اخبار برگزیده

کد خبر:4620
پ
حححح

محبوبیت سعد حریری در میان گروه‎های مختلف مردم پس از استعفا

القدس العربی با بیان مراسم مردمی خودجوشی که در مرکز بیروت برای بازگشت حریری، نخست وزیر لبنان برگزار شد، از محبوبیت سعد حریری در میان گروه‎های مختلف مردم خبر داد.   به گزارش سروش، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، مراسم مردمی خودجوشی که در مرکز بیروت برای بازگشت سعد حریری، نخست وزیر لبنان برگزار […]

القدس العربی با بیان مراسم مردمی خودجوشی که در مرکز بیروت برای بازگشت حریری، نخست وزیر لبنان برگزار شد، از محبوبیت سعد حریری در میان گروه‎های مختلف مردم خبر داد.

 

به گزارش سروش، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، مراسم مردمی خودجوشی که در مرکز بیروت برای بازگشت سعد حریری، نخست وزیر لبنان برگزار شد، نشان داد که وی ظرف چندین روز آنچه که طی ۱۱ ماه توافق بین او و میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان و طی سالها غیبت در لبنان از دست داده بود، به دست آورده است.

حریری به نحوی به مرحله پس از ترور رفیق حریری پدرش در سال ۲۰۰۵ بازگشته است که در آن هنگام وارد انتخابات پارلمانی شد و پیروزی را برای گروه خود رقم زد و بحرانی که در

عربستان برای وی به وجود آمد به هر نحوی به نفع او تمام شد و باعث شد که وی نسبت به جایگاه خود در نگاه مردم پیش از چندین ماه از زمان انتخابات آسوده خاطر شود.

 

این در حالی است که در گذشته پیش از این تحولات، نظرسنجی‌ها نشان می‌داد که محبوبیت او در میان مردم لبنان بالاخص در میان اهل تسنن کاهش یافته است.

 

در نتیجه آنچه حریری طی دوره حکومتش محقق نساخته بود در یک مدت زمان خارق‌العاده بدون نیاز به ارائه خدمات یا صرف پول‌ به دست آورد.

اگر حریری این محبوبیت را حفظ کند در صورت ورودش به انتخابات می‌تواند آرای بسیاری کسب کند.

 

حریری همچنین می‌تواند جلب نظر مردم در طرابلس را به دست آورد که آن را در انتخابات شهرداری از دست داده بود.

 

وی همچنین نسبت به وضعیت خود در انتخابات در صیدا و اقلیم الخروب و بقاع غربی در رویارویی با رقبایش آسوده خاطر خواهد شد.

 

اگر انتخابات براساس نظام حداکثری برگزار می‌شد حریری می‌توانست اکثر کرسی‌ها را به دست آورد اما قانون انتخابی جدید که بر مبنای نسبی است این امکان را به وی می‌دهد تا آرای بالایی را رقم بزند.

به گزارش سروش، اینجا این سوال مطرح است که آیا همچنان پیشنهاد نزدیک کردن زمان برگزاری انتخابات مطرح است تا از محبوبیت مردمی که حریری به دست آورده، استفاده شود؟

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه