کد خبر:2839
پ
aba43c26-97b2-4348-9128-8f16e2bbaf35
وزیر ارتباطات:

نسل پنجم تلفن همراه در مرحله آزمایش مدل‌های مفهومی است

نسل پنجم تلفن همراه زودتر از سال ۲۰۲۳ تجاری نمی‌شود و اکنون در مرحله آزمایش مدل‌های مفهومی است.

نسل پنجم تلفن همراه زودتر از سال ۲۰۲۳ تجاری نمی شود و اکنون در مرحله آزمایش مدل‌های مفهومی است.

به گزارش سروش، وزیر ارتباطات، در گفت و گو با خبرنگاران، درباره ارایه خدمات نسل پنجم تلفن همراه در کشور افزود:

نسل پنجم تلفن همراه زودتر از سال ۲۰۲۳ در دنیا تجاری نخواهد شد و امروز در مرحله آزمایش مدل‌های مفهومی است و امروز دستگاه یک گیرنده نسل پنجم، در اندازه یک «فرغون» باربری است.

وی خاطر نشان کرد: یعنی دستگاه نسل پنجم تلفن همراه، یک دستگاه تجاری نیست و فقط یک مدل مفهومی است و این مدل، برای نخستین بار در ایران نمایش داده شده و معنی آن این است که تا کاربرد تجاری نسل پنجم زمان بسیاری طول خواهد کشید.

به گزارش خبرنگاران، شهریورماه سال جاری، آذری جهرمی در آیین رونمایی از نسل پنجم تلفن همراه که اپراتور دوم تلفن همراه کشور آن را برگزار کرده بود، از اجرایی شدن آن طرح تا پایان برنامه ششم توسعه خبر داد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اینکه آیا خود از اپلیکیشن‌ های ایرانی استفاده می کند نیز اظهار داشت:

بله؛ من از برنامه‌های حمل و نقل، پیام رسان‌ها و ابزارهای ایرانی، بنا به نیازهای روز که پیشنهاد می‌شود، استفاده می‌کنم و می‌بینم که چگونه پیشرفت‌ها در این زمینه اتفاق می‌افتد و این پیشرفت‌ها را خوب می دانم.

وی تصریح کرد:

امروز ۲۳ هزار گروه برنامه نویس فارسی زبان و ایرانی در بازار اندروید ایران در حال تولید محصول هستند و هر کدام برای خود بازار دارند؛ حدود ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار نفر در این زمینه فعالیت و کار می کنند که باید به این گروه‌ها بها داد.

آذری جهرمی خاطر نشان کرد:

متاسفانه هرکدام می‌خواهند که یک گپی را شروع کنند، عده‌ای از کسب و کارهای سنتی در برابر آنها مقاومت می کنند و بحث «وامصیبتا» از سوی آنها بالا می رود و تجارت برخی دیگر بهم می خورد، یا سهم آن‌ها کم می‌شود که با این وضعیت نمی‌شود کار کرد و انتظار داشت که پیشرفت در کشور رخ دهد.

وی ادامه داد:

فرهنگ مردم هم در این حوزه بسیار موثر است، برخی مواقع ما بسته‌های حمایتی از این شرکت‌های کسب و کار جدید در نظر می‌گیریم که دیگران به آن اعتراض می کنند ولی باید از این شرکت‌ها حمایت کرد و نمی‌شود شعار اشتغال و تولید بومی داد ولی از آنها حمایت نکنیم.

وزیر ارتباطات در عین حال گفت:

البته باید دغدغه‌های مردم را نیز در نظر گرفت و نگرانی آن‌ها بیشتر درباره این است که اطلاعات شخصی مورد دستبرد قرار گیرد که این مسئله نیز باید حل شود و دستگاه قضایی و دولت در این زمینه حساس باشندو این فعالیت‌ها چارچوب دار شود.

وزیر ارتباطات اظهار داشت: مردم نیز باید اطمینان داشته باشند که وقتی وارد استفاده از این خدمات می شوند، اطلاعات آنها محفوظ است، ضمن اینکه مردم بدانند که اگر از برنامه‌های داخلی استفاده کنند باعث اشتغال‌زایی جوان کشور می شوند.

آذری جهرمی درباره مطالعه و توجه به پیام‌های مخاطبان پست‌های قرار داده شده توسط وی در فضای مجازی نیز گفت:

من بیشتر این پیام‌ها می‌خوانم، ولی باید برخی از پیام‌ها را پاسخ داد، برخی دیگر از پیام‌ها توسط مخاطبان جواب داده می‌شود و لزومی ندارد که به دیگر پیام‌ها همان لحظه پاسخ داد.

وی تصریح کرد: البته مطالب و حضور من در فضای مجازی برای اطلاع رسانی یک طرفه نیست و ما به عنوان مسئول در حاکمیت باید در بین مردم باشیم، دغدغه‌های آن‌ها بشنویم و مد‌نظر قرار دهیم، چون رضایت خداوند در رضایت مردم است و می‌خواهیم خدمت کنیم، پس باید از نظرات آن‌ها باخبر باشیم.

آذری جهرمی ادامه داد: شاید نتوانیم در جمع همه مردم برویم ولی در فضای مجازی می توانیم صداهای آنها را بشنویم؛ برخی از حرف‌هایی که مطرح می‌شود، سلیقه اشخاص است ولی می توان نظرات مردم را نظر گرفت.

به گزارش سروش، وزیر ارتباطات، ،برخی از نظرات مردمی را نیز ناشی از نبود اطلاع آنها و برخی را نیز شیطنت ارزیابی کرد.

 

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۲۵۹۴۰

کد اپراتور: ۳۱۴۸۹

منبع
ایرنا
لایسنس ها
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + شانزده =

کلید مقابل را فعال کنید