کد خبر:4206
پ
ادیانی

پس گرفتن استعفای سعد حریری چه پیامی برای آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی دارد؟

نماینده قائمشهر: امیدواریم امنیت و آرامش لبنان بر هم نخورد و سیاستمداران این کشور در چارچوب منافع کشورشان حرکت کنند.

نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به پس گرفتن استعفای سعد حریری نخست وزیر لبنان گفت: امیدواریم امنیت و آرامش لبنان بر هم نخورد و سیاستمداران این کشور در چارچوب منافع کشورشان حرکت کنند.

علت های پس گرفتن استعفای سعد حریری

به گزارش سروش، علی ادیانی در گفت‌وگو با رسانه‌ها، درباره این که پس گرفتن استعفای سعد حریری چه پیامی برای آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی دارد، گفت: این مساله از چند منظر قابل تحلیل است، یک نگاه این است که سعد حریری سمت اجرایی داشته و بخشی از اداره امور کشور لبنان در اختیار وی بوده است لذا این امکان وجود دارد که به این نتیجه رسیده  اقدامش متناسب با منافع ملی نبوده و تصمیم به اصلاح رفتار گرفته البته شاید این نوع نگاه خیلی به واقعیت نزدیک نباشد.

وی در ادامه در خصوص پس گرفتن استعفای سعد حریری افزود: تحلیل دوم این است که عربستان به عنوان سلسله جنبان این فتنه جدید در لبنان و ایجاد اغتشاش در نظر داشت تا استعفای سعد حریری را به یک جنگ میان شیعه و سنی تبدیل کند. در واقع عربستان قصد داشت آشوب و اختلالی را در کشور لبنان ایجاد کند تا زمینه ای برای ورود و حمله نظامی اسرائیل و زمین گیر کردن ملت لبنان باشد.

نماینده مردم قائمشهر در مجلس در ادامه با بیان اینکه «بنابراین عربستان در عمل چنین فرآیندی را با استعفای سعد حریری مشاهده نکرد» تصریح کرد: از طرف دیگر بعد از اعلام خبر استعفا به دلیل مجموعه مدیریتی که وجود داشت و انسجام قومیت های مذهبی، مردم و مسئولان لبنان دست فتنه گران را برای ایجاد آشوب، خوب خواندند و با درایت جلوی نقشه شوم وهابیت تکفیری را گرفتند.

عربستان و آمریکا از استعفای سعد حریری به اهداف خود دست نیافتند

ادیانی با بیان اینکه «عربستان و آمریکا از استعفای سعد حریری نخست وزیر مستعفی لبنان  به اهداف خود دست نیافتند» اظهار کرد: اکنون نیز با اخذ تعهداتی سعد حریری را مجاب کرده اند تا به لبنان برگردد شاید گمانه زنی رییس جمهور فرانسه و ملاقاتی که با سران نظام سلطنتی آل سعود داشته در نوع رفتار نخست وزیر مستعفی لبنان بی تاثیر نبوده است.

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر اینکه «امیدواریم امنیت و آرامش کشور  لبنان بر هم نخورد و سیاستمدارانی مانند سعد حریری بتوانند در چارچوب منافع کشورشان حرکت کنند» گفت: البته خانواده سعد حریری و ۹ میلیارد دلار از سرمایه اش در عربستان هستند، ضمن این که به نظر می رسد آنچه رسانه ها اعلام کردند، عربستان هنوز اهرم های فشار برای القای نظرات تکفیری خودش را به طور کامل از دست نداده است.

به گزارش سروش، وی در پایان تصریح کرد: امیدواریم سعد حریری بستر فتنه را در لبنان فراهم نکند، تمام ظن و گمان ها به عملکرد نخست وزیر مستعفی لبنان بر می گردد، لذا باید دید آیا حضور و برگشت او به لبنان در راستای یک نگاه درست و انگیزه خیر خواهانه است یا خیر.

انتهای پیام///

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه