کد خبر:3982
پ
محمدعلی-نجفی-شهردار-تهران-شد

شهردار تهران از آمادگی نسبی شهر تهران برای مقابله با زلزله خبر داد

شهردار تهران ضمن اشاره به میزان مقاومت ساختمان‌های تهران در برابر زلزله، از آمادگی نسبی شهر تهران برای مقابله با زلزله خبر داد.

شهردار تهران ضمن اشاره به میزان مقاومت ساختمان‌های تهران در برابر زلزله، از آمادگی نسبی شهر تهران برای مقابله با زلزله خبر داد.

به گزارش سروش، شهردار تهران ضمن تسلیت به مناسبت حادثه زلزله کرمانشاه، اظهار کرد: شهرداری تهران در حد توان خود نسبت به جبران آثار مخرب زلزله کرمانشاه اقدام کرد.

 

 

نجفی شهردار تهران در پاسخ به پرسشی در مورد آمادگی تهران در مقابله با حوادث غیرمترقبه مثل زلزله تصریح کرد: زلزله، طبیعت زمین است و نباید از آن ترسید. بلکه باید کاری کنیم که ریسک این حادثه تا حد امکان کاهش یابد. طبیعتا ایجاد ساختمان‌های بهتر و فراهم کردن امکانات برای شرایط بعد از وقوع حادثه و مدیریت بحران تهران از جمله موضوعات حیاتی است.

 

 

وی تاکید کرد: مدیریت بحران تهران از برخی جهات در شرایط مناسبی قرار دارد و جای نگرانی نیست. در بخش آموزش و سخت افزاری آمادگی داریم. البته مدیریت و پیشگیری باید محور قرار گیرد که نظام مهندسی بخشی از مقوله پیشگیری به حساب می‌آید و البته این موضوع در حیطه شهرداری تهران نیست.

 

میزان مقاومت ساختمان‌های تهران در برابر زلزله

 

شهردار تهران در مورد میزان مقاومت ساختمان‌های تهران در برابر زلزله اظهار کرد: در برخی نقاط تهران ساختمان‌ها روی گسل یا نزدیک به گسل ساخته شده‌اند که کار اشتباهی است. برخی ساختمان‌های تهران در برابر زلزله ۷ ریشتری هم مقاوم هستند، اما برخی نیز در مقابل زلزله پنج ریشتری نیز مقاومت ندارند. در آئین‌نامه نظام مهندسی تاکید شده که ساختمان‌ها حداقل باید در برابر شدت زلزله ۷ ریشتری، مقاوم باشند.

 

 

طرح کاهش بافت فرسوده تهران در مرحله عملیاتی

وی همچنین با اشاره به ضرورت کاهش حجم بافت فرسوده تهران، گفت: کاهش بافت فرسوده در تهران آغاز شده است، اما باید توجه داشته باشیم که از سوی دیگر بر تعداد آن اضافه می‌شود. آقای رئیس جمهور به نوسازی بافت فرسوده تهران تاکید بسیاری دارند. در این مورد دو جلسه با حضور رئیس جمهور برگزار شده که آخرین جلسه مربوط به دو هفته پیش است. در آن جلسه طرح تهیه شده برای کاهش بافت فرسوده تهران با همکاری وزارت راه و شهرسازی ارائه شد و مورد تایید رئیس جمهور قرار گرفت و در حال حاضر در مرحله عملیاتی شدن قرار دارد.

 

 

نجفی تاکید کرد: با اجرای طرح کاهش حجم بافت فرسوده تهران قول می‌دهم طی چند سال آینده تحولی در بافت فرسوده ایجاد شود که برای شهروندان تهران محسوس خواهد بود.

 

“مدیریت بحران تهران” با “شهرداری” است

 

شهردار تهران با اظهار اینکه مدیریت بحران شهر تهران بر عهده شهرداری است، گفت: در این زمینه از نظر برنامه‌ای آمادگی داریم. همچنین برای محلاتی که ممکن است در اثر وقوع زلزله دچار خسارات شوند، برنامه ریزی کرده‌ایم. البته هنوز آموزش برای این محلات آغاز نشده است.

 

 

آمادگی نسبی شهر تهران برای مقابله با زلزله

 

به گفته نجفی، در ۱۰ پارک جنگلی تهران امکان اسکان برای جمعیتی حدود ۶۰۰ هزار نفر ایجاد شده است. همچنین ۵۰ هزار بسته کمک‌های اولیه فراهم شده است. افزون بر اینها ۱۱۰ پایگاه یا سوله که در اختیار بخش‌های مختلف بود، در حال پس گرفتن آنها هستیم که یکی هم در اختیار صدا و سیما بود. بنابراین آمادگی نسبی در تهران برای مقابله با حوادث غیر مترقبه مثل زلزله وجود دارد.

لزوم افزایش بودجه تامین تجهیزات بحران

وی در ادامه با بیان اینکه در زمینه تجهیزات مربوط به بحران به ویژه زلزله نیز آمادگی نسبی داریم، اظهار کرد: لازم است بودجه سال آینده برای تهیه تجهیزات مربوط به بحران افزایش پیدا کند.

 

 

شناسنامه بحران برای ۱۰۰۰ مدارس تهران

 

شهردار تهران با تاکید بر ضرورت آموزش برای مدارس در زمینه حوادث غیرمترقبه گفت: برای ۱۰۰۰ مدرسه شناسنامه بحران تهیه کرده‌ایم. همچنین ضمن توافقی که با وزیر آموزش و پرورش صورت گرفته، قرار شده با همکاری وزارت آموزش و پرورش، مدیریت بحران در مدارس جدی‌تر گرفته شود و ۱۰ ساعت وقت مدرسه در اختیار کارشناسان شهرداری به منظور ارائه آموزش‌های لازم مربوط به مدیریت بحران قرار داده شود.

به گزارش سروش، نجفی در پایان در مورد مقاوم سازی مدارس نیز اظهار کرد: چند سال پیش یک میلیارد دلار در قانون بودجه آموزش و پرورش برای مقاوم سازی مدارس به کار گرفته شد که نمی‌دانم چه مقدار از آن به تهران تخصیص پیدا کرد، اما واضح است که نظارت بر مقاوم سازی مدارس و سایر ساختمان‌ها از جمله ساختمان‌های تجاری و مسکونی بر عهده شهرداری است.

 

 

 

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۲۵۹۸۰

کد اپراتور: ۳۱۴۹۱

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه