنبه ) تا فردا، در استان‌های ساحلی دریای خزر، افزایش دما پیش‌بینی می‌شود و برخی نقاط استان‌های گیلان و اردبیل با وزش باد شدید جنوبی همراه خواهد بود‌.

از اواخر وقت امروز با نزدیک شدن یک سامانه بارشی در مناطقی از شمال غرب و غرب کشور ابرناکی، بارش پراکنده و وزش باد شروع می شود.

روز دوشنبه نیز به فعالیت سامانه بارشی در غرب و شمال غرب کشور افزوده می شود و مناطقی از دامنه‌های جنوبی البرز را فرا می‌گیرد و شاهد وضعیت ابرناکی، بارش باران گاهی با رعد و برق و وزش باد شدید موقتی در این مناطق خواهیم بود.

این وضعیت، دوشنبه در مناطق ساحلی خوزستان و بوشهر نیز دور از انتظار نیست‌.

شدت بارش‌ها در عصر دوشنبه با کاهش دما در استان‌های غربی و در نیمه غربی آذربایجان غربی، نیمه شرقی کرمانشاه و مناطقی از آذربایجان شرقی بیشتر خواهد بود و در مناطق سردسیر شمال غرب نیز بارش به صورت برف پیش بینی می‌شود.

روز سه‌شنبه فعالیت سامانه بارشی در نیمه غربی کشور تقویت می‌شود و گستره بارش‌ها دامنه‌های زاگرس مرکزی و جنوبی را فرا می‌گیرد؛ شدت بارش‌های روز سه‌شنبه در ایلام، لرستان، شمال خوزستان، جنوب آذربایجان غربی، جنوب و غرب کردستان، شرق کرمانشاه و جنوب و غرب همدان خواهد بود.

بارش در مناطق سردسیر شمال غرب، ارتفاعات غرب، ارتفاعات زاگرس مرکزی و ارتفاعات البرز نیز به صورت برف پیش بینی می شود و احتمال بارش تگرگ در مناطق مستعد نیز دور از انتظار نیست.

همچنین از بعدازظهر امروز به علت افزایش سرعت وزش باد بر روی عراق، شاهد پدیده گرد و خاک در مناطقی مرزی غرب و جنوب‌غرب کشور در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه خواهیم بود.

روز سه شنبه، غرب خلیج فارس مواج پیش بینی می‌شود و با فعالیت سامانه بارشی روز سه‌شنبه در نیمه غربی کشور دمای هوا ۲ تا ۸ درجه کاهش می‌یابد.

‌آسمان کرمانشاه نیز ‌در دو روز آینده ابری، در بعضی ساعات با وزش باد، بارش باران و رعد و برق همراه می شود، بیشینه و کمینه دما فردا در کرمانشاه ۱۷ و ۳ درجه خواهد بود.

‌آسمان تهران‌ ‌روز آینده کمی ابری تا نیمه ابری و غبار محلی اوایل شب بارش پراکنده و وزش باد پیش‌بینی می‌شود؛ بیشینه و کمینه دما فردا در تهران ‌۱۷ و ۹ درجه خواهد بود.

میانگین بارندگی کل کشور از ابتدای سال زراعی تا روز ۲۶ آبان‌، ۱۰٫۸ میلی‌متر ثبت شد، میزان بارش در سال گذشته در این بازه زمانی ۱۲٫۵ میلی‌متر بود، بنابراین بارش سال جاری تا این تاریخ ۸۶٫۱ درصد بارش سال گذشته است.

به گزارش سروش، بیشترین میزبان بارش در هفته هشتم سال زراعی متعلق به منطقه کیاشهر استان گیلان به میزان ۱۵۹ میلی‌متر بوده است.

 

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار:۲۵۹۷۵

کد اپراتور:۳۱۴۹۰

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه