اخبار برگزیده

کد خبر:3014
پ

توافق برای دستیابی به صلح پایدار و پایان بحران سوریه

برگزاری نشست سه جانبه وزیران امور خارجه ایران، ترکیه و روسیه که دیروز با محوریت گفت وگو بر سر بحران سوریه در ترکیه برگزار شد، این کشور را یک گام دیگر به سوی برقراری صلح و ثبات پیش برد.

برگزاری نشست سه جانبه وزیران امور خارجه ایران، ترکیه و روسیه که دیروز با محوریت گفت وگو بر سر بحران سوریه در ترکیه برگزار شد، این کشور را یک گام دیگر به سوی برقراری صلح و ثبات پیش برد.

به گزارش سروش، نتیجه نشست سه جانبه وزیران امور خارجه ایران، ترکیه و روسیه که دیروز در آنتالیای ترکیه برگزار شد، در عنوان نخست بسیاری از روزنامه های امروز دوشنبه ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۶ قرار گرفت. فرا رسیدن پایان داعش در نتیجه آزاد سازی آخرین شهر مهم در کنترل این گروه تروریستی – تکفیری در سوریه و چالش های عمده اقتصاد ایران؛ دیگر موضوع هایی است که روزنامه های امروز به آن پرداختند.

توافق بزرگ بر سر برقراری صلح و پایان بحران سوریه 

 

وزیران خارجه ایران، ترکیه و سوریه در نشست سه جانبه خود که حدود دو ساعت و نیم به طول کشید در مورد آخرین وضعیت سیاسی حل بحران سوریه و همچنین نشست آتی رییسان جمهوری سه کشور که روز چهارشنبه در سوچی روسیه با محوریت موضوع سوریه برگزار خواهد شد، رایزنی کردند.

روزنامه ها در گزارش های صفحه های نخست خود به نتیجه این نشست پرداختند:

روزنامه «جمهوری اسلامی» با اشاره به سخنان وزیر امور خارجه ایران در این نشست مبنی بر اینکه «برخی کشورهای منطقه به جای جنگ افروزی، برای صلح و ثبات تلاش کنند» گزارش داد: روز شنبه در نشست کارشناسان ارشد سه کشور در تهران، متن مقدماتی برای اجلاس سران آماده شد و روز یکشنبه در جلسه وزرای خارجه، ضمن تبادل نظر در مورد هماهنگی اجلاس سران که روز چهارشنبه بین روسای جمهوری ایران، ترکیه و روسیه در سوچی برگزار می‌شود، توافق شد.

این روزنامه در ادامه به نقل از ظریف افزود: فکر می‌کنم روند مفیدی که برای دستاوردهایی که در آستانه برای مقابله با تروریسم و همین‌طور برگرداندن آرامش و ثبات در سوریه به دست آمد، پیگیری و دنبال می‌شود. روند آستانه نشان داد وقتی کشورهای موثر منطقه همکاری کنند، این امکان وجود دارد که همه کارهایی که سایر کشورها نتوانسته بودند انجام دهند، این سه کشور انجام دهند.

 

امکان مشارکت کُردها در کنفرانس گفت‌ وگوی ملی سوریه

«مذاکره سه‌جانبه در آنتالیا درباره سوریه»؛ عنوان گزارش «شرق» از این نشست بود که در آن به روایت «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه سوریه از نشست مشترک اشاره کرد و نوشت: در این نشست درباره امکان مشارکت کُردها در کنفرانس گفت‌ وگوی ملی سوریه که قرار است ۲۲ نوامبر (اول آذر) در شهر سوچی برگزار شود، بحث و تبادل‌نظر شد. همچنین بر سر مسائل مهم توافق شد و نتایج این نشست به اطلاع رؤسای‌ جمهور سه کشور رسانده خواهد شد. نشست روز گذشته وزیران خارجه روسیه، ترکیه و ایران در آنتالیا، در راستای فراهم‌کردن مقدمات برای نشست رؤسای جمهور سه کشور برگزار شده است.

امیدواری نسبت به آینده متحد برای مردم سوریه عنوان روزنامه «مردم سالاری» بود که در آن آمده است: از دی ماه سال گذشته تاکنون هفت دور مذاکرات سوریه در آستانه پایتخت قزاقستان با سرپرستی ایران، روسیه و ترکیه آغاز و با تداوم آن صلح و ثبات به مناطق مختلف سوریه راه یافته و با توافق برای ایجاد چهار منطقه کاهش تنش در این کشور، روند برقراری صلح سرعت بیشتری یافته است.

در گفت و گوهای آستانه هفت موضوع مانند نادیده گرفتن آتش بس و تلاش برای تقویت آن، کاهش تنش‌ها به ویژه در ادلب و بررسی پرونده‌های مربوط به اسیران، زندانیان و آینده روند سیاسی سوریه مورد بررسی قرار گرفت. رییسان جمهوری ایران و روسیه در فروردین ماه سال جاری و همزمان با حمله موشکی آمریکا به سوریه درتماس تلفنی این اقدام آمریکا را تجاوزکارانه، ‏خلاف حقوق بین‌المللی و منشور ملل متحد و تنها کمک به تروریست‌ها دانستند.

به نوشته مردم سالاری، روسیه، ترکیه و ایران کشورهای ضامن روند حل و فصل سیاسی بحران سوریه و برقراری ثبات و امنیت در این کشور هستند.

 

روندی مفید برای پایان بحران سوریه

در این رابطه روزنامه «ابتکار» نیز از روندی مفید برای پایان بحران در سوریه خبر داد و عنوان کرد: در این نشست روند مفیدی که برای دستاوردهایی که در آستانه برای مقابله با تروریسم و همین طور برگرداندن آرامش و ثبات در سوریه به دست آمد، پیگیری و دنبال می شود. روند آستانه نشان داد وقتی کشورهای موثر منطقه همکاری کنند، این امکان وجود دارد که همه کارهایی که سایر کشورها نتوانسته بودند انجام دهند، این سه کشور انجام دهند.

پایان داعش 

 

نیروهای ارتش سوریه و متحدانش دیروز موفق شدند شهر البوکمال واقع در حومه استان شرقی دیرالزور را آزاد کنند. این شهر در که پنج کیلومتری مرز عراق واقع شده، آخرین شهر مهمی بود که در کنترل داعش بود. روزنامه ها این پیروزی را پایانی بر داعش خواندند.

«وعده صادق حاج قاسم» عنوان گزارش «خراسان» بود که در آن می خوانیم: در حالی که اواخر شهریور ماه سرلشکر قاسم سلیمانی نابودی داعش را تا دو ماه دیگر وعده داده بود، پس از آزادی شهرراوه در عراق و شهر «بوکمال» نیز روز گذشته به عنوان آخرین پایگاه شهری داعش در سوریه پاک سازی شد تا وعده فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران محقق شود و دولت خودخواندۀ داعش در عراق و سوریه پایان پذیرد.

به گزارش خراسان، پناه بردن تروریست‌های داعشی متواری از بوکمال به سمت گروه‌های مورد حمایت آمریکا که به اختصار «قسد» خوانده می‌شوند، دلیل و مدرک دیگری بر رابطه این گروه تروریستی تکفیری و آمریکاست که قبلا نیز بارها با هدف نجات آن ها مواضع ارتش سوریه و همپیمانان را بمباران کرده بود و همچنین در موضوع سیطره گروه‌های مورد حمایت این کشور بر رقه، طی توافقی با داعش‌، تروریست‌هایش را از این شهر به جبهه‌های درگیری در حومه دیرالزوروشمال سوریه منتقل کرده بود.

 

تکمیل حلقه نهایی کریدور مقاومت با آزادی البوکمال

روزنامه «جوان» هم از تکمیل حلقه نهایی کریدور مقاومت با آزادی البوکمال خبر داد و نوشت: نیروهای مقاومت سرانجام آخرین شهر مهم در کنترل داعش در سوریه را آزاد کردند تا هم میخ نهایی را بر تابوت این گروه تروریستی بکوبند و هم حلقه نهایی کریدور مقاومت را تکمیل کنند. همزمان با این تحولات میدانی وزرای خارجه سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در سوچی گردهم آمدند تا درباره سوریه پس از داعش مذاکره کنند.

جوان افزود: اساساً بحران سوریه و هجوم داعش به عراق برای تضعیف و از بین بردن محور مقاومت طراحی و اجرا شد. ناظران معتقدند با این تحولات نظم جدید منطقه‌ای در حال شکل‌گیری است که مدیریت آن در دست تهران قرار دارد.

به گزارش سروش، روزنامه «ابرار سیاسی» در گزارش خود از آزادسازی آخرین پایگاه تروریست های تکفیری در سوریه، عنوان کرد: اهمیت استراتژیک شهر بوکمال باعث شده بود که در یک ماه اخیر رقابت شدیدی میان ارتش سوریه و همپیانانش از یک سو و نیروهای کرد تحت حمایت آمریکا از سوی دیگر بر سر کنترل بر آن دربگیرد که در نهایت با سیطره ارتش سوریه بر این شهر عملا می توان آمریکا را بازنده این رقابت به حساب آورد.

انتهای پیام///

کد خبرنگار:۲۵۹۶۰

کد اپراتور:۳۱۴۶۲

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه