اخبار برگزیده

کد خبر:3191
پ
اسحاق

تاکید معاون رئیس‌جمهور بر لزوم حمایت دستگاه‌ها از تولید داخلی

معاون اول رئیس‌جمهور در جلسه ستاد تنظیم بازار بر لزوم حمایت همه دستگاه‌ها از تولید داخلی تاکید کرد.

معاون اول رئیس‌جمهور در جلسه ستاد تنظیم بازار بر لزوم حمایت همه دستگاه‌ها از تولید داخلی تاکید کرد.

به گزارش سروش،اسحاق جهانگیری گفت: همه دستگاه‌ها باید با در نظر گرفتن اهمیت حمایت از تولید داخلی به تنظیم بازار در کشور کمک کنند.

جلسه ستاد تنظیم بازار ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد.

جهانگیری در این جلسه با قدردانی از دست‌اندرکاران کارگروه تنظیم بازار و تلاش برای حفظ ثبات و آرامش در بازار کالا و خدمات، گفت: خوشبختانه بازار ارزاق و توزیع کالاهای مصرفی در کشور وضعیت مناسبی دارد و دغدغه و نگرانی خاصی برای مردم ایجاد نشده است.

معاون اول رئیس‌جمهور در ادامه افزود: ممکن است که در برخی مقاطع شاهد افزایش قیمت تعدادی از کالاها باشیم که البته دلایل اقتصادی مختلفی دارد، اما در مجموع در بازار و عرضه کالا از نظر کمیت و قیمت مشکل خاصی وجود ندارد باید برای تنظیم بازار راهکارها و روش‌های اقتصادی را به کار گیریم، اقتصاد باید بتواند حرکت منطقی خود را داشته باشد به همین دلیل باید حتی الامکان با ساز و کارهای اقتصادی بدنبال تنظیم بازار و کنترل قیمت‌ها باشیم.

جهانگیری در ادامه افزود: برای تنظیم بازار در شرایطی که ساز و کارها و روش‌های اقتصادی پاسخگو نیست، ابزارهای دیگری نظیر تعیین تعرفه و محدودیت ثبت سفارش می‌تواند موثر باشد که البته در این‌گونه شرایط باید موضوع حمایت از تولید داخلی و توجه به کشاورزان و تولید‌کنندگان نیز همواره مورد توجه قرار گیرد.

رئیس ستاد تنظیم بازار گفت: پرداخت مابه‌التفاوت قیمت کالاها از سوی دولت در مقایسه با میزان تورم از دیگر راهکارهای تنظیم بازار در شرایطی که ساز و کارهای اقتصادی موثر نیست، البته در این گونه موارد حتماً باید نظر مثبت سازمان برنامه و بودجه کشور مبنی بر تخصیص بودجه لازم اخذ شود چرا که در غیر اینصورت دولت نمی‌تواند به تعهد خود عمل نماید.

وی در  ادامه افزود: نظارت بر اصناف در جهت تنظیم بازار یک ضرورت است، سازمان تعزیرات حکومتی باید در برخی مقاطع سال که تقاضای جامعه در بازار بیشتر است، نظارت جدی‌تری داشته باشد تا برخی افراد سودجو نتوانند از طریق احتکار و اقدامات ناصحیح اقتصادی، اختلالی در بازار ایجاد کنند.

جهانگیری در مورد ضرورت حمایت از تولید داخل گفت: همه دستگاه‌ها باید با در نظر گرفتن اهمیت حمایت از تولید داخلی ، به تنظیم بازار در کشور کمک کنند، از وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌خواهم شبکه‌های توزیع کالاها را به دقت مورد بررسی قرار دهند تا انحصار در این شبکه‌ها ایجاد نشود و روند توزیع کالا به درستی صورت گیرد.

معاون اول رئیس‌جمهور  در خصوص آزادسازی قیمت‌ها گفت: برنامه آزاد‌سازی قیمت‌ها باید همواره در دستور کار باشد و لازم است که در کارگروه تنظیم بازار این موضوع بصورت دقیق مورد بررسی قرار گیرد که امکان آزادسازی قیمت‌ها برای چه کالاهایی میسر است. در دولت یازدهم نیز قیمت برخی کالاها آزادسازی شد و عده‌ای دغدغه آن را داشتند که قیمت این اقلام بالا رود اما در عمل قیمت این کالاها کاهش پیدا کرد. 

به گزارش سروش، معاون اول رئیس‌جمهور در ادامه افزود: ذخایر کالاهای اساسی که در زمان تحریم‌ها به دلیل شرایط خاص افزایش یافته بود، در وضعیت فعلی که شرایط پیچیده‌ای وجود ندارد و کشور از ثبات داخلی و بین‌المللی خوبی برخوردار است، میزان ذخایر کالاهای اساسی البته نیازمند بررسی مجدد است. البته ذخایر کالاهای اساسی همواره باید در وضعیت اطمینان بخش قرار داشته باشد.

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۲۵۹۷۰

کد اپراتور: ۳۱۴۶۳

منبع
برنا
ارسال دیدگاه