اخبار برگزیده

کد خبر:3703
پ

دست خیر خیّرین مدرسه‎ساز بر مدارس کشور

بیستمین نشست مجمع خیّرین مدرسه‎ساز در استان تهران برگزار شد.

بیستمین نشست مجمع خیّرین مدرسه‎ساز در استان تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سروش از بیستمین نشست مجمع خیّرین مدرسه‎ساز که در محل مجمع خیّرین مدرسه ساز استان تهران برگزار شد، این مراسم با حضور تعداد زیادی از خیّرین مدرسه‎ساز کشور برگزار شد.

در این مراسم که به منظور هم‎اندیشی و بهبود رویکردهای مجمع خیّرین مدرسه‎ساز در کشور برگزار شده بود، محمدرضا حافظی، رئیس این مجمع، مدیر کل آموزش و پرورش استان تهران و مدیر کل امور نوسازی مدارس استان تهران و بیش از صد تن از خیّرین مدرسه‎ساز استان حضور یافتند.

خبرنگار سروش در حاشیه این مراسم با تعدادی از خیّرین حاضر در مراسم گفت‎وگو کرده که در ادامه بخشی از آن را ملاحظه خواهید نمود:

در ابتدا با آقای عشقی نماینده بنیاد خیریه “جواد موفقیان” هم‎صحبت می‎شویم که از حدود ۲۲ سال پیش در سال ۱۳۷۶ فعالیت مدرسه‎سازی خود را در تهران شروع کرده و به گفته وی نتیجه اقدامات این بنیاد احداث ۲۶ واحد آموزشی شامل دبستان و دبیرستان و مدارس فنی حرفه‎ای در سطح استان تهران بوده است.

عشقی اینگونه ادامه می‎دهد که در مجموع، فعالیت‎های بنیاد خیریه “جواد موفقیان” شامل ۷۰ هزار متر مربع واحد آموزشی است که بعد از روند ساخت این مدارس نیز در پروسه تجهیز آن‎ها، تسهیلات لازم را در اختیارشان قرار می‎دهیم.

در حال حاضر نیز قریب به ۱۴۰۰۰ دانش آموز در حال تحصیل در مدارس ما هستند که غالب این مدارس در مناطق پرتراکم و محروم جنوب شهر احداث شده‎اند.

نماینده بنیاد خیریه “جواد موفقیان”، انگیزه این بنیاد از فعالیت در زمینه مدرسه‎سازی را این می‌داند که زیر بنای هر مملکتی به دانش افراد است و ما باید ابتدا زیربنای فرهنگی‎مان را تقویت کنیم و با وجود اینکه دولت در زمینه مدرسه‎سازی فعال است اما در این راستا خیّرین نیز برای دستیابی به این هدف باید به کمک دولت آمده و در این زمینه نقش فعالی ایفا کنند. 

خیّرین مدرسه‎ساز

 *** مشکل عمده روستاییان ما از ناآگاهی و کم سوادی است

در ادامه مراسم با خیّر مدرسه‎سازی آشنا می‎شویم که از سال ۱۳۷۶ به امر مدرسه‎سازی مشغول بوده و اولین مدرسه خود را در روستای تکاب شهرستان آذربایجان غربی ساخته است. وی پس از آن در دیگر استان‎های کشور نظیر استان کهگلویه و بویراحمد، سیستان و بلوچستان، کردستان و همدان و گیلان در حال ساخت مدارس بوده و هم اکنون نیز بر پروژه ساخت مدرسه‎ای در یکی از روستاهای استان کرمان نظارت می‎کند.

“مهشید خاکبازنژاد” از دوران کودکی‎اش می‎گوید که چگونه تحت سرپرستی عمه‎اش بزرگ شده و تربیت یافته است. فردی که سهم بسزایی در مسیری که “خاکبازنژاد” در تمام این سال‎ها طی کرده، داشته است.

مشاهده فعالیت‎های بنیاد خیریه عمه‎اش و تلاش مستمری که وی در این راه داشته، همگی موجب شده که “خاکبازنژاد” بعد از فوت وی به این فکر بیافتد که نگذارد فعالیت‎های عمه‎اش بی‎ثمر بماند و راه وی را ادامه می‎دهد.

خاکبازنژاد می‎گوید: من در ابتدای شروع فعالیت‎هایم در سال ۱۳۷۶ به نواحی اطراف تهران سر می‎زدم و مشاهده می‎کردم که عمده معضل نواحی حاشیه نشین اطراف تهران از مهاجرت روستاییان به شهر حاصل می‎شود و همواره تهران را در ذهن خود به عروسی تشبیه می‎کردم که دور تا دور آن را غدد چرکی فراگرفته است. از این روی بود که به این نتیجه رسیدم، اگر بتوانیم منابع رفاهی مورد نیاز روستاهایمان را تامین کنیم دیگر مهاجرت روستاییان به شهر ضرورتی پیدا نمی‎کند. 

وی از انگیزه و اشتیاق شخصی‎اش برای ساخت مدرسه‎ می‎گوید و توضیح می‎دهد که چطور در مراجعه به روستاهای مختلف کشور عمده مشکل مردم را در عدم آگاهی و سطح سواد کم آن‎ها یافته و بعد از آن تلاشش را بر افزایش سطح سواد افراد گذاشته است.

خاکبازنژاد زیباترین خاطره خود از تمامی سال‎های فعالیتش در زمینه مدرسه‎سازی را لحظه افتتاح مدرسه می‎داند،‎ زمانی که دانش آموزان با ذوق و اشتیاق زیاد کنجکاو هستند تا مدرسه را از نزدیک ببینند و شیرین‎ترین بخش را هنگامی می‎داند که در آخر لبخند رضایت از ماحصل کار بر چهره خیر نقش می‎بندد.

 

خیّرین مدرسه‎ساز

 

 *** آموزش و پرورش رویکرد فراجناحی باید داشته باشد

این را بهروز روزبهانی می‎گوید فردی که به همراه دوست و شریک کاری‎اش “دلیری” قریب به بیست سال است که مشغول به فعالیت در امر مدرسه‎سازی هستند و این کار را با ساخت مدرسه‎ای در منطقه ۱۳ شروع کرده‎اند و پس از آن فعالیت خود در این زمینه را در تمامی نواحی تهران ادامه داده‎اند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا مانند سایر خیّرین تنها در مناطق محروم استان مشغول به فعالیت نیست، می‎گوید: عمده مدارسی که ما در استان تهران ساختیم در مناطق محروم نبوده، چرا که ما معتقدیم کلمه محروم تنها در بعضی از مناطق مصداق پیدا می‎کند، اما آموزش و پرورش باید در این زمینه رویکرد فراجناحی داشته باشد. 

وی ادامه می‎دهد: در هر جایی که احتیاج به آموزش هست، آموزش و پرورش و خیّرین باید ورود پیدا کنند و حتی ممکن است در مناطق مرفه هم این نیاز دیده شود، کما اینکه سابق نیز این اتفاق افتاده و بنده به همراه آقای “دلیری” حتی مدارسی را در شمال شهر تهران تاسیس کرده‎ایم.

روزبهانی بهترین خاطره خود از قریب به ۲۰ سال فعالیتش در امر مدرسه‎سازی را دعوت کردن از فردی دانسته تا به همراه وی در یکی از مراسم افطاری مجمع خیّرین مدرسه‎ساز شرکت نماید و بعد از آن خود این فرد به این وادی وارد شده و امروزه نزدیک به ۱۰۴ مدرسه در سراسر کشور ساخته است.

 

خیّرین مدرسه‎ساز

***هر آن کس نکویی کند بر سزا   

روزبهانی در میان صحبت‎هایش از فردی یاد می‎کند که بعد از اینکه تنها پسرش بر اثر حادثه‎ای از دنیا می‎رود، با پول دیه فرزندش اقدام به ساخت مدرسه می‎نماید. به همین علت با کمی پرس و جو وی را در میان جمعیت می‎یابیم و به پای حرف‎های وی می‎نشینیم. “ابراهیم مسعودیان” فردی است که پس از اینکه پسرش را در سال ۱۳۸۷ در تصادفی از دست می‎دهد تنها شرط برای گذشتن از خون پسرش را منوط به دریافت دیه از متهم برای ساخت مدرسه می‎کند. 

وی علت تصمیم خود را این می‎داند که قبل از فوت فرزندش نیز همواره با همسرش مشتاق بودند تا قدمی در راه نیکی رساندن به دیگران بردارند و بعد از فوت پسرش، با راهنمایی یکی از دوستانش با مجمع آشنا می‎شود.

این آشنایی موجب می‎شود تا “مسعودیان ” را در تصمیمی که گرفته است مصمم‎تر کند و موجبات ساخت مدرسه را فراهم می‎کند و امروزه شاهد این هستیم که هنرستان فنی و حرفه‎ای در منطقه ۱۳ با نام فرزندش شروع به کار کرده است.

*** تاسیس ۳۵ فضای آموزشی در کرمانشاه

محمدرضا حافظی، رئیس مجمع خیّرین مدرسه‎ساز استان تهران در حاشیه نشست مطبوعاتی این مراسم از ایجاد ۳۵ فضای آموزشی در استان کرمانشاه، پس از زلزله غرب کشور خبر داد.

وی افزود: با مصاحبت و مشورت و تماسی که با سایر دوستان خیّر مدرسه‎ساز در ایران و خارج از کشور داشته‎ام قرار به ساخت این تعداد از فضای آموزشی در کرمانشاه شده که در این راه سفیر ایران در آلمان قول همکاری در ساخت ۳ مدرسه و آقای “علاق بند”، جوان‎ترین خیر مدرسه ساز کشور نیز قول مساعدت در ساخت ۳ مدرسه دیگر از مجموع، ۳۵ فضای آموزشی را داده‎اند.

به گزارش خبرنگار سروش، رئیس مجمع خیّرین مدرسه‎ساز استان تهران در پایان اظهار کرد: ۶۵۰ هزار خیّر در داخل کشور و ۱۰۰۰ خیّر در خارج از ایران در امر مدرسه سازی فعال هستند و امیدواریم که تعداد خیّران به ۱۳ میلیون نفر برسد.

 

 

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۲۵۹۸۰

کد اپراتور: ۳۱۴۶۹ 

منبع
سروش
ارسال دیدگاه