اخبار برگزیده

کد خبر:5401
پ
رکورد فعالیت ۵۰ ساله بورس

شکسته‎شدن رکورد فعالیت ۵۰ ساله بورس در ایران

شاخص بورس برای نخستین بار در طول فعالیت ۵۰ ساله خود، با یک هزار و ۱۳۰ واحد رشد، از مرز کانال ۹۰ هزاری گذشت.

شاخص بورس برای نخستین بار در طول فعالیت ۵۰ ساله خود، با یک هزار و ۱۳۰ واحد رشد، از مرز کانال ۹۰ هزاری گذشت.

به گزارش سروش، بالاترین میزان شاخص بورس، پیش از این به روز ۱۲ دی سال ۹۲ اختصاص داشت که در آن زمان به رقم ۸۹ هزار و ۵۰۰ واحد رسید، پس از آن تاریخ، این شاخص روندی نزولی را تجربه کرد.

 در ماه‎های اخیر به تدریج وضعیت بورس تحت تاثیر رشد قیمت کامودیتی‎ها (مواد پایه و معدنی) در بازارهای جهانی رو به بهبود گذاشت به طوری که توانست، رکوردهای پیشین را نیز پشت سر بگذارد و در جایگاه ۹۰ هزار و ۴۶۹ واحدی قرار بگیرد.

 

هر چند در ماه‎های گذشته به تدریج برخی فعالان سرمایه دوباره فعالیت در بازار سرمایه را از سرگرفته اند، اما حجم معاملات همچنان در اغلب روزهای معاملاتی، پایین است که نشان می دهد، تا برقراری رونق واقعی و پایدار در بورس باید، صبر کرد.

در معاملات امروز یک میلیارد و ۳۳۴ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۲ هزار و ۹۵۳ میلیارد ریال در ۷۳ هزار و ۶۵۴ نوبت خرید و فروش شد.

بررسی شاخص‎های بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت‎های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد،

۳۶۲ واحد و شاخص کل که در آن ارزش و وزن همه شرکت‎های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، ۹۲ واحد افزایش یافت.

شاخص قیمت (هم وزن) که بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت‎های پذیرفته شده در بورس است، ۷۰ واحد و شاخص آزاد شناور که بیانگر آن بخش از سهام شرکت‎هاست که قابل معامله باشد، یک هزار و ۳۰۵ واحد بالا کشید.

شاخص بازار اول که به شرکت‎هایی اختصاص دارد که از نظر سودآوری و درصد سهام آزاد شناور شرایط بهتری دارند، یک هزار و ۳۷ واحد و شاخص بازار دوم بورس یک هزار و ۱۶۵ واحد رشد کرد.

بر این اساس، گروه فلزات اساسی در معاملات امروز صدرنشین بورس شد. در این گروه ۱۶۶ میلیون سهم به ارزش ۴۱۰ میلیارد ریال داد و ستد شد.

گروه فراورده‎های نفتی که پالایشگاه‎ها را در خود جای داده است به ارزش ۳۶۳ میلیارد ریال و کانی‎های فلزی به ارزش ۲۵۹ میلیارد ریال جایگاه‎های بعدی را به خود اختصاص داد.

در رده چهارم، گروه شیمیایی با معاملاتی به ارزش ۲۳۲ میلیارد ریال جای گرفت. گروه خودرو با معاملاتی به ارزش ۱۶۲ میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود کرد.

به گزارش سروش، نمادهای فملی (ملی صنایع مس)، تاپیکو (سرمایه گذاری نفت و گاز تامین)، شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، کگل (صنعتی و معدنی گل گهر)، شپنا (پالایش نفت اصفهان)، فولاد (فولاد مبارکه) و وغدیر (سرمایه گذاری غدیر) در معاملات امروز بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشته و آن را بالا کشیدند.

انتهای پیام///

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه