اخبار برگزیده

کد خبر:3460
پ
Migrants Journeys Glance

درخواست نهادهای بین‌المللی از سازمان‎ملل برای رسیدگی به بحران مسلمانان میانمار

۳۵ نهاد بین‌المللی از جمله سازمان عفو بین‌الملل در نامه‌ای به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار رسیدگی به بحران کشتار مسلمانان میانمار  شدند.

۳۵ نهاد بین‌المللی از جمله سازمان عفو بین‌الملل در نامه‌ای به شورای حقوق بشر سازمان‎ملل متحد خواستار رسیدگی به بحران کشتار مسلمانان میانمار  شدند.

به گزارش سروش، در بخشی از این نامه آمده است: ما قویا از شورای حقوق بشر می‌خواهیم که هر چه سریع‌تر نشستی فوق‌العاده در خصوص وضعیت حقوق بشری رو به وخامت مسلمانان میانمار برگزار شود.

 

وضعیت حقوق بشری رو به وخامت مسلمانان میانمار

 

این نامه می‌افزاید: با توجه به گزارش‎های جدی نقض حقوق بشر، معتقدیم که یک نشست برای اقدام قاطع و اطمینان از تحقیقات بین‌المللی و نظارت بر وضعیت این کشور ضروری است.

 

این نهادهای حقوق بشری در نامه خود از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواسته‌اند که با تصویب یک قطعنامه، توقف فوری «جنایت علیه مسلمانان میانمار» در میانمار را خواستار شود.

 

شورای حقوق بشر که ۴۷ عضو دارد، از زمان تاسیس در سال ۲۰۰۶ تاکنون در مجموع ۲۶ بار تشکیل جلسه داده است و به ندرت نشست فوق‌العاده تشکیل می‌دهد.

 

نامه نهادهای بین المللی در شرایطی نگاشته شده است که شورای امنیت سازمان ملل متحد در ابتدای ماه جاری میلادی به سبب مخالفت چین نتوانسته بود قطعنامه ای علیه میانمار به تصویب برساند.

 

قتل عام مسلمانان و به آتش کشیده شدن روستاهای آن‌ها در میانمار که از سوی ارتش و غیرنظامیان مسلح سازمان‌دهی می شود، در ماه‎‎‎‎‎‎های گذشته شدت گرفته است.

 

بر اساس آمار نهادهای بین‌المللی، تعداد مسلمانان روهینگیا که پس از آغاز دور جدید خشونت ها به بنگلادش گریخته‌اند، به بیش از ۶۰۰ هزار پناهجو می‌رسد.

 

به گزارش سروش، دولت میانمار این افراد را مهاجران غیر قانونی بنگلادشی می داند و از اعطای حق شهروندی به آنها خودداری می‌کند.
 

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار:۲۵۹۶۰

کد اپراتور:۳۱۴۹۰

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه