کد خبر:3071
پ
لاریجانی
رئیس مجلس در مراسم تودیع و معارفه رییس جدید و پیشین کتابخانه مرکزی:

پژوهش باید به جای پول نفت بخشی از بودجه دانشگاه ها را تامین کند

لاریجانی: دانشگاه‌ها باید بپذیرند که بخشی از بودجه خود را از طریق پژوهش تامین کنند زیرا دانشگاه‌های معتبر دنیا از طریق فروش نفت اداره نمی‌شوند.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: دانشگاه‌ها باید بپذیرند که بخشی از بودجه خود را از طریق پژوهش تامین کنند زیرا دانشگاه‌های معتبر دنیا از طریق فروش نفت اداره نمی‌شوند و باید انگیزه‌ای را در آنها ایجاد کنیم که این دو بخش به طور طبیعی نیازمند هم باشند.

به گزارش سروش، علی لاریجانی روز دوشنبه در مراسم تودیع و معارفه رییس جدید و پیشین کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران افزود: تردیدی نیست که ظرفیت‌های خوبی به لحاظ نیروی انسانی و اساتید دانشگاهی در کشور وجود دارد و طبعا دانشگاه تهران نیز از چنین ظرفیتی برخوردار است و یکی از دانشگاه‌های درجه یک کشور به شمار می‌رود.

اتصال بخش‌های دانشگاهی با بخش‌های اجرایی کشور

وی افزود: همیشه این گله وجود دارد که سیستم دیوانی کشور به بخش‌های دانشگاهی از نظر پژوهشی متصل نیست و این مساله قصه امروز هم نیست، از حدود سی و چند سال پیش این موضوع مطرح بوده است که چگونه می‌توان بخش‌های دانشگاهی را با بخش‌های اجرایی کشور مرتبط کرد، در این راستا مشکل اصلی پول نفت و نظام بودجه‌ریزی کشور است.

لاریجانی اضافه کرد: ما در اداره کشور پولی را به دستگاه‌های اجرایی می‌دهیم، با دانشگاه‌ها نیز همین کار را می‌کنیم و طی یک سال با این پول امورات خود را می‌گذارند در واقع نه دستگاه‌های اجرایی احساس نیاز به دانشگاه‌ها دارند و نه دانشگاه‌ها چنین احساسی را دارا هستند.

رییس مجلس یادآور شد: در این سال‌ها روش‌های مختلفی طراحی شد، دفتر ارتباط مجلس با دانشگاه یا ارتباط با صنعت هم طراحی شد اما نتیجه‌بخش نبود.

 

برقرار نشدن اتصال دانشگاه، صنعت و پژوهش با وجود افزایش بودجه پژوهش

لاریجانی ادامه داد:در این سال‌ها بودجه پژوهش را هم افزایش دادیم اما آیا مشکل کشور از نظر تولید حل شد؟ پاسخ این است به ندرت، زیرا آن بخشی که باید به دانشگاه‌ها مراجعه کند احساس نیاز نمی‌کرد و این اتصال دانشگاه، صنعت و پژوهش انجام نمی‌شد.

وی افزود: در این سال‌ها جلسات متعددی هم برگزار شد که چگونه می‌توان به پژوهش‌های دانشگاهی کمک کرد اما متاسفانه آن اتصال دانشگاه، صنعت و پژوهش برقرار نشد.

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: در این راستا می‌توانیم در دولت و همچنین بودجه کشور ایده‌هایی را مطرح کنیم که به این موضوع سامان دهیم، باید به نوعی ارتباط بودجه دانشگاه‌ها و مشوق‌هایی که در بخش‌های تولیدی است به یکدیگر متصل کنیم، به عنوان مثال به بخش تولید بگوییم بودجه‌ای را که داده‌ایم که در دانشگاه‌ها پژوهش انجام شود مالیات آن را هم اخذ می‌کنیم به نوعی بتوانیم در بخش‌های خصوصی و دولتی انگیزه‌هایی را ایجاد کنیم.

 

دانشگاه‌ها باید بخشی از بودجه خود را از طریق پژوهش تامین کنند

لاریجانی افزود: دانشگاه‌ها باید بپذیرند که بخشی از بودجه خود را از طریق پژوهش تامین کنند زیرا دانشگاه‌های معتبر دنیا از طریق فروش نفت اداره نمی‌شوند و باید انگیزه‌ای را در آنها ایجاد کنیم که این دو بخش به طور طبیعی نیازمند هم باشند.

وی ادامه داد: بنده به مرکز پژوهش‌های مجلس هم اعلام می‌کنم که با دانشگاه‌ها همکاری داشته باشد تا به راه‌حل‌های منطقی دست یابند، ضمن این که آقای نهاوندیان که در این جلسه حضور دارند فکر می‌کنم موافق هستند که در دولت چنین ایده‌هایی پیاده‌سازی شده و اقداماتی عملیاتی شود.

رییس مجلس افزود: گسترش دانشگاه‌ها زیاد است و به نظر بنده برخی از این دانشگاه ها روی حساب و کتاب هم گسترش پیدا نکرده‌اند، ضمن این که روش کنکور هم معضل جدیدی را در کشور ایجاد کرده است لذا باید اختیاراتی به دانشگاه‌ها داده شود تا بتوانند افراد فاضل را انتخاب کنند بخصوص در مقاطع تحصیلات تکمیلی و دکترا که آسیبی که در سایر مقاطع ایجاد شده تا قسمت‌های بالاتر نیاید.

 

دانشگاه‌ها می‌توانند افراد را از نظر علمی انتخاب کنند

لاریجانی تاکید کرد: زمانی تصویب کردیم کنکور برداشته شود اما سازوکار آن در وزارتخانه‌ها سامان نیافت. دانشگاه‌ها می‌توانند افراد را از نظر علمی انتخاب کنند، این حرف سنجیده‌ای است و سپس تمرکز بیشتری بر کیفیت کار علمی داشته باشند، دراین راستا تصور می‌کنم با مرکز سنجش و وزارت علوم هم اگر کار شود می‌توان به فرمول عاقلانه‌ای که بر اساس شرایطی افراد را انتخاب کند دست یافت.

به گزارش سروش، وی در پایان به انتخاب حجت‌الاسلام رسول جعفریان به عنوان رییس جدید کتابخانه دانشگاه تهران اشاره کرد و گفت: آقای جعفریان از صاحب‌نظران و دانشمندان تاریخ کشور است و همه با آثار وی آشنا هستند، رییس جدید کتابخانه دانشگاه تهران فردی پرکار و پرتلاش است که امیدوارم در این مسئولیت بتواند کارهای مفیدی را برای دانشگاه تهران انجام دهد.

انتهای پیام///

کد خبرنگار:۲۵۹۹۰

کد اپراتور:۳۱۴۶۲

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه