کد خبر:4602
پ
حشد
فرماندهی حشد شعبی عراق

عملیات آزادسازی منطقه الجزیره و بادیه بین صلاح الدین و الانبار عراق

فرماندهی حشد شعبی عراق از آزادسازی منطقه الجزیره و بادیه بین صلاح الدین و الانبار خبر داد.

فرماندهی حشد شعبی عراق از آزادسازی منطقه الجزیره و بادیه بین صلاح الدین و الانبار خبر داد.

 

به گزارش سروش، به نقل از شبکه خبری سومریه نیوز، فرماندهی حشد شعبی در بیانیه‌ای اعلام کرد: گردان‌های حشد عملیات آزادی الجزیره و بادیه بین الانبار و صلاح الدین را تکمیل کردند.

 

منطقه الجزیره جزو مهم‌ترین مخفیگاه‌های داعش و مسیر امداد داعش از سوریه به این استان‌ها محسوب می‌شد.

 

اکنون تنها بخش غربی مجاور با نوار مرزی عراق و سوریه بین جنوب تل صفوک و شمال القائم باقی مانده است.

 

فرماندهی حشد تأکید کرد که عملیات آزادی شاهد قتل ده‌ها داعشی و کشف مهم‌ترین مخفیگاه‌ها و انبارهای سلاح و تجهیزات بود.

 

عملیات پاکسازی شمال رود فرات و الجزیره روز پنجشنبه آغاز شد.

 

عبدالامیر رشید یارالله، فرمانده عملیات روز شنبه اعلام کرد که در راستای عملیات الجزیره ۳۶ روستا به مساحت ۴۲۰۰ کیلومتر آزاد، چهار خودروی بمب‌گذاری شده منفجر و چند خودروی دیگر منهدم شدند.

 

وی گفت که نیروهای عراقی بیش از ۲۵۰ بمب را خنثی و منفجر کردند و یک کارگاه بمب‌گذاری شده را منهدم کردند و تعدادی از تروریست‌ها را از پای درآوردند.

 

از سوی دیگر نیروهای عراقی روز شنبه محور جدیدی را در راستای عملیات نظامی برای پاکسازی صحرای غربی الجزیره و بادیه از وجود داعش گشودند.

 

در حالی که نیروهای عراقی آخرین عملیات نظامی در صحرای غربی را در طول مرزها با سوریه از استان‌های صلاح الدین و نینوا آغاز کردند روز شنبه جبهه سومشان را از استان الانبار گشودند.

 

این عملیات آخرین عملیات علیه داعش است و در پایان آن حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق شکست نهایی داعش را اعلام خواهد کرد.

 

ابومهدی المهندس، معاون فرمانده حشد شعبی عراق نیز اعلام کرد که این منطقه از نظر نظامی آخرین منطقه‌ای است که داعش در آنجا حضور دارد.

 

وی در عین حال گفت که آزادی این منطقه به معنای پایان داعش نیست بلکه داعشی‌ها در مناطق دیگر هم هستند و خود را بین ساکنان مخفی کرده‌اند.

 

وی گفت: این مساله نباز به پاکسازی گسترده حتی در مناطق آزاد شده دارد چراکه گروه‌های کوچک داعشی هستند که نباید بگذاریم به گروه‌های بزرگ تبدیل شوند. تنها از طریق کنترل بر تمامی مرزها می‌توان امنیت را محقق کرد.

 

المهندس گفت: عملیات آزادسازی منطقه الجزیره و بادیه از دو روز پیش آغاز شده و مساحت ۲۷ هزار کیلومتری را هدف قرار می‌دهد که از شمال فرات و شهر راوه تا منطقه الحضر و از غرب مرزهای سوریه تا غرب مسیر تکریت-صلاح الدین-موصل ادامه دارد.

 

از سو دیگر ابراهیم جعفری، وزیر خارجه عراق با نیکلای ناستا، جانشین وزیر دفاع رومانی دیدار و درباره راه‌های تقویت همکاری نظامی گفتگو کرد.

 

جعفری بر اهمیت امضای یادداشت تفاهم نظامی بین وزارت دفاع عراق و رومانی تأکید کرد.

 

وی گفت: مشارکت نیروهای رومانی در آموزش ارتش عراق پیام همکاری و حمایت واقعی از عراق است.

 

انتهای پیام///

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه