کد خبر:2909
پ
شهری

لزوم برنامه‌ریزی شهری برای تحقق حد مطلوبی از تعادل

شهر مجموعه‌ای اجتماعی و فرهنگی است که انسان در آن محوریت دارد و نظام برنامه‌ریزی شهری باید حد مطلوبی از تعادل را برای آسایش مردم لحاظ کند.

شهر مجموعه‌ای اجتماعی و فرهنگی است که انسان در آن محوریت دارد و نظام برنامه‌ریزی شهری باید حد مطلوبی از تعادل را برای آسایش مردم لحاظ کند.

به گزارش سروش، شهر یکی از مهمترین کانون‌های زندگی انسان و مجموعه‌ای اجتماعی و فرهنگی است که انسان در آن محوریت دارد و از این رو انتظار می‌رود نظام مدیریت و برنامه‌ریزی شهری شرایطی مطلوب را به لحاظ فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی در شهر فراهم کند به گونه‌ای که هر بخش بتواند حد مطلوبی از تعادل را برای تامین آسایش، آرامش و شکوفایی توانمندی‌های انسان در چارچوب مدنیت شهری برقرار سازد.

 

 

در هم تنیدگی‌های انسان

شهر با توجه به ویژگی‌های خود و در هم تنیدگی‌های انسان و محیط به ویژه در جهان مدرن، فضایی است که روز به روز پیچیده تر می شود و نیازهای تازه می آفریند، و کارکردهای دوگانه به خود می گیرد، گاه آشیانه‌ای امن برای آسایش انسان می‌شود و گاهی بستری برای زایش ناامنی و دلهره.

به در واقع آنچه در شهرهای امروزی بیشتر نمود دارد، افزایش آسمانخراش‌ها، توسعه بزرگراه‌ها، فراوانی مراکز خرید و جلوه‌های تمدن مدرن شهری است و در سوی دیگر رشد حاشیه نشینی، بی‌خانمانی و به طور کلی نابرابری‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است؛ نابرابری‌هایی که بیش از هر چیز زاییده عدم توزان و تعادل در برنامه‌ریزی‌ها و سیاستگذاری‌های شهری و غلبه نگاه تقلیل گرایانه در توسعه بوده است.

نگاهی به تناقض‌ها و قطب بندی‌های موسوم به شمال و جنوب در شهرها، این سوال را ایجاد می‌کند که جایگاه انسان در برنامه‌ریزی‌ها و سیاستگذاری‌های شهری کجاست؟ اگر انسان خود طراح، سیاستگذار، عامل و به طور کلی محور توسعه است، پس چرا در سیاستگذاری‌ها، سیاست‌زدگی، تقلیل‌گرایی و ساده‌انگاری و بی‌توجهی به آینده غلبه دارد؟ چرا شهرها با وجود صرف هزینه‌های کلان روز به روز بی‌قواره‌تر می‌شوند و هر اندازه پیشرفت و به اصطلاح آبادانی که صورت می‌گیرد، در کنار آن زائده‌هایی نامیمون سربر می‌آورد.

 

 

مدیریت شهری

آنچه امروز در مدیریت شهری بر آن تاکید می‌شود، پیاده‌سازی الگوی حکمرانی خوب شهری است، الگویی که در آن، نظام اداره شهرها نه از بالا به پایین که در ارتباطی افقی از پیوند و همکاری میان مردم، نهادهای مدنی و سازمان‌های رسمی دولتی شکل می‌گیرد.

در حکمروایی خوب شهری، نظام اداره شهرها باید دارای حدی مطلوب و بهینه از شفافیت، پاسخگویی، مشارکت‌طلبی، قانونمداری و به طور کلی کارآمدی باشد و به واسطه آن شهرها در مسیری حرکت کنند که شاخص‌ها، امکانات و ویژگی‌های مناسب برای زندگی شهروندان را در خود محقق سازند. در واقع مدیریت شهری، نظامی مطلوبیت دارد که شهروند محور بوده و با مشارکت دادن مردم در برنامه‌ریزی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها، بستری برای تحقق توسعه پایدار شهری باشد، اما آنچه در واقعیت سیاستگذاری‌ها و نظام مدیریت شهری در ایران شاهد هستیم با اهداف و چشم‌اندازهای شهر مطلوب به مصداق‌های توسعه پایدار و مبهم بودن نقش و جایگاه انسان درطراحی سیاست‌ها، فاصله بسیاری دارد.

اگر انسان طراح، عامل و هدف توسعه است اما اغلب می‌بینیم که طراحان و سیاستگذاران به دور از آینده‌نگری و بی‌توجه به آمایش سرزمین، شرایط، چالش‌ها، فرصت‌ها و نقاط قوت و ضعف در شهرها، به برنامه‌ریزی اقدام می‌کنند که بیشتر به ناموزونی و ناپایداری در توسعه می‌انجامد تا مطلوبیت و پایداری.

 

 

تصمیمات غیرکارشناسی

ترسیم اهداف و چشم‌انداز شهری بر اساس نیازهای آنی و تصمیمات غیرکارشناسی نه فقط مدیریت برنامه‌ریزی شهری را به بستری آسیب‌زا تبدیل کرده است بلکه برآیند آن از تضاد و شکاف میان الزامات محیط و نیازهای شهروندان با سیاست‌ها و برنامه‌ها حکایت دارد.

در واقع سیاست‌زدگی، تقلیل‌گرایی و آرمان‌گرایی در برنامه‌ریزی‌ها باعث شده است که حداقل‌ها هم آنگونه که باید در شهرها پیاده نشود چه رسد به توسعه پایدار و حکمروایی مطلوب شهری.؛ چنانکه شاهد هستیم که شهرها به ویژه آن‌ها که کلان شهر اطلاق می‌شوند، میدانی از تعارض، تقابل و قطب‌بندی به شمار می‌روند تقابل میان شمال و جنوب، مرکز و پیرامون، دارا و ندار و …

 

 

آهنگ متوازن توسعه در برنامه‌ریزی شهری

برنامه‌ریزان و سیاستگذاران در شعار بر حقوق انسان، و مشارکت شهروندان و آهنگ متوازن توسعه در برنامه‌ریزی شهری و اجرا تاکید می‌کنند و درعمل با دستگاه پایداری و هماهنگی در توسعه ناکوک می‌شوند.

مدیریت شهری از نظام برنامه‌ریزی شهری و سیاستگذاری تنها زرق و برق و ظواهر مدرنیته را برگرفته و به ژرفای آن پی نبرده‌اند، سیمای شهرها با وجود بودجه‌های هنگفتی که در زیبایی منظر هزینه شده است به موجود ناقص‌الخلقه‌ای می‌ماند که بخش‌هایی از آن دارای رشد بی‌رویه و بخش‌هایی نیز گویا روندی کاهنده دارند و در این میان حقوق شهروندی انسان است که همچون مرغ عزا و عروسی قربانی می‌شود؛ قربانی برنامه‌ریزی‌های آنی، ساده‌انگاری در سیاستگذاری و تبعیض در ترسیم اهداف توسعه‌ای.

 

 

برنامه‌ریزی شهری
به گزارش سروش، در حالی که انتظار می‌رود انسان و جامعه مدنی، بخشی مهم از ساختار برنامه‌ریزی شهری و سیاستگذاری شهری باشد، اما فردمحوری مدیریتی به عنوان آفتی در نظام برنامه‌ریزی شهری عمل می‌کند، سیاست‌ها بی‌قاعده و قانون در مدیریت‌های کوتاه مدت طراحی و به صورت ناقص اجرا و با تغییر مدیریت‌ها کنار گذاشته می‌شوند، در خصوص برآوردها و هزینه‌ها نه فقط شفاف‌سازی صورت نمی‌گیرد که مدیریت‌ها نیز اغلب با فرافکنی مسائل و مشکلات شهری، از هرگونه پاسخگویی طفره می‌روند. شهر بافتی اجتماعی- فرهنگ و سیاسی- اقتصادی است و انتظار می‌رود در این مجموعه، همه بخش‌ها و عناصر در ترکیبی هماهنگ و متوازن برای اعتلای مادی و معنوی انسان حرکت کنند و سیاستگذاران با بهره‌گیری از نگاه کارشناسانه و آینده‌نگر زمینه شکوفایی شهرها و تبدیل ضعف‌ها به نقاط قوت و چالش‌ها را به فرصت فراهم کنند به گونه‌ای که نه فقط شهروندان امروز که نسل‌های فردا را نیز از توسعه پایدار شهری بهره‌مند سازند نه اینکه آینده را به بهای سوء مدیریت، تدبیر و عدم عقلانیت در برنامه‌ریزی شهری قربانی کنند.

 

 

 

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۲۵۹۸۰

کد اپراتور: ۳۱۴۶۳

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه