کد خبر:2907
پ
چاووش‌اوغلو

بهبود وضعیت تنش در سوریه در مقایسه با سال ۲۰۱۶

وزیر امور خارجه ترکیه معتقد است، به لطف روند آستانه وضعیت تنش در سوریه در مقایسه با سال گذشته میلادی بسیار بهتر شده‎است.

وزیر امور خارجه ترکیه معتقد است، به لطف روند آستانه وضعیت تنش در سوریه در مقایسه با سال گذشته میلادی بسیار بهتر شده‎است.

به گزارش سروش، به نوشته روزنامه حریت، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه پس از دیدار با سرگئی لاوروف و محمدجواد ظریف، همتایان روس و ایرانی خود در آنتالیا  در خصوص بهبود تنش در سوریه گفت:

با توجه به اعلام آتش‌بس، ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه  می‌توان گفت که روند آستانه نتایج مثبتی در این کشور جنگ زده داشته است. در حال حاضر وضعیت در سوریه در مقایسه با سال گذشته بسیار بهتر است.

وی تاکید کرد: در حال حاضر یک راه حل سیاسی برای تداوم وضعیت فعلی لازم و ضروری است.

وزیر امور خارجه ترکیه افزود: ما در حال حاضر باید ضمن ادامه مبارزه با سازمان‌های تروریستی همچون داعش بر یک روند سیاسی تمرکز کنیم.

نمایندگان اعزامی مسکو، تهران و آنکارا بر سر حدود و مرزهای مناطق کاهش تنش در سوریه به توافق رسیدند. از قرار معلوم این توافق شش ماه است و با هدف اجرای آتش بس، در قسمتهایی از استان های حمص، حما، حلب و غوطه شرقی و لاذقیه و بخشی از جنوب سوریه مناطق کاهش تنش ایجاد شد و در مرحله بعد مورد بازبینی قرار گرفت.

مذاکره طرفهای حاضر در این نشست در مورد اعزام نیرو به ادلب که همچنان تحت کنترل نیروهای جبهه فتح شام (جبهه النصره سابق) است، همچنان ادامه دارد.

به گزارش سروش، این نشست آنتالیا، در آستانه نشست سه جانبه ۲۲ نوامبر (یکم آذر) میان رهبران روسیه، ایران و ترکیه در شهر سوچی روسیه صورت گرفت.

نشست سوچی نخستین نشست این چنینی میان روسیه، ایران و ترکیه است که تلاش‌های خود را برای پایان دادن به جنگ داخلی شش ساله سوریه افزایش داده و در این زمینه با یکدیگر همکاری می‌کنند.

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار:۲۵۹۶۰

کد اپراتور:۳۱۴۹۰

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه