کد خبر:3902
پ
فلسطین

گفت‌وگوی ملی گروه‌های فلسطینی در بیانیه پایانی نشست قاهره

نشست گفت‌وگوی ملی گروه‎های فلسطینی، موسوم به نشست قاهره که طی دو روز در مصر برگزار شد، بر هفت موضوع اصلی برای پایان دادن به شکاف داخلی و سازوکار حل این مسأله تاکید کرده‎است.

نشست گفت‌وگوی ملی گروه‎های فلسطینی، موسوم به نشست قاهره که طی دو روز در مصر برگزار شد، بر هفت موضوع اصلی برای پایان دادن به شکاف داخلی و سازوکار حل این مسأله تاکید کرده‎است.

به گزارش سروش،  در بیانیه گفت‌وگوی ملی ، بر برگزاری انتخابات در فلسطین تا قبل از ۲۰۱۸ و مرجعیت توافق سال ۲۰۱۱ در پرونده امنیتی نوار غزه تأکید شده است.

در بیانیه پایانی نشست‌های گفت‌وگوی ملی گروه‌های فلسطینی بر اهمیت تلاش جدی برای رفع موانع عمل دولت وفاق ملی به وظایف و مسئولیت‌های خود در قبال ملت فلسطین در غزه تأکید شده است.

این بیانیه همچنین بر لزوم پایان مشکلات ساکنان غزه در عرصه‌های معیشتی، بهداشتی و آموزشی از جمله حل مشکلات برق، آب و بازسازی این منطقه و تلاش برای رفع موانع موجود در گذرگاه‌ها به منظور فراهم شدن زمینه تردد آزادانه تأکید دارد.

در جریان نشست گفت‌وگوی ملی ، اوضاع داخلی فلسطین بر اساس پایبندی به اصول ملی و تحکیم و تقویت وحدت ملی مورد بررسی قرار گرفت و تمامی طرف‌ها بر اهمیت وحدت ملی که زمینه‌ساز تقویت مبارزات ملت فلسطین در داخل و خارج به منظور آزادسازی سرزمین و مقدسات و تحقق آزادی، استقلال و حق بازگشت و حق تعیین سرنوشت خواهد شد، تأکید کردند.

گروه‌های شرکت‌کننده در نشست‌های قاهره بر لزوم بازسازی و احیای هر چه سریعتر سازمان آزادی‌بخش فلسطین (ساف) بر اساس توافقنامه سال ۲۰۰۵ قاهره تأکید کردند و از کمیته احیا و اصلاح ساختار ساف خواستند برای این منظور تشکیل جلسه دهد اما زمان این جلسه را مشخص نکردند.

گفت‌وگوی ملی فلسطینی همچنین بر لزوم برخورداری دولت تشکیلات خودگردان از اختیارات خود در نوار غزه و عمل آن به مسئولیت‌هایش در راستای اجرای توافقات صورت گرفته در تاریخ ۲۰۱۷/۱۰/۱۲ میان دو جنبش فتح و حماس در این زمینه تاکید کرده و راه‌های تقویت حضور دولت در غزه را بررسی کردند.

این نشست از کمیته آزادی‌ ها که در تاریخ ۲۰۱۱/۵/۴ بر اساس توافقنامه آشتی ملی شکل گرفته است، برای ازسرگیری هر چه سریع‌تر فعالیت خود در کرانه باختری و نوار غزه دعوت و بر لزوم تضمین آزادی‌ها و حقوق ملت فلسطین بر اساس قانون تاکید کردند.

در بیانیه نشست قاهره از کمیته آشتی اجتماعی برای ازسرگیری فعالیت خود و تلاش برای ارائه تسهیلات و تأمین خواسته‌های مادی، معنوی و قانونی برای عمل به مسئولیت‌هایش دعوت به عمل آمده است.

بیانیه پایانی نشست قاهره از کمیته مرکزی انتخابات و طرف‌های ذیربط خواسته است زمینه برگزاری انتخابات ریاست تشکیلات خودگردان، مجلس قانونگذاری و شورای ملی را حداکثر تا سال ۲۰۱۸ فراهم کنند.

این بیانیه اختیار انتخاب زمان برگزار انتخابات را به محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین واگذار کرده است که باید پس از رایزنی با گروه‌ها و نهادهای ملی و سیاسی در این زمینه تصمیم‌گیری کند.

این بیانیه همچنین بر حاکمیت قانون و حفظ امنیت فلسطینیان و ساکنان آن طبق توافق سال ۲۰۱۱ و اجرای فوری قوانین طبق توافق اخیر آشتی ملی در قاهره تأکید کرده است.

گفت‌وگوی ملی  گروه‎های فلسطینی از فراکسیون‌های پارلمانی در مجلس قانونگذاری خواستند بندهای مورد توافق در مورد فعالیت این مجلس و ازسرگیری فعالیت‌های مرسوم آن را اجرا کنند.

شرکت‌کنندگان در اجلاس قاهره همچنین تصمیم اخیر دولت آمریکا مبنی بر عدم تمدید  فعالیت دفتر ساف در واشنگتن به منظور اعمال فشار علیه مقامات فلسطینی و وادار کردن آنها به تسلیم در برابر

خواسته‌های آمریکا در زمینه تلاش های این کشور برای تحمیل راه حل منطقه‌ای همسو با طرح‌های رژیم صهیونیستی را محکوم کردند.

گروه‌های فلسطینی ضمن مخالفت با راه‌حل‌های موقتی در زمینه تشکیل کشور دارای مرزهای موقتی و نیز مخالفت با به رسمیت شناختن “یهودی‌سازی اسرائیل” و دیگر طرح‌های مغایر حقوق ملت فلسطین، بر حمایت از تلاش‌ها برای عضویت تشکیلات خودگردان در موسسات و معاهدات بین‌‌المللی به منظور محاکمه رژیم صهیونیستی به خاطر جنایت‌هایش تأکید کردند.

به گزارش سروش،گروه‌های شرکت‌کننده در نشست قاهره از کشورهای عربی و اسلامی و نهادهای آنها خواستند که از مبارزات ملت فلسطین حمایت کرده و به تعهدات مالی خود بر اساس مصوبات کنفرانس بازسازی غزه در ۲۰۱۴ پایبند باشند.

 

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار:۲۵۹۶۰

کد اپراتور:۳۱۴۹۰

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه