کد خبر:4149
پ
وزیر بهداشت
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی:

سازمان ملل برای پایان دادن به فاجعه انسانی در یمن کوتاهی می کند.

سازمان ملل و سازمان های بین المللی در انجام وظیفه انسانی خود در مورد مردم مظلوم یمن کوتاهی می کنند.

سازمان ملل و سازمان های بین المللی در انجام وظیفه انسانی خود در مورد مردم مظلوم یمن کوتاهی می کنند.

 

 

به گزارش سروش، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: آنچه از نظر بیماری و کمبود غذا در یمن رخ داده است یک فاجعه انسانی است و سازمان ملل و سایر سازمان های بین المللی برای پایان دادن به این فاجعه انسانی کوتاهی می کنند.

 

سید حسن هاشمی روز شنبه افزود: مردم و دولت ایران برای کمک آماده اند به شرط اینکه راه های کمک رسانی را باز کنند.

 

 

وی اظهار کرد: موضوع قحطی، وبا و سایر بیماری هایی که مردم مظلوم یمن گرفتار آن هستند، موضوع جدیدی نیست، بیش از چهار ماه است که وبا در این کشور شیوع پیدا کرده است و روز به روز نیز افزایش پیدا می کند.

 

وی ادامه داد: ما در جمهوری اسلامی ایران، آن زمان که امکان انتقال دارو و ارسال کمک های بهداشتی را داشتیم، این کمک ها را در اختیار مردم یمن قرار می دادیم اما الان راه ها را بسته اند و امکان کمک رسانی وجود ندارد. طبیعی است که در ایران هم مثل خیلی از کشورهای دیگر که انسان های نوعدوست وجود دارند، هم در جامعه پزشکی و هم در غیر از آن، افراد زیادی مشتاق هستند که کمک کنند.

 

 

وی اضافه کرد: دولت هم دفاع از این مردم مظلوم و کمک رسانی به آنها را وظیفه خودش می داند. به نظرم سازمان ملل و سازمان های بین المللی در انجام وظیفه انسانی خود در مورد مردم مظلوم یمن کوتاهی می کنند.

 

 

وزیر بهداشت گفت: به عنوان یک انسان همه متاسفیم وقتی که رفتار مدعیان حقوق بشر را می بینیم که می خواهند از حقوق بشر و اعلامیه حقوق بشر مراقبت و دفاع کنند، کسانی که برخی کشورهای آزاده را به عدم رعایت این اعلامیه محکوم می کنند اما خودشان در مقابل فاجعه انسانی در یمن سکوت کرده اند.

 

هاشمی افزود:انسان، واقعا از این شرایط، احساس ناراحتی و غبن می کند. البته از دنیای امروزو قدرتمندان امروز جهان نباید انتظار داشت. آنها خودشان حادثه یمن و مصیبت یمن، عراق و سوریه و حتی قبل از آن در لبنان و افغانستان و قبل از آن جنگ ایران و عراق را ایجاد کردند و واقعا قابل تصور نیست که یک ملت را فقط به علت پول داشتن و قلدری از ابتدایی ترین نیازهای بشری محروم می کنند.

 

 

وزیر بهداشت گفت: یمن اکنون در محاصره کامل است، البته بخشی از یمن در اختیارالقاعده و بخشی هم در اختیار خود زورمداران هست. فاجعه ای که امروز در یمن رخ داده است با هیچ مبنای انسانی سازگاری ندارد، حداقل اجازه دهند سازمان ملل وارد شود یا حداقل بگذارند آزادی خواهان، نوعدوستان و انسان دوستانی که در کشور خودشان هستند وارد شوند و بیماران را مداوا کنند، غذا برسانند و کمک کنند.

 

 

هاشمی خاطرنشان کرد: تاریخ همه چیز را ضبط می کند و هرگز این روزها از حافظه تاریخ فراموش نمی شود. من واقعا متاسفم که نمی توانیم به مردم مظلوم یمن کمک کنیم، جدای از مسئولیت حقوقی که دارم به حکم انسان بودن و به حکم مسلمان بودن، آمادگی هر نوع همکاری را داریم و افتخار می کنیم که بتوانیم به مردم مظلوم یمن کمک کنیم. 

 

 

وی اظهار امیدواری کرد که مجامع بین المللی به قدرتمداران و زورمداران و جنایتکاران فشار بیاورند برای اینکه این فاجعه انسانی پایان پیدا کند.

 

 

به گزارش سروش وزیر بهداشت در پایان تاکید کرد و گفت: ما تلاشمان را می کنیم که بتوانیم راهی برای کمک پیدا کنیم. از طریق سازمان بهداشت جهانی مکاتبه شده است و صبحت کرده ایم و با رئیس سازمان بهداشت جهانی در این زمینه صحبت کرده ایم. امیدوارم از طریق وزارت امور خارجه نیز این تلاش ها را ادامه دهیم، به آنچه تاکنون انجام داده ایم بسنده نکنیم و تلاش های بیشتری برای جلوگیری و پایان دادن به فاجعه انسانی که در یمن رخ داده انجام دهیم.

 

 

 

انتهای پیام///

کدخبرنگار: ۲۵۹۴۵

کد اپراتور: ۳۱۴۹۱

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه