کد خبر:4568
پ
لاریجانی

حقوق بشر اروپایی‌ها راجع به ایران از حالت سیاسی کاری خارج شود

دبیر ستاد حقوق بشر: اروپایی ها در موضوع برجام پای تعهداتشان بایستند و تصمیمات خود را منوط به موافقت آمریکا نکنند.

دبیر ستاد حقوق بشر ، پس از نشست رئیس گروه روابط با ایران پارلمان اروپا و هئیت همراه در جمع خبرنگاران گفت: اروپایی ها در موضوع برجام پای تعهداتشان بایستند و تصمیمات خود را منوط به موافقت آمریکا نکنند.
به گزارش سروش، محمد جواد لاریجانی افزود‌: این افراد از پارلمان اروپا و گروه های دوستی با ایران بودند که طرفدار بسط روابط مختلف با ایران هستند، البته معنایش این نیست که مواضع اروپا نسبت به ایران مواضع مورد قبول ماست.

باید مطمئن شویم اروپایی‌ها تعهداتشان را به خوبی انجام می دهند

دبیر ستاد حقوق بشر گفت: جمعی از نظرات این مهمانان درباره ایران،  مثبت است و در این جلسه مسائلی را با آن ها مطرح کردیم که نخستین مسئله این است که باید مطمئن شویم اروپایی ها تعهداتشان را به خوبی انجام می دهند؛ مثلاً ما در مورد برجام از این نحوه عملی که اروپاییان درباره تعهدات خود دارند راضی نیستیم .

مشاور رئیس قوه قضاییه در امور بین الملل افزود: در هر صورت سه کشور اروپایی برجام را امضا کرده اند و اتحادیه اروپا هم تائید کرده است حالا وقتی که می خواهد روابط خاص اقتصادی اتفاق بیفتد می گویند که آمریکا نمی گذارد. اگر بنا بود که کشورهای اروپایی و به خصوص این سه کشور ، تعهداتشان منوط به توافق آمریکا باشد پس چرا گفتیم ۱+۵  بلکه می گفتیم ۰+۳ لذا اروپایی ها باید پای تعهداتشان بایستند.

تلاش برای گشایش در شرکت ها و بانک ها

وی گفت: هیئت اروپایی در این جلسه توضیح داد که به این اطلاق نیست و گفتند ما در حال تلاش هستیم که گشایش هایی در شرکت ها و بانک هایی که چندان در آمریکا سرمایه ندارند انجام دهیم تا به راحتی کارشان را انجام دهند.

لاریجانی افزود: البته این بدان معنا نیست که آن تحریم ها برداشته شده است، چون ما نگفتیم تحریم های شرکت های کوچک برداشته می شود یعنی بنا بوده است که همه تحریم ها برداشته شوند فلذا توصیه بنده این بود که اروپا تعهدات خود را به خوبی انجام دهد.

مشکل و تفاوت فرهنگی اروپایی‌ها در زمینه های حقوق بشر

دبیر ستاد حقوق بشر گفت: نکته بعد در زمینه های حقوق بشری ، آن ها مطرح کردند که ما یک مشکل و تفاوت فرهنگی داریم که باید به آن توجه شود و ما هم اشاره کردیم که این تفاوت فرهنگی وجود دارد اما مشکلی نیست و مشکل ، موضع نامناسب سیاسی است.

مشاور رئیس قوه قضاییه در امور بین الملل افزود: مثلاً در ایران فرض کنید که فردی متهم به قتل یا  اعدام و یا به جاسوسی متهم می شود و سه سال در زندان است غوغایی به پا می گردد، همین الان اتحادیه اروپا بخشی از مسئولان ما را به خاطر اینکه در امر حقوق بشر می گویند تخلف داشته اند، تحریم کرده اند البته مسئولان قضایی و قضات ما برایشان تحریم های اروپایی خیلی مهم نیست .

وی گفت: این در حالیست که هر روزی که می گذرد صدها کودک یمنی و زن،  مرد ، پیر و جوان در یمن علاوه بر اینکه کشته می شوند به عنوان یک زندانی بزرگ از غذا و دارو هم محروم هستند.

لاریجانی افزود: در یمن هزاران نفر کشته می شوند و در بحرین هم به همین صورت است؛ اما اروپایی ها خیلی که فشار داشته باشند یک اعلامیه می دهند که ما نگرانیم؛ عربستان سعودی و برخی کشورها این کارها را می کنند و اسلحه می فروشند و پول ها هم رد و بدل می شود؛ اما هیچ خبری از لیست تحریم نداریم.

موضع گیری اروپایی ها دفاع از حقوق بشر نیست

دبیر ستاد حقوق بشر گفت: پس معلوم می شود که موضع گیری اروپایی ها درباره بحث حقوق بشر دفاع از حقوق بشر نیست چون اگر چنین بود باید یک تناسبی وجود می داشت.

مشاور رئیس قوه قضائیه در امور بین الملل افزود: بین کسی که هر روز دارد هزاران نفر را می کشد و مردم دارند از گرسنگی می میرند با کسی که دو نفر را به عنوان جاسوس گرفته است باید تفاوت باشد؛ چه طور این میزان اعلامیه علیه یکی هست و این میزان اعلامیه علیه دیگری نیست؟پس مسئله فرهنگی بحث بعدی است این جا اصلاً بحث فرهنگی مطرح نیست.

نظام مدنی سیاسی که ماهیت دموکراتیک دارد

لاریجانی گفت: البته ما توضیح دادیم که یک تجربه بزرگی را آغاز کرده ایم و پس از انقلاب یک نظام مدنی سیاسی که ماهیت دموکراتیک هم دارد و بر اساس عقلانیت اسلامی بوده و با عقلانیت لیبرال و سکولار تفاوت دارد. بنا گذاشته ایم و با همه کاستی ها و مشکلاتی که داشته ایم این تجربه، ایران را به پیشرفته ترین کشور منطقه در علم و تکنولوژی و توانمندی و از همه مهم تر نظام مدنی تبدیل کرده است و لذا غرب باید به این تجربه با احترام نگاه کند.

دبیر ستاد حقوق بشر درباره تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران افزود:‌ در این نشست، آن ها راجع به اصل مذاکرات حقوق بشری با اروپاییان و چشم انداز ما سوال کردند؛ ما با مذاکرات مخالف نیستیم بلکه با وقت تلف کردن مخالف هستیم.

موضع گیری اروپا در امر حقوق بشر از حالت سیاسی کاری خارج شود

وی گفت: چشم انداز مذاکره اگر این باشد که موضع گیری اروپا در امر حقوق بشر راجع به ایران از حالت سیاسی کاری خارج شود چشم انداز خوبی است، پس باید برای آن قرینه ای باشد، اگر مطمئن شویم که این مذاکرات یک چنین جهتی دارد و می خواهد به دور از سیاسی بازی و دغل بازی های سیاسی برای همکاری های حقوق بشری باشد با این گفتگوها مخالفتی نداریم.

مشاور رئیس قوه قضائیه در امور بین المل گفت: تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در ایران چه آن قسمتی که مربوط به امور تجاری است شخصاً با آن مخالف هستم، البته دولت باید روی آن نظر بدهد چون کشورهای اروپایی روابط تجاری خود را منتظر اتحادیه اروپا نمی گذارند و اگر جایی نفعی برایشان داشته باشد خودشان اقدام می کنند؛ مثلاً فرانسه و انگلیس منتظر نمی مانند و بر اساس معیارهای خودشان با ما کار می کنند.

دفتر اتحادیه اروپا در کشورهای آفریقایی و کشورهای خاص

معمولاً در کشورهای آفریقایی و کشورهای خاصی که اتحادیه اروپا یک بودجه برای طرح های توسعه ای می گذارد این دفاتر تشکیل می شود، البته در خود اتحادیه اروپا این دفاتر وجود دارد که مربوط به کارهای داخل اروپاست.

وی افزود: اما درباره موضوع حقوق بشر قویاً مخالف هستم، درباره حقوق بشر اگر این ها یک مواضع معتدل و مواضع همراه و مناسبی داشتند می گفتم که این دفتر، دفتر خوبی است ولی ما در ۴۰ سال گذشته جز دشمنی، یکجانبه گری، تبعیض و عدم پایبندی به اصول از اروپایی ها چیزی ندیدیم، بنابراین این دفتر پایگاهی برای ادامه همین شیطنت است مگر این که مواضع خود را تغییر دهند.

مذاکره ایران با اروپا درباره موضوع حقوق بشر

لاریجانی درباره مذاکره ایران با اروپا درباره موضوع حقوق بشر و بیان مواضع ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران با اتحادیه اروپا اخیراً دو دوره مذاکره داشته که در چارچوب مذاکرات جامع بوده است، البته یک کارگروه حقوق بشری هم داریم که یک دور آن در بروکسل انجام و یک دور آن اخیراً در تهران انجام شده است، البته این دو دوره مقدماتی بوده است.

دبیر ستاد حقوق بشر افزود: در این جلسات نظرات جمهوری اسلامی توسط آقای غریب آبادی مسئول بخش حقوق بشری که از طرف ستاد حقوق بشر تعیین شده بیان شده است.

در حال جمع بندی هستیم

مشاور رئیس قوه قضائیه در امور بین الملل گفت: ما در حال جمع بندی هستیم که این مذاکرات در آینده چه دستاوردهایی می تواند داشته باشد؛ مواضع خود را شفاف و بدون هیچ گونه ابهام و کاملاً روشن با طرف اروپایی و هر طرف دیگری در میان گذاشته ایم و در میان می گذاریم.

محمد جواد لاریجانی با اشاره به اینکه دموکراسی در جمهوری اسلامی ایران بر مبنای عقلانیت اسلامی است، دستاوردهای آن در حوزه های متنوع فناوری و علم را موجب برتری ایران در منطقه دانست و تأکید کرد: اروپا باید جمهوری اسلامی را با توجه به این تجربه و دستاوردهای موفق ببیند و نباید آن را با عینک و استانداردهای خود (غربی) ارزیابی کنند.

انتقاد شدید از جنایات عربستان سعودی در یمن

لاریجانی همچنین با انتقاد شدید از جنایات عربستان سعودی در یمن و سکوت کشورهای غربی گفت: عربستان هزاران زن و کودک بی گناه را در یمن به خاک و خون کشیده است، اما همچنان مورد حمایت کشورهای غربی و آمریکا قرار دارد.

با توجه به این سیاست دوگانه است که وقتی غربی ها از حقوق بشر در ایران صحبت می‌کنند و از آن انتقاد می‌کنند، ما در اصل نیات آن ها تردید داریم و آن را در چارچوب مجموعه ای از اقدامات سیاسی تحلیل می کنیم.

آقای یانوش لواندوفسکی، رئیس هیئت پارلمان اروپا نیز در این نشست گفت: اختلاف اندیشه و تفکر و وجود تفاوت نظرات در حوزه حقوق بشر موضوعی طبیعی است.
وی همچنین حمایت کامل خود از برجام را در خلال این جلسه اعلام و تاکید کرد.

به گزارش سروش، در پایان یکی دیگر از اعضای هیئت اروپایی درباره حقوق بشر و رعایت آن در اعضای اتحادیه صحبت کرد و گفت: ما روی مسئله حقوق بشر در کشورهای عضو اتحادیه هم حساس هستیم و در همین راستا، علیه عربستان سعودی نیز به علت نقض حقوق بشر تاکنون ۴ قطعنامه در پارلمان اروپا صادر کرده ایم.

انتهای پیام///

منبع
شبکه خبر
ارسال دیدگاه