اخبار برگزیده

کد خبر:4446
پ
هما

برگزاری همایش « فرصت‎های دریانوردی ایران و نروژ » در اسلو

همایش یک روزه « فرصت‎های دریانوردی ایران و نروژ » در اسلو با هدف فرصت‎های همکاری دو کشور در بخش دریانوردی و کشتیرانی برگزار شد.

همایش یک روزه « فرصت‎های دریانوردی ایران و نروژ » در اسلو با هدف فرصت‎های همکاری دو کشور در بخش دریانوردی و کشتیرانی برگزار شد.

به گزارش سروش، در این سمینار که با سخنان وگور استرومن قائم مقام وزیر امور خارجه نروژ افتتاح شد، محمد سعیدی رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، سیروس کیان ارثی مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران، رئیس انجمن مالکان کشتی نروژ، لارش نوردروم سفیر نروژ در جمهوری اسلامی ایران و تعدادی از مدیران شرکتهای نروژی فعال در عرصه کشتیرانی و دریانوردی به بیان فرصت‎های همکاری دو کشور در بخش دریانوردی و کشتیرانی پرداختند.

استورلا هنریکسن رئیس انجمن مالکان کشتی نروژ با تشریح ظرفیت ها و ویژگیهای صنعت دریانوردی نروژ، بهره گیری از فناوری و تجهیزات مدرن، تخصص و تجربه نروژ در آب‎های عمیق را زمینه ساز همکاری در زمینه دریانوردی و کشتیرانی ذکر و اظهار کرد : فرصت مناسبی برای توسعه روابط تجاری در کنار سایر حوزه ها از جمله نفت و گاز و آبزی پروری فراهم آمده است.

 

محمد سعیدی رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران هم با تشریح جایگاه استراتژیک ایران در منطقه و مسیر جاده ابریشم ، وجود ذخایر نفت و گاز، معادن وسیع، نیروی کار حرفه ای و

 

آموزش دیده و نیز بخش صنعت و زیرساخت‎های مناسب و بازار بزرگ داخلی و منطقه ای را فرصت مناسبی برای کشورهای اروپایی و از جمله نروژ برای توسعه همکاری در حوزه کشتیرانی و دریایی توصیف کرد.

 

وی افزود: پس از برجام بانک‌های اروپایی باید راهکارهای عملی و بلندمدتی را در روابط بانکی میان اتحادیه اروپا و جمهوری اسلامی ایران ارائه و اجرایی کنند.

 

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: توسعه روابط تجاری مالی و افزایش خدمات فنی ومهندسی نیازمند ارتباط راهبردی و بدون محدودیت میان بانک‌های اروپایی و ایرانی است که می‌تواند این روابط را به شکل فوق العاده ای ارتقا دهد.

 

به گفته وی بسیاری از مشکلات بانکی با مذاکرات فشرده و حرفه ای بانک‌های طرفین قابل حل خواهد بود. 

 

سعیدی همچنین جایگاه واهمیت ناوگان ملی کشتیرانی جمهوری اسلامی در پیشرفت اقتصاد ملی کشورمان را در ابعاد مختلف تجارت بین الملل تشریح کرد. 

 

احیای خطوط و سرویسهای کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به مهم‌ترین بنادر دنیا از نکاتی بود که در این نشست به آن پرداخته شد.

 

در ادامه این سمینار سیروس کیان ارثی مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران نیز سابقه طولانی همکاری ایران و نروژ در زمینه کشتیرانی را برشمرد و روابط خوب سیاسی دو کشور و برجام را فرصتی مناسبی برای توسعه مناسبات در این بخش دریانوردی ذکر کرد.

 

کیان ارثی در ادامه طرح‎های شرکت ملی نفتکش برای همکاری در زمینه ال ان جی، رتبه بندی دریانوردی و خدمات فنی را مورد اشاره قرار داد.

 

هم چنین سفیر نروژ در تهران و سایر سخنرانان سمینار فرصت‎های دریانوردی ایران و نروژ به موضوع‎هایی مانند تسهیل در ارائه تسهیلات مالی و سرمایه گذاری، رفع چالش‎های مرتبط با بانک و ضمانت‎های مالی ،

 

بهره گیری از فناوری‎های جدید در عرصه سوخت کشتی ها ، ناوبری مدرن و هوشمند شناورهای دریایی، ارائه خدمات دریایی و بندری، آموزش و ارتقاء بهره وری پرداختند.

 

در بخش دوم این سمینار نمایندگان شرکتهای نروژی و ایرانی به صورت دوجانبه پیرامون زمینه‎های فنی و تخصصی همکاری بین طرفین گفتگو و تبادل نظر کردند.

 

بنابر گزارش شبکه اطلاع رسانی مانا ، سمینار «فرصت‎های دریانوردی ایران و نروژ» با استقبال شرکت‎های نروژی روبرو شد و بیش از یکصد نفر از مدیران شرکتها و فعالان عرصه کشتیرانی و دریانوردی حضور داشتند.

 

به گزارش سروش، در حاشیه اجلاس نشست‎های تخصصی بین مدیران شرکت‎های کشتیرانی ایران و شرکت‎های نروژی و اروپایی برگزار شد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه