کد خبر:4334
پ
خشونت علیه زنان

لایحه تامین امنیت زنان در راه مجلس است

لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت در دولت (معاونت امور زنان و خانواده) تدوین شده که بنا به ماهیت قضایی آن، از سوی شورای نگهبان، برای بررسی و تدوین نهایی به قوه قضاییه ارجاع شده است.

لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت در دولت (معاونت امور زنان و خانواده) تدوین شده که بنا به ماهیت قضایی آن، از سوی شورای نگهبان، برای بررسی و تدوین نهایی به قوه قضاییه ارجاع شده است.

 

 

به گزارش سروش، رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه در حال حاضر خشونت خانگی علیه زنان در جامعه بیداد می کند و کمتر به این موضوع توجه می شود.

 

 

پروانه سلحشوری روز شنبه به مناسبت ۲۵ نوامبر و روز جهانی منع خشونت علیه زنان افزود: خشونت خانگی خشونتی است که کمتر در جامعه دیده می شود و بانویی که دچار این نوع خشونت می شود متاسفانه کمتر در اجتماع درباره آن صحبت می کند، به همین دلیل بسیاری از بانوان از آن رنج می برند.

 

وی بدون اشاره به آماری درباره انواع لایحه تامین امنیت زنان تصریح کرد: در اجتماع هر نوع خشونتی دیده می شود اما در خانه، خشونت خانگی دیده نمی شود و این موضوع باعث تزلزل بنیان خانواده، تضعیف شدن حس اعتماد به نفس در میان این قشر از جامعه می شود.

 

سلحشوری با بیان اینکه ما به واسطه خشونت خانگی شاهد تضعیف جایگاه بانوان در اجتماع هستیم، ادامه داد: البته در اجتماع انواع خشونت علیه زنان و در عرصه های مختلف مشاهده می شود که برخی از آنها را می بینیم و به آن توجه هم نمی شود و برخی نیز حتی نمی توانیم ببینیم که اینها بسیار دردناک تر است چون هیچ توجهی به آنها نمی شود.

 

وی خاطرنشان کرد: حتی همین عدم بکارگیری زنان در مناسبی که لیاقت آن را دارند نیز خشونت علیه زنان است چرا که بانوان در این زمینه نیز دچار آسیب می شوند و کمترین توجه نیز به آنها می شود که این موضوع نیازمند تلاش مسئولان برای منع خشونت علیه بانوان است.

 

 

رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی گفت: در مورد زنان اگر کوچکترین خطا را انجام دهند، برای آنها مشکل ساز است و علیه آنها خشونت هایی به وجود می آید اما اگر مردی بزرگترین خطا را داشته باشد هیچ نوع خشونتی بر آنها وارد نمی شود؛ این خود یک نوع خشونت برای نیمی از جامعه است.

 

وی همچنین به روز جهانی منع خشونت علیه زنان اشاره کرد و گفت: باید تلاش شود تا از انواع خشونت علیه زنان کاسته شود، البته در ایران همه مسئولان اجرایی از جمله فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به این موضوع ورود کرده اند.

 

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تاکنون جلسات و همایش های مختلفی برای منع خشونت علیه زنان در کشور برگزار شده است تا در راستای این امر آگاه سازی به ویژه به بانوان شود.

 

وی با اشاره به تصویب لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت در دولت اضافه کرد: همچنین از طرف دولت، شهیندخت مولاوردی معاون سابق امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تلاش کرد تا لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت به مجلس بیایید اما هنوز این لایحه به مجلس نیامده است و سرو صداهایی برای تغییرات در این لایحه وجود دارد.

 

سلحشوری ادامه داد: ما تلاش می کنیم لایحه وارد مجلس بیایید البته تلاش این است که اصل لایحه به مجلس بیاید چون موارد خوبی در آن وجود دارد.

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی درباره این سوال که آیا فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی نیز برای تصویب قطعی این لایحه اقداماتی انجام داده است یا نه، گفت: ما هدف ورود به این لایحه را داشتیم اما منتظریم این لایحه به صحن علنی مجلس بیاید، البته این فراکسیون طرحی در این زمینه ندارد، اما با سخنرانی و حمایت از بانوان هر تلاشی برای منع خشونت علیه زنان انجام خواهیم داد.

 

وی از رسانه ها خواست به وظیفه آگاهی بخشی خود در زمینه منع خشونت علیه زنان همچنان ادامه دهند و افزود: باید کرامت زن حفظ شود و روی حفظ کرامت و عدم خشونت علیه زنان باید کارهای اساسی صورت گیرد.

 

سلحشوری ادامه داد: از طرفی دیگر وزارتخانه ها هم باید وارد این موضوع شوند و کارگاههای آموزشی برای منع خشونت علیه زنان برگزار کنند تا بتوانیم روز به روز شاهد کاهش این مشکلات در جامعه باشیم.

 

 

این نماینده مردم تهران در مجلس اضافه کرد: وزارت آموزش و پرورش وظیفه دارد از دوره ابتدایی دانش آموزان را با موضوع خشونت و منع آن در جامعه آگاه کند تا دانش آموزان جامعه پذیری را از کودکی یاد بگیرند.

 

لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت در دولت (معاونت امور زنان و خانواده) تدوین شده که بنا به ماهیت قضایی آن، از سوی شورای نگهبان، برای بررسی و تدوین نهایی به قوه قضاییه ارجاع شده است.

 

لایحه منع خشونت علیه زنان که از سوی دولت یازدهم تدوین و برای بررسی به قوه قضائیه ارائه شده است، لایحه ای برای ارج نهادن منزلت زنان و امیدی برای این قشر از جامعه است که مورد خشونت همسران خود قرار می گیرند.

 

این لایحه در ۵ فصل و ۹۰ ماده به منظور جلوگیری از بی عدالتی در روابط خانوادگی و ضرورت رفع ظلم و تعدی نسبت به زنان در عرصه خانواده، و همچنین پیش بینی راهکارها و ضمانت های قانونی و جلوگیری از افراط و تفریط در این زمینه از طرف مرکز امور زنان و خانواده دولت یازدهم تدوین شد.

 

 

 به گزارش سروش، نیمی از جمعیت حدود ۸۰ میلیونی ایران را زنان تشکیل می دهند.

 

انتهای پیام///

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه