اخبار برگزیده

کد خبر:4147
پ
مسجد

کشته‎شدن ۳۰۵ تن در حمله مسلحانه به نمازگزاران مصری (به‎روز رسانی شده)

مسئولان امنیتی مصر اعلام کرده‌اند، در حمله مسلحانه افراد ناشناس به مسجدی در استان سینای شمالی مصر،۳۰۵ تن از مردم عادی و نظامیان کشته شدند.

مسئولان امنیتی مصر اعلام کرده‌اند، در حمله مسلحانه افراد ناشناس به مسجدی در استان سینای شمالی مصر،۳۰۵ تن از مردم عادی و نظامیان کشته شدند.

به گزارش سروش، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، آنگونه که مسئولان مصری گفته‌اند در جریان این حمله مسلحانه  بیشتر کشته شدگان افراد غیرنظامی هستند که برای ادای نماز جمعه به این مسجد رفته بودند که نظامیان مصری نیز در آن حضور داشتند.

این حمله مسلحانه به مسجد شهرک الروضه در استان سینای شمالی رخ داده و احتمال می‌رود از سوی گروه‌های تندرو وابسته به داعش برنامه‌ریزی شده باشد.

مسئولان امنیتی مصر اعلام کرده‌اند که در مجموع ۳۰۵ تن  از جمله ۲۷ کودک افزایش یافته، ارتش مصر عملیات بی‌امانی را علیه کانون‌های تروریستی آغاز کرده است. در این حمله کشته شده‌اند و بیش از ۱۲۵ تن نیز زخمی هستند که تعدادی از نظامیان مصری نیز در بین کشته شدگان هستند.

پلیس مصر اعلام کرده بیش از ۳۰ فرد مسلح سوار بر چند خودرو به این مسجد حمله کرده‌اند و سپس موفق به فرار شده‌اند. تروریست‌ها ابتدا اقدام به انفجار یک بمب کردند و سپس با محاصره مسجد به سمت نمازگزاران تیراندازی کردند. آن‌ها همچنین خودروهای مردم را در اطراف مسجد به آتش کشیدند و مسیرهای منتهی به شهرک الروضه را بستند.

این حمله مسلحانه به دلیل اینکه یک مسجد و نمازگزاران را هدف قرار داده در نوع خود در مصر بی‌سابقه است گرچه نیروهای نظامی مصری نیز در این مسجد حضور داشته‌اند. این حمله می‌تواند سرآغاز یک سری سرکوب‌های خشن دولت مصر و به تبع آن واکنش خشن‌تر گروه‌های شبه‌نظامی حاضر در صحرای سینا باشد.

 

به گفته وزارت بهداشت مصر۱۲۵ تن در این حمله زخمی شده‌اند که حال برخی از آنها وخیم است. در بیمارستان بئر العبد در استان سینای شمالی وضعیت فوق العاده اعلام شده است. در همین راستا مصر درحال برگزاری نشست امنیتی فوق العاده‌ای با ریاست عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور مصر برای بررسی پیامدهای این حمله است. این نشست با حضور وزرای دفاع و کشور و رئیس سازمان اطلاعات کل برگزار می‌شود.

 

در پی این حمله دولت مصر سه روز عزای عمومی اعلام کرده است. ارتش مصر نیز تجهیزات نظامی و نیرو به منطقه اعزام کرده است که حاکی از عملیات گسترده علیه گروه‌های تندرو در روزهای آینده است.

 

عبدالفتاح سیسی نیز وعده داده است که این حمله کثیف بدون مجازات باقی نخواهد ماند. یک مسؤول فلسطینی در نوار غزه هم گفت، مقامات مصری بازگشایی گذرگاه مرزی رفح را به تعویق انداخته‌اند.

 

ساکنان روستای الروضه واقع در غرب شهر العریش در سینای شمالی شب گذشته ده‌ها کشته این حادثه را تشییع کردند.

 

شاهدان عینی گفتند، ساکنان روستا پیکر ۳۰۵ کشته این حادثه را تشییع و در گورهای جمعی دفن کردند.

پیام رئیس‌جمهوری مصر

عبدالفتاح سیسی نیز در سخنرانی خود در پی این حادثه گفت: این اتفاق صلابت ما را برای مبارزه با تروریسم بیشتر خواهد کرد و ما با تمام قدرت و قاطعیت به آن پاسخ خواهیم داد.

وی افزود: ما به این حمله مسلحانه پاسخ محکمی می‌دهیم. نیروهای مسلح و پلیس انتقام خون شهدا را می‌گیرند و ثبات در مرحله آینده برقرار خواهد شد.

رئیس‌جمهوری مصر افزود: حادثه سینا تلاشی برای نابودی اراده ما در مبارزه با تروریسم بود اما مصر به نیابت از منطقه و جهان به مقابله با تروریسم ادامه می‌دهد. این اتفاق انعکاسی از تلاش ما برای مقابله با تروریست‌هاست.

سیسی در پایان به خانواده‌های کشته‌شدگان حادثه تسلیت گفته و برای زخمی‌شدگان شفای عاجل آرزو کرد.

تعویق در بازگشایی گذرگاه رفح

در این راستا یک مقام فلسطینی در نوار غزه که خواست نامش فاش نشود، گفت: طرف مصری رسما ابلاغ کرده که گذرگاه رفح که قرار بود امروز بازگشایی شود در پی این حمله خونین باز نمی‌شود و فعلا به تعویق می‌افتد.

 

سفارت فلسطین در قاهره نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد، مقامات مصر گفته‌اند بازگشایی گذرگاه به دلایل اوضاع امنیتی در سیناء به تعویق می‌افتد.

 

منابع قبیله‌ای به القدس العربی گفتند، افراد مسلح مسجد را با چهار خودرو محاصره و بعد ازا نفجار بمبی نمازگزاران را به رگبار بستند که باعث این حجم کشته شد.

 

شاهدان عینی درباره جزئیات این حمله مسلحانه که بزرگترین و خونبارترین حمله در تاریخ جدید مصر است گفتند، مسجد متعلق به صوفی‌هاست و رد پای آشوب طایفه‌ای در آن دیده می‌شود. معمولا صدها تن در آنجا نماز جمعه اقامه می‌کنند.

 

شاهدان گفتند، امام جماعت مسجد الروضه در مرکز بئر العبد در غرب شهر العریش نیز تاکید کرد، این مسجد معمولا مملو از نمازگزاران می‌شود.

به گفته شاهدان، دو انفجار بمب بعد از نماز در خارج از مسجد رخ داد بعد تیراندازی بی‌هدف افراد مسلح به روی نمازگزاران در داخل مسجد شروع شد که این کشتار عظیم را به راه انداخت.

 

به گزارش سروش، استان سینای شمالی محل اصلی فعالیت‌های تندروها به ویژه گروه‌های افراطی وابسته به داعش است و بارها حملاتی علیه نظامیان مصری در این استان رخ داده است.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه